Poklady templářských rytířů stále přitahují pozornost. Je možné, že jeden takový depot ukrytých cenností se nachází nedaleko od Jaderského moře.
Pokud plánujete v letošním létě cestu na chorvatské pláže, kdoví, možná se vrátíte bohatší nejen o dovolenkové zážitky.
Často se spekuluje o místech, kde templáři ukryli svoje poklady. Zmiňováno je například Skotsko nebo dánský ostrov Bornholm. Ve hře jsou však i Etiopie, Španělsko a Kanada. Poněkud stranou zájmu je z nepochopitelných důvodů hrad Vrana v Chorvatsku.
Právě zde měli templáři – Chudí rytíři Krista a hrobu Šalomounova svoji důležitou základnu.
Tajemství hradu Vrana
Hrad Vrana leží u stejnojmenné osady, která byla v minulosti spojena hned s trojicí náboženských komunit. Jednalo se o benediktiny, templáře a johanity.
Právě éra vlády templářů na vranském hradě je spojována s nadějí, že z minulosti zde nezůstaly jen historické ruiny, ale i ukryté bohatství. Proč by však právě hrad Vrana měl být místem, které si templáři zvolili za místo úkrytu pohádkového pokladu?
Důvodem jsou vlny Jaderského moře, které útočí na pláže v docházkové vzdálenosti. Například do přímořského Pakoštane je to z Vrany jen šest kilometrů.
Kde je templářské zlato?
Ve dvanáctém století se oblast vranského převorství dostala pod nadvládu templářů. O těch bylo známo, že si jako nejdůležitější základny volili místa, která byla výhodná z hlediska obchodu.
Nedaleké Jaderské moře poskytovalo zároveň strategická východiska námořních tras na Blízký východ. Existence templářů na hradě Vrana je historický fakt. Při archeologických výzkumech se však zatím nepodařilo najít ukrytý poklad templářských rytířů.
Hodně se o něm ale zmiňují regionální legendy. Cennosti měly být ukryty kdesi v hradním podzemí, protože selhala varianta jejich přemístění do přístavu a následný transport na nějaké bezpečnější místo v Evropě.
Cílem pokladu z hradu Vrana tak mohl být i zmiňovaný ostrov Bornholm v Baltském moři.
Objevují se i názory, že poklad templářů sice na hradě zůstal, ale nemusel být potají trvale ukryt kdesi v podzemí, protože se o něj rád „postaral“ další rytířský řád, jenž opanoval tento region. Byli to johanité – Řád maltézských rytířů.