Pokud si člověk myslí, že historie již vydala všechna svá tajemství – plete se. Egypt je zemí zázraků, i po tisíciletích totiž vydává další a další historické artefakty, relikvie a mumifikovaná těla.
Přestože sami archeologové podotýkají, že podobných nálezů nebývá mnoho, nejsou přeci jen něčím nemožným. Badatelé na pohřebišti v Egyptě odhalili celkem 59 sarkofágů zakopaných před více než 2 600 lety.
Nález učinili ve třech pohřebních šachtách v Sakkáře asi 30 kilometrů jižně od metropole Káhiry.
VÝBORNĚ ZACHOVALÁ TĚLA
O nálezu veřejnost informoval egyptský ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Anání, podle kterého se v šachtách nachází sarkofágů ještě mnohem víc, odhadovat si skutečný počet však netroufl.
Společně s prohlášením novinářům poskytl detailní fotografie, které znázorňují barevně malované a dobře zachovalé dřevěné rakve, přičemž ve většině z nich se podle archeologů skutečně nacházejí mumie.
„Pokládám to za začátek velkého objevu,“ konstatoval ministr Anání.
Vyzdvižené sarkofágy byly vystaveny na tiskové konferenci na konci roku 2020, světová pandemie koronaviru však s veřejnými akcemi poněkud „zahýbala“, a tak další představení široké veřejnosti bylo odloženo.
SAKKÁRA MÁ CO NABÍDNOUT
Sakkára, pohřebiště egyptských faraónů, králů, nejvýznamnějších hodnostářů a členů jejich rodin, se nachází na západním břehu Nilu, na okraji Libyjské náhorní plošiny, východně od současného hlavního města Egypta Káhiry. Z minimálně 11 pyramid, které se v Sakkáře nacházejí, je nejznámější zřejmě Džoserova stupňovitá pyramida krále Džosera ze 3. dynastie.
Tato nejstarší pyramida, jež je stará cca 4700 let, se strmí uprostřed monumentálního pohřebního komplexu, který se rozkládá na patnácti hektarech a zahrnuje chrám, dvůr a kaple na oslavu svátku sed, faraonova jubilea.
Soustava budov je navíc nejstarším dokladem a je dílem výjimečného muže – Imhotepa, prvního architekta, jehož jméno se zapsalo do historie.