V oblasti El Castillo v Peru došlo v roce 2010 k převratnému objevu neporušené královské hrobky Wariů z doby před 1200 lety.
Archeologové našli nejen mumifikovaná těla warijských královen a trůn císaře, ale také obrovské množství zlatých a stříbrných předmětů a drahokamů.
Wariové ovládali oblast Peru mezi roky 700 až 1000 n. l. A nejednalo se o malou civilizaci, vždyť hlavní město Wari mělo v té době kolem 40 000 obyvatel. O obyvatelstvu toho ale mnoho nevíme.
I toto místo neuniklo vykradačům hrobů, přesto se ale nedostali všude a mohla tak být objevena unikátní hrobka Tří královen, ve které se nacházely královské mumie i cenné předměty.
Archeologové se prokopali do místnosti s kamenným trůnem. V jeho blízkosti také nalezli obřadní dřevěné železo. Bylo tak jasné, že se blízko nachází i hrobka. Pod zavaleným kamením pak nalezli těla šedesáti lidí pohřbených vsedě.
V postranních komorách se pak nacházela těla tří mumifikovaných královen s bohatou výbavou. Královny měly v hrobce zlaté a stříbrné šperky, stříbrné mísy nebo vzácnou keramiku.
Vědci předpokládají, že oněch šedesát mrtvol jsou oběti, které doprovodily královny na jejich poslední cestě. Realita však může být jiná, protože tato civilizace je obestřena mnoha otazníky.