Myslíte si, že Turínské plátno je jediným dochovaným údajným otiskem těla Ježíše Krista? Je sice zřejmě nejznámější, ale asi není jediným! Ze stejného důvodu je uctívána například rouška sv. Veroniky, na níž je prý také zachycen obraz mužské tváře.
Skutečně takový předmět existuje? A jaké má vlastnosti?

Po odsouzení k trestu smrti se Ježíš Kristus s křížem na zádech vydává z jeruzalémské pevnosti Antonia k popravčí hoře Golgota. Nastávají poslední okamžiky jeho života.
Zbičovaný muž během své pouti Jeruzalémem několikrát padá pod těžkým křížem. Údajně se mu několik lidí z davu pokouší pomoci. Je mezi nimi i mladá dívka jménem Veronika.
Nebojí se možných následků a podává Kristovi šátek, aby si otřel zpocenou a zkrvavenou tvář. Později zjišťuje, že na něm zůstal otisk Kristovy tváře. Údajně se podobá tomu, co je na Turínském plátně, do něhož mělo být po Ježíšově smrti zabaleno jeho tělo.
Jenže v tomto případě jde o tvář ještě živého člověka! Je to důvod, proč je rouška považována za zázračnou? Skutečně dokáže léčit lidi?

STAČÍ DOTEK A LÁTKA JE ZÁZRAČNÁ!
Prý k tomu dochází v Jeruzalémě v úzké uličce Via Dolorosa. Dnes v těchto místech najdeme kapli Malých sester, ale dříve tu stál dům, ve kterém žila dívka Veronika. Ta v osudný den stojí v davu lidí před domem a není jí lhostejné, jak Kristus trpí.
Možná ho dokonce zná osobně, neboť některé prameny uvádějí, že je jeho učednicí. Vystupuje z řady a podává mu svůj šátek, aby si do něho utřel tvář.
Později se na látce objeví obraz mužské tváře a Veronika se rozhodne předat vzácný předmět papežovi Klementu I. (úřad vykonává v letech 88–101). Od té doby církev uchovává Veroničinu roušku jako velmi vzácnou relikvii.
Vypráví se, že její moc poznala i sama Veronika, když se díky ní zázračně uzdravila! Kus látky prý dokáže hasit žízeň, vracet slepým zrak a oživovat mrtvé! V Římě je uložen několik staletí a občas jej některý z papežů ukáže na veřejnosti. Jde o uctívaný předmět, o němž ani církev nepochybuje, že je pravý?

PLÁTNO SE ROZDVOJILO?
Tak třeba v roce 735, když longobardský král Aistulf (†756) obléhá Svaté město, papež Štěpán II. (†757) nechává v průvodu vynést roušku z římské kaple Sancta Sanctorum.
Důvod jeho činu neznáme. Věří snad, že moc roušky pomůže ochránit Vatikán před vpádem vojáků? Naposledy dochází k vystavení roušky někdy v 16. století. Bojí se snad katolická církev zpochybnění její pravosti? A kde se dnes vlastně nachází?
Podle nedávného vyjádření představitelů Vatikánu je originál stále uchováván v severozápadním pilíři chrámu sv. Petra za sochou sv. Veroniky.
Současný německý jezuitský historik Heinrich Pfeiffer si ale po 13ti letech zkoumání myslí něco jiného.
Veroničina rouška má být údajně již několik století uložena v poutním chrámu Svaté Tváře v italském Manoppellu, asi 100 kilometrů východně od Říma.
Potvrzuje pravost této teorie návštěva papeže Benedikta XVI. (*1927), který sem přichází 1. září 2006, rok po uvedení do papežského úřadu? Kde je skutečně rouška uložena?

JE ROUŠKA PRAVÁ?
Historik Pfeiffer trvá na svém. Jak se posvátný předmět dostává do Manoppella? Prý za pohnutých událostí roku 1527, kdy je Řím vypleněn, je právě toto místo nejlepší pro schování tak vzácného předmětu.
„Na této roušce lze spatřit velice působivý obraz, který odpovídá všem klasickým zobrazením Krista.
Pouze v tomto případě však nelze žádným způsobem zjistit, jakou technikou byl tento obraz vytvořen,“ říká Pfeiffer a dodává, že obraz je zcela průhledný, a to natolik, že je za ním ze vzdálenosti metr i více možno číst knihu nebo noviny!
Jakou zázračnou technikou je asi vytvořen? Nedávno jej podrobně zkoumá také německá řádová sestra Blandina Pascalis Schlomer a zjišťuje, že obraz z roušky se přesně kryje s tváří Krista na Turínském plátně. Mohlo by tedy jít o tutéž osobu?
Oba předměty mají zřejmě stejný původ. Pomohou poslední objevy potvrdit pravost Veroničiny roušky?
Jan Zeman