Oteplování naší planety v současnosti je prokazováno celou řadou vědeckých studií a za její příčinu jsou označovány skleníkové plyny v atmosféře.
Kromě oxidu uhličitého je za hrozbu považován především také metan. Zatímco některé zdroje skleníkových plynů lze omezit (přísnější limity výfukových plynů motorů automobilů, přechod na elektromobily apod.), s jinými zdroji je to obtížné, nebo zatím nemožné. Mezi takové patří permafrost.
Co to vlastně permafrost je? Jde o anglické pojmenování věčně zmrzlé půdy. Ta tvoří v polárních oblastech svrchní část půdy, která má po dobu dvou let teplotu 0° a nižší. Permafrost může dosahovat tloušťky od několika centimetrů až několik stovek metrů.
Rovněž může jít o souvislý povrch příslušné oblasti, nebo jen jeho určitou část. Riziko tání permafrostu spočívá v tom, že se při něm rozkladem uvolňuje značné množství skleníkových plynů a především metanu. Arktida se otepluje rekordní rychlostí, asi dvakrát rychleji, než další oblasti země.
Proto permafrost roztává a umožňuje vznik nových jezírek a jezer, jako zdrojů skleníkových plynů, unikajících do ovzduší.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.