Skip to content

Je Staroměstský orloj časomírou zla?

Ačkoliv se dnes nad výkonem „obřích hodinek s datumovkou“, kterým říkáme Staroměstský orloj, můžeme mírně pousmát, v době svého vzniku jde o dokonalý a ojedinělý stroj. Kromě hlavního účelu je zajímavý ještě jednou věcí – je s ním spojeno několik tajemství! Kdo, kdy a proč ho vlastně sestavil? Byl to opravdu mistr Hanuš, jak uvádí pověst?

A kolik časů vlastně měří?

Jde takřka o národní symbol. Většina Čechů před ním poprvé stála už během svého prvního školního výletu do Prahy a kochala se jeho krásou, přesto o něm asi věděla jen docela málo. Co všechno už Staroměstský orloj v Praze potkalo?

ZÁMEČNÍK ORLOJNÍKEM

Do některých tajemství orloje asi nejlépe dokáže zasvětit jednašedesátiletý pražský orlojník OTAKAR ZÁMEČNÍK. Pracuje u slavné hodinářské rodiny Hainzů, která se o Staroměstský orloj stará už od roku 1865! Orlojník je na svou práci zjevně hrdý a skvěle jí rozumí. Podotýká, že celý stroj orloje se skládá zhruba z 350 částí a že původní stroj orloje byl bez jediného šroubu, jen s nýty!

„Asi tři čtvrtiny dílů jsou ještě původní. Byly tu požáry, byly tu velké opravy, takže se některé díly musely vyměnit.

Související články

Spolupracuje podmořská vojenská laboratoř s mimozemšťany?

Na bahamském ostrově Andros se nachází americká přísně utajovaná vojenská základna Atlantic Undersea Test and Evaluation Center (AUTEC), která se má zabývat detekcí a výzkumem mořského dna. Podle některých vědců se ale jedná o podmořskou Oblast 51… Zařízení se nachází ve 180 km dlouhém, 30 km širokém a 1,8 km hlubokém vodním příkopu. někteří vědci […]

Démonické síly v Madridu: Hra s ouija tabulkou stála dívku život

V roce 2017 byl do kin uveden horor Veronika. V něm jsou zachyceny dramatické události kolem španělské studentky, které se začnou odehrávat poté, co se spolužačkami zkusí vyvolávat duchy. Film byl natočen podle skutečného příběhu a mezi svědky záhadných jevů se ocitají i madridští policisté… Dne 27. listopadu 1990 jsou k rodinnému domu na okraji […]

V areálu CIA stojí jedna z největších kryptografických záhad na světě!

Na objednávku americké Ústřední zpravodajské služby CIA vznikla před jejich velitelstvím skulptura, která měla agentům sloužit k tréninkovému namáhání mozkových buněk. Jenže jak se později ukázalo, část této stavby poněkud vyvedla z míry také profesionální kryptografy a zároveň nahrála záhadologům i fanatickým nadšencům, kteří u ní tráví stovky hodin s touhou vyplnit poslední díl skládačky, […]

Ale konstrukce a hlavní kola, to je všechno ještě originál!“

Otakar Zámečník už přes dvacet let pečuje nejen o chod hodinového stroje, ale i o vnější vzhled orloje (astrolábu).

JAK SESTAVIT ORLOJ? ZAVŘETE OČI!

Pražský orlojník má podle svých slov za sebou i několikeré kompletní rozebrání celého stroje. Jak dlouho mu to trvá? „Asi dva dny,“ odpovídá Otakar Zámečník skromně. „Ovšem ne do nejmenšího kolíčku nebo čepu. Hodiny se rozmontují na takové sestavy, které se dají unést v ruce.

Až na dílně se dál rozebírají, čistí a kontrolují.“ Horší ale už je stroj s 350 kousky znovu sestavit – původní výkresy totiž nejsou k dispozici. „Musíte si pamatovat, kde co bylo ve chvíli, než jste začali rozkládat jednotlivé díly.

Můj mistr mě učil, že když nevím, jak dál, musím zavřít oči a všechno si vybavit.“

ČTYŘI ČÁSTI TO JISTÍ

Samotný stroj orloje se údajně skládá ze čtyř částí – z hlavního stroje (ukazovacího nebo také minutního stroje), stroje zvonícího, stroje bicího a stroje kalendářního. Hlavní stroj je nejstarší částí orloje a uvádí v pohyb ručičky na ciferníku a v příslušné doby odemyká všechny tři ostatní stroje. Ty pak vykonají svou práci a opět se uzamknou.

Nenechte si ujít

Když rabín koná zázraky: Kdo byl Judah ben Samuel?

Patrně nejslavnějším židovským duchovním je rabbi Löw, který se v 16. století v Praze zabývá nejen vírou, ale i matematikou a mystickým uměním kabalou. Málokdo ale ví, že dlouho před ním žil ve střední Evropě jiný židovský badatel a mystik. Muž, který měl údajně nevídané znalosti a vykonal mnohé zázraky. Kdo stojí za jménem Judah […]

Záhada ztracené australské ponorky je prý konečně rozluštěna!

V roce 1914 na počátku 1. světové války zmizela nedaleko pobřeží ostrova Papua-Nová Guinea australská ponorka HMAS AE1. Všech 35 členů posádky se ztratilo spolu s ponorkou. Až dosud bylo záhadou, co se s ponorkou stalo a kam se poděla. Minulý rok ale byla konečně nalezena… V době 1. světové války bojovala australská vojska nejen […]

Ovládají celosvětový obchod tajné bezpečnostní služby?

Je zajímavé, že u většiny dnes kolující konspiračních teorií, se vyskytuje americká výzvědná agentura CIA. Výjimkou není ani obchod s drogami, který prý z velké části sama organizuje. Po roce 1980, během vlády Ronalda Reagana byly obchody CIA s kokainem dokonce i předmětem řady velkých mediálních kauz. Poté, co se v médiích provalily styky CIA […]

Zvonící stoj má za úkol upozornit zvoněním na odbíjení hodin (zvoní i čtvrt a půl hodiny – pozn. red.), které pak provede bicí stoj. Kalendářní stroj je vypouštěn hlavním strojem o půlnoci jednou za 24 hodin a posune kalendář o jeden den.

CO Z NĚHO VYČTEME?

Nejstarší a nejzajímavější částí pražského orloje je však astronomický ciferník – tzv. samočinný astroláb. Přístroj, který dříve astronomové či astrologové používají na předpovídání poloh hvězd a Slunce a určování času podle zeměpisné délky. Je řízen hodinovým strojem.

„Z orloje se dá například vyčíst, kolik je hodin středoevropského, staročeského, babylónského nebo hvězdného času,“ upozorňuje Otakar Zámečník. „Můžete zjistit, v jakém znamení hvězdné oblohy se nachází Slunce, v kolik hodin určitého dne vyjde i zapadne, které znamení právě vychází nebo kulminuje, která je roční doba, jak je daleko do slunovratu nebo k rovnodennosti, jak je daleko do úplňku nebo v kolik hodin vychází a zapadá Měsíc,“ dodává.

NEPŘESNÝ, A PŘECE PŘESNÝ

Je ale orloj opravdu přesný? Podle profesora MICHALA KŘÍŽKA (*1952) z Matematického ústavu Akademie věd ČR je právě přesnost jednou z nejslabších stránek orloje. „Jeho chod regulují rotující lopatky. Je velmi nepřesný a seřizuje se dvakrát týdně.“ Otakar Zámečník je ale i přesto s jeho přesností spokojený.

„Zatímco hodinový stroj pražského orloje se zpožďuje půl minuty za týden, ve světě mají podobně staré stroje toleranci plus minus 15 minut za den! Přesnost pražského orloje je tedy vlastně vynikající.“ Podle něho ale také hodně záleží na počasí. Přesnost orloje totiž ovlivňuje 56 kilogramů rtuti v jeho kyvadle.

Jak se její sloupec vzlíná, tak se – podobně jako u teploměru – mění délka dráhy kyvadla a zkracuje se nebo zrychluje chod stroje.

A vzhledem k tomu, že v létě údajně bývají některá tmavší místa orloje rozpálená až na 70 stupňů Celsia, lze si jen těžko představit, že by byl fungoval zcela přesně.

BYL TO HANUŠ?

Je Staroměstský orloj opravdu dílem mistra HANUŠE? Podle všeho nejspíš ne! Pověst o mistru Hanušovi vzniká dezinterpretací skutečnosti při první větší opravě orloje roku 1552.

„Za autora matematického návrhu celého stroje je považován astronom JAN ONDŘEJŮV, zvaný ŠINDEL (1375 – 1444), který byl osobním lékařem krále VÁCLAVA IV. (1361 – 1419) a rektorem Univerzity Karlovy v Praze,“říká profesor Křížek.

Právě Šindel totiž ve své době píše celkem devět astronomických děl, z nichž jsou čtyři věnována právě astronomickým přístrojům. Faktů svědčících pro tuto teorii je však více. Samotný stroj s mnoha ozubenými koly pak vyrábí zřejmě hodinář MIKULÁŠ Z KADANĚ.

Podle dobové písemné zmínky právě on je 9. října 1410 purkmistrem Starého Města vyrozuměn, že „za dokončenou práci na astrolábu dostává v Praze dům u Havelské brány a na domě jest mu zapsáno 150 kop hotových peněz.“

KDO VYTVOŘIL LEGENDU?

Je však přinejmenším zvláštní, že Pražané dlouho věří tomu, že jejich orloj vzniká na konci 15. století. Proč? Udržuje je v tom totiž právě ona tajemná legenda, že orloj zhotovil jakýsi zámečník zvaný mistr Hanuš. Pražská obec dokonce umísťuje na radnici bronzovou tabulku s tímto údajem ještě v roce 1912, a teprve mnohem později to vyvrací historik a astronom ZDENĚK HORSKÝ (1929 – 1988)!

Jak a kdy dlouholetá legenda vzniká? Zřejmě díky Zprávě o orloji staroměstském z roku 1570, kterou píše písař, malíř a hodinář JAN TÁBORSKÝ Z KLOKOTSKÉ HORY (1505 – 1572). Ten v letech 1552 – 1560 orloj opravuje a je také autorem jeho prvního technického popisu. Ve své zprávě se kromě jiného zmiňuje o jiném hodináři Janu Hanušovi, řečenému RŮŽE (původem prý z Hradce Králové), který má – společně se svým pomocníkem JAKUBEM ČECHEM – v roce 1490 orloj nejen opravit, ale dokonce vylepšit do té míry, že je Táborským pokládán za jeho tvůrce!

Co orloj všechno zobrazuje?

O SLEPÉM MLÁDENCI

Právě k mistru Hanušovi se vztahuje i zřejmě nejznámější pověst, týkající se pražského orloje – pověst o slepém mládenci. Praví se v ní, že orloj skutečně staví jakýsi mistr Hanuš. Pražští radní ale posléze dostávají strach, že by mohl postavit tak nádherný orloj i jinde, proto připravují krutý plán.

Posílají v noci do jeho domu neznámé útočníky, kteří Hanuše oslepují železnými tyčemi rozžhavenými do ruda. Mistru Hanušovi ale později dochází, že asi jde o plán radních, a tak žádá svého pomocníka, aby ho zavedl k vnitřní části orloje.

Pak prý vkládá ruku do stroje, orloj zastavuje a dalších sto let prý není nikdo schopný stroj opravit…

KDY NÁS POHLTÍ ĎÁBLOVO OKO?

Jiná strašidelná pověst říká, že orloj vznikl z jiných důvodů, než aby jen ukazoval čas. Údajně je totiž koncipován jako časomíra zla!

Původně jde prý o promyšlený plán tajného bratrstva, které najímá odborníky – hodináře Mikuláše z Kadaně, univerzitního rektora Jana Šindela (už o nich byla řeč…), astrologa NICOLASE a tajemného kazatele známého pod jménem RASACH.

Toto bratrstvo má podle pověsti mít ve svém znamení archanděla Uriela, který je patronem proroctví a alchymie a také židovským andělem, jenž zná tajemství pohybu nebeských těles a zjevení.

Sám orloj vypadá v době svého vzniku jinak (sochy a svatí v okénkách jsou dodáni až v roce 1659 – pozn. red.), má fungovat jako apokalyptické ďáblovo oko, jehož úkolem je ovládat duše lidí. Měření času má přitom být pouhou zástěrkou a jedním ze způsobů, jak přilákat nové oběti.

VĚŠTÍ KOSTLIVEC ZLÉ ČASY?

Ze všech postav na orloji se asi nejvíce vypráví o kostlivci. Proč? Nejspíše proto, že vzbuzuje největší hrůzu. Kromě toho mu lidé přikládají i věšteckou schopnost. Říká se totiž, že když se na dlouhou dobu pokazí, přicházejí na český národ těžké časy. Jeho moc prý může zmařit jen chlapec narozený v novoroční noci.

Jakmile prý kostlivec o novoroční půlnoci poprvé kývne, musí chlapec vyrazit od pražského Týnského chrámu a běžet přes celé náměstí k radnici tak rychle, aby doběhl k orloji ještě před posledním úderem hodin. Když se mu to podaří, zničí kostlivcovu moc a odvrátí neštěstí od celé země.

Neštěstí čeká Česko údajně i tehdy, pokud se orloj porouchá nebo pokud se k němu někdo zachová neuctivě či nepřátelsky.

Že na tom může být i něco pravdy, prý nasvědčuje fakt, že když se orloj naposledy sám zastavil, Prahu i část Česka postihla velká povodeň – psal se rok 2002.

KAM S NÍM? DO STARÉHO ŽELEZA!

Orloj to neměl v historii lehké. V roce 1787 rozhoduje rada města o tom, že bude – protože je v kritickém stavu – prodán do starého železa. Nakonec se však českému vlastenci a profesoru pražské Univerzity Karlovy ANTONÍNU STRNADOVI (1746 – 1799) daří radu přesvědčit o jeho historické hodnotě a částka potřebná pro rekonstrukci je uvolněna.

Podruhé má být orloj prodán v roce 1865, naštěstí se ho však ujímá pražský hodinář LUDVÍK HAINZ (1813 – 1873), jehož rodina se stává jeho správcem.

A PŘECE SE TOČÍ…

Největší katastrofu však orloj zažívá po požáru v květnu 1945, kdy Staroměstskou radnici zasahuje německý dělostřelecký granát vypálený z letenského návrší nad Prahou během Pražského povstání. „Hodinový stroj se tenkrát propadl propálenou dřevěnou podlahou a jen zázrakem požár přežil,“ vypráví Otakar Zámečník. „Díly byly pokroucené, zkřížené a polámané.

Nejstarší kola však vydržela.“ Naštěstí se však daří orloj zrekonstruovat a 1. července 1948 je jeho chod obnoven.

Jak dlouho ještě asi bude odměřovat čas?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Prodlužte si léto a vydejte se do exotiky. Přinášíme tipy na nejlepší destinace
iluxus.cz

Prodlužte si léto a vydejte se do...

Nejteplejší měsíce již pominuly, a pokud...
4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký mají význam?
epochaplus.cz

4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký...

Na světě jsou jen čtyři barvy...
Strom jako z ráje: Plodí 40 odrůd ovoce!
epochaplus.cz

Strom jako z ráje: Plodí 40...

Nemusíte mít celý sad, abyste měli různé...
LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU JACHTU
epochalnisvet.cz

LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU...

Jachtařský průmysl by vždy velmi prestižní...
Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou prý líní
nasehvezdy.cz

Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou...

Zase se pustil do Čechů! ZDEŇKU POHLREICHOVI (61)...
Iva Kubelková: Skončí jako invalida?
nasehvezdy.cz

Iva Kubelková: Skončí jako...

Známé osobnosti se všeobecně příliš nešetří....
Satelit, který má sledovat tání ledovců, se vydal na orbitu
21stoleti.cz

Satelit, který má sledovat...

Z Vandenbergovy letecké základny v...
Do jakého typu opilosti patříte?
epochalnisvet.cz

Do jakého typu opilosti...

Málokterá společenská akce se obejde bez...
Království amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Království amerického...

Donald Trump, který v lednu 2017 stanul v...
Antidepresiva zvyšují odolnost bakterií, zjistili vědci
21stoleti.cz

Antidepresiva zvyšují...

Účinnost antibiotik klesá, což by mohlo v brzké...
Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?
epochaplus.cz

Nejkrutější velitelé...

Velí masovému vyhlazování. Někteří proto, že...
Čeští vědci udávají světu směr v mikroskopickém zkoumání rostlin
21stoleti.cz

Čeští vědci udávají světu směr...

Vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a...