Soupis historických osobností, se kterými jsou spojovány pohádkové poklady, je velmi dlouhý. Mezi ty méně známé, z hlediska hledačů pokladů však nadějná jména, patří i ilyrská královna Teuta.
Vláda ilyrské královny Teuty spadá do třetího století před naším letopočtem. V této době byl geografický termín Ilyrie vztahován zejména k jihovýchodní oblasti Jaderského moře včetně pobřeží dnešní Albánie a Černé Hory.
Ilyrové však ovládali též některé dalmatské ostrovy, například Hvar patřící v současnosti Chorvatské republice.
Poklad pirátské královny
Ilyrové byli úspěšní námořní piráti, kteří v oblasti Jaderského moře soupeřili o hegemonii se samotným Římem. Právě pirátství mělo být prostředkem ke shromáždění obrovského pokladu, kterým Teuta disponovala.
Podle některých legend je poklad ukrytý na území dnešní Albánie. Hovoří se zejména o vesnici Moker, kde měl být poklad v roce 229 před naším letopočtem zakopán. Skládal se z obrovského množství zlata, stříbra a drahých kamenů.
Stopa vede i pod hladinu
Někteří badatelé ovšem upozorňují, že poklad královny Teuty může být stále ukrytý i kdesi na chorvatském ostrově Hvar. V tamním přístavu Sučuraj byl umístěn jeden z královniných oblíbených paláců. V okolí Sučuraje i nyní objevíme četné ilyrské náhrobní kameny. Samotný ostrov Hvar sehrál důležitou úlohu i jako pirátská základna.
Pro ukrytí pokladu se zde nabízejí přírodní jeskyně, některé velmi blízko mořské hladiny. Zde však vyvstane otázka, zda poklad královny Teuty hledat na souši, nebo pod hladinou?
Hladina Jaderského moře v dlouhé historii kolísala, propad souše pod hladinu Jadranu mohlo způsobit i zemětřesení. Pirátské poklady, včetně toho královny Teuty, se jen tak nevzdávají, to je o nich všeobecně známo.
Vzhledem k turistickému ruchu na ostrově Hvar se však může klidně stát, že zde některý výletník objeví svůj nečekaný penzijní fond…