Píše se 21. dubna roku 753 před naším letopočtem a dvojčata Romulus a Remus podle legend právě zakládají… Jenže po kom se bude město jmenovat? Rozhodnout mají ptáci.
Možná právě podle etruských tradic. Takzvaní augurové jsou etruští kněží, kteří věští z letu ptáků a těší se velké úctě.
Romulus vyhraje, ale mezi sourozenci vzplane krvavý svár. Remus je zabit – buď bratrem, nebo některým z jeho přátel – a město definitivně získává název Roma, tedy Řím. Tenhle příběh zná snad každý.
Dva chlapci vhození do řeky Tibery, které zachrání a odkojí proslulá vlčice z Palatinském pahorku. Jenže slovíčko lupa nemusí znamenat jen vlčici, ale třeba také ženu, která provozuje nejstarší řemeslo světa. Příběh hned získává reálnější obrysy…
Vždyť k sobě nepatří!
Asi nejslavnější ztvárnění bratrů najdete na nejmenším ze sedmi římských pahorků, v bývalém centru moci Starověkého Říma, Kapitolu. Zná ji celý svět. Vědci se ale dodnes hádají nad jejím stářím. Řeč je o Kapitolské vlčici.
Jisté je, že vlčice i duo nezbedníků k sobě původně nepatří. Vlčici totiž daruje Římu roku 1471 papež Sixtus IV. (1414–1484) a chvíli poté k ní zcela jiným stylem dodělá dvojčata italský sochař Antonio Pollaiolo (asi 1429–1498).
Jak je asi stará?
To nám ale stále neříká, jak stará je vlčice. Má se za to, že 114 centimetrů dlouhá socha pochází přibližně z 5. století před Kristem.
Dvě radiokarbonové zkoušky, které proběhnou v letech 2007 a 2019, ale na 95 procent prokážou, že socha byla odlita mezi lety 1021 a 1153.
Navíc je z jednoho kusu – v dobách Etrusků si to troufl jen málokdo. Je tedy socha „nová“? Jenže o římské vlčici se zmiňují i Marcus Tullius Cicero (106–43 př. n. l.) nebo Plinius starší (23–79). Nebo šlo o jinou sochu?
Nejnovější studie pro změnu poukazují na fakt, že vlčice musí být etruského původu a radiokarbonová metoda je nekonzistentní. V kovu je totiž měď, kterou si Etruskové vozili ze Sardinie, a v údajné době výroby již nebyla k mání…