Skip to content

Jaká tajemství ukrývá Neptunův měsíc Triton?

Neptun je poslední (známou) planetou ve sluneční soustavě. Stejně jako u ostatních plynných obrů, tak i kolem Neptunu obíhá velké množství měsíců. Většina z nich není ničím zvláštní, až na jeden – Triton.

Jeho vlastnosti jsou natolik neobvyklé, že se liší nejen od jiných Neptunových měsíců, ale i od všech ostatních ve sluneční soustavě!

Triton je největší ze 13 měsíců, které obíhají kolem planety Neptun. Jeho průměr činí 2700 km, což je více než má například trpasličí planeta Pluto (velikost kolem 2300 km). Objevil ho roku 1846 britský astronom William Lassell, a to pouhých 17 dní po oznámení objevu planety Neptun.

Jeho skutečnou podobu však lidé spatřili až roku 1989, když kolem Neptunu prolétala sonda Voyager 2. Ta zaslala k Zemi několik snímků jak plynného obra, tak i Tritonu. A právě na základě těchto fotografií vědci zjistili, že většina jejich dosavadních teorií o tomto měsíci byla mylná…

Fotografie Tritonu tak jak jí roku 1989 pořídila sonda Voyager 2.
PODIVNÁ OBĚŽNÁ DRÁHA

Největší záhadou Tritonu je jeho oběžná dráha kolem Neptunu. Jak fyzikální zákony, tak i dosavadní pozorování nám dokládají, že oběžná dráha těles, obíhajících svou mateřskou planetu, musí být ve stejném směru jako rotace planety.

Jenže u Tritonu je tomu přesně naopak. Jedná se o jediné známé vesmírné těleso, které obíhá po tzv. retrográdní dráze, tedy proti pohybu planety. Jak je to možné, nikdo neví.

UMĚLÁ DRUŽICE CIZÍ CIVILIZACE?

Astronomové mají mnoho teorií, které by tuto situaci více či méně dokázaly vysvětlit. Žádná z nich ale není stoprocentní. Konspirátoři začali dokonce spekulovat, zda není Triton umělou družicí podobnou Hvězdě smrti z Hvězdných válek.

Pokud by totiž nějaká cizí civilizace chtěla pozorovat dění v naší sluneční soustavě, byla by k tomu oběžná dráha Neptunu přímo ideálním místem. K této fantaskní teorii navíc přispělo zjištění, že povrch Tritonu je neobvykle hladký, bez kráterů po dopadu vesmírných těles, a odráží až 70 % slunečního záření.

Jenže tento stav vznikl v důsledku časté vulkanické činnosti, při níž je na povrch měsíce vyvrženo velké množství ledu a amoniaku, načež tyto látky případné krátery rychle zakryjí.

Podle konspirátorů je prý Triton podobný Hvězdě smrti z filmu Hvězdné války.
ODKUD SKUTEČNĚ POCHÁZÍ TRITON?

Ale zpět k Tritonově oběžné dráze. Nejnovější teorie, která by tuto situaci mohla vysvětlit, mluví o tom, že Triton ve skutečnosti nevznikl na oběžné dráze Neptunu, tak jak je tomu běžné u ostatních měsíců našeho planetárního systému, ale pochází z jiné části sluneční soustavy.

Nejspíše z Kuiperova pásu nebo možná z ještě větší dálky. Aby mohl být nasměrován k Neptunu a zachycen jeho gravitací, musel by se Triton srazit s jiným Neptunovým měsícem, který by dostatečně zbrzdil jeho rychlost putování vesmírem.

Jenže s jakým? Srážka s malým měsícem by neměla dostatečnou energii, aby Triton nasměrovala k Neptunu, a naopak srážka s velkým měsícem by obě tělesa zničila.

Astronomové předpokládají, že Triton pochází z Kuiperova pásu asteroidů.
DVA V JEDNOM

Astronomové proto došli k závěru, že když se Triton v minulosti dostal do blízkosti Neptunu, nebyl sám. Jednalo se nejspíše o dvojici podobně velkých a gravitačně provázaných těles. Buď srážkou s menším vesmírným objektem nebo díky působení gravitace Neptunu došlo k tomu, že byl Triton připoután na oběžnou dráhu plynného obra, zatímco jeho souputník byl odmrštěn do kosmického prostoru.

U Tritonu tak zapůsobil zpětný ráz podobně jakou u rakety, který zapříčinil jeho neobvyklou oběžnou dráhu. Ani tato teorie však není definitivní a nevysvětluje všechny Tritonovy neobvyklé vlastnosti.

Astronomové mohou tak i nadále teoretizovat, ale dokud se k Tritonu nevydá další lidská průzkumná sonda, nelze je prozatím účinně prokázat.

Foto: fineartamerica.com, annesastronomynews.com, starwars.com, serious-science.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...
Porostou solární panely?
epochaplus.cz

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Dobývání Matterhornu: Za prvenství zaplatí životem čtyři lidé!
epochaplus.cz

Dobývání Matterhornu: Za...

Dlouho všem dobrodruhům odolává. Za žádnou cenu...
Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Model tokijského vodního kanálu z Fakulty stavební na Olympijském festivalu v Praze
21stoleti.cz

Model tokijského vodního...

V den zahájení Olympijských her v Tokiu se...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...