Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen v roce 1259 panem Vokem I. z Rožmberka. Současně se stavbou kláštera byla také pod klášterním kostelem vybudována hrobka rodu Rožmberků. Když zanedlouho zakladatel zemřel, stal se tak prvním pohřbeným v hrobce.
Údajně tam mělo spočinout na čtyřicet Rožmberků či s nimi spřízněných osob z deseti generací.
Posledním v hrobce, jak si to sám vymínil, měl být Petr Vok, známá postava našich dějin, který jako bezdětný zemřel 6. listopadu 1611. Ovšem od těch dob uplynulo příliš mnoho času a na nepoužívaný vchod do hrobky se zapomnělo.
O této rodové hrobce existuje neobyčejně zajímavá pověst, kterou zapsal jezuita Bohuslav Balbín. Podle ní měli být nabalzamovaní Rožmberkové usazeni kolem kulatého stolu v pozlacených křeslech.
Každoročně o půlnoci na den dušiček postupně mají ožívat a v zástupu vstoupit do kostela, kde šedivý mnich pro ně sloužil mši svatou. Při ní zpívají starý chorál, modlí se, a po jejím skončení se opět vracejí do svých křesel v podzemí, aby prospali další rok.
Jistě zajímavá pověst, která nutně vzbuzovala snahy o nalezení hrobky. Ale ani při pokládání nové dlažby v kostele v roce 1880 dělníci nenarazili na náznak nějakého vchodu do podzemí. Až v roce 1902 o něco poklesly stupně oltáře.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.