reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Pozemský život pochází z Marsu, tvrdí vědec
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.6.2021
5.9tis
Život na Zemi mohl doputovat z Marsu, foto Pixabay
328
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Odborníci z celého světa věří, že život se na Zemi dostal v podobě primitivního mikroorganismu z hlubin kosmu. Podle amerického vědce Stevena Bennera neurazily základní částečky pozemského života příliš dlouhou cestu, pocházejí prý totiž od našeho souseda, z Marsu.

Život na Zemi mohl doputovat z Marsu, foto Pixabay Podle teorie panspermie byl na planetu život zanesen z jiného koutu vesmíru, foto Silver Spoon Sokpop / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Částečky vesmírného materiálu nalezené na Zemi, foto Amara / Creative Commons / CC BY 1.0 Mars vyfocený sondou Osiris. Foto: ESA/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Zhruba před 4000 miliony let je Země pustou planetou, která je téměř celá pokryta vodou. Ze všech stran ji navíc bombardují asteroidy, jimiž je meziplanetární prostor po vzniku sluneční soustavy zaplněn.

Na jednom takovém úlomku asteroidu či komety řítící se k modré planetě se má nacházet neznámý druh mikroorganismu. Panspermie, která umožní vznik prvních primitivních forem života, jež se díky evoluci vyvíjejí ve stále složitější.

Z jakého koutu vesmíru však pochází těleso, které zaselo na Zemi život? Steven Benner (*1954), renomovaný americký geochemik a odborník na aplikovanou biologii, který vyučoval mimo jiné i na Harvardu, nastiňuje hypotézu, že život na planetu Zemi doputoval z Marsu. Své tvrzení navíc podporuje několika pádnými argumenty.

Podle teorie panspermie byl na planetu život zanesen z jiného koutu vesmíru, foto Silver Spoon Sokpop / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ŽIVOT VZNIKL NA MARSU

Steven Benner veřejnosti představuje svou hypotézu na konferenci Evropské geochemické asociace ve Florencii v srpnu 2013. „Na Marsu byly pro vznik života mnohem příznivější podmínky než na Zemi,“ tvrdí Banner a vysvětluje: „Před miliardami let byla rudá planeta suchá, zatímco Země byla pokrytá vodou.

V našem kotli s planetární polévkou bylo velmi těžké získat kombinaci molekul vhodných pro vznik živých organismů, protože ribonukleová kyselina (RNA), jež je primárním nosičem genetické informace, se s vodou nesnese.“ Banner ve své teorii počítá s tím, že na Marsu v dávných dobách existovala určitá forma života, což ani další vědci nevylučují. Byla teda pověstná panspermie na Zemi zavlečena právě z Rudé planety?

Částečky vesmírného materiálu nalezené na Zemi, foto Amara / Creative Commons / CC BY 1.0

DŮLEŽITÉ PRVKY NA ZEMI NEBYLY

Vědec má pro svou hypotézu přesvědčivé argumenty. Jako další hlavní prvky pro vznik života stanovuje molybden a bór. Ty se ale na Zemi dříve vůbec nevyskytovaly. Bór lze totiž najít jen na mimořádně suchých místech a takovým místem je i Mars.

Jak dokazuje analýza chemického složení meteoritů z Marsu, oba prvky se na ní skutečně vyskytují v hojném množství. Pro vznik života v jeho prvopočátcích je třeba molybdenu a bóru, neboť mají příznivý vliv na rozvoj organických materiálů.

Bez těchto dvou prvků by se organické molekuly po dodání energie ve formě tepla nebo světla, nedokázaly vyvinout v život. Bennerovu teorii podporuje i další fakt. Před několika lety byl totiž v Antarktidě nalezen meteorit z Marsu, na němž vědci po podrobných analýzách objevili stopy dávné činnosti bakterií.

Vyloučili přitom, že by došlo ke kontaminaci meteoru až na Zemi, bakterie tedy musejí pocházet z Marsu. Mohl jeden takový meteorit v minulosti přinést život na naši planetu?

Mars vyfocený sondou Osiris. Foto: ESA/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.2tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.2tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]