Skip to content

Jeruzalém: Záhady města, kde se střetávají tří náboženství!

Jedno z nejstarších měst na světě po staletí fascinuje svět. Proč? Toto posvátné místo má nesmírný význam pro Židy, muslimy i křesťany. Snad i proto je stále předmětem vleklých sporů.

Dějiny města sahají až do 4. tisíciletí př. n. l. Do dnešní doby zažilo toto místo mnoho porážek, ale i velkých vítězství. Během tisíců let ovlivnila Jeruzalém tři hlavní náboženství, pro které se stal posvátným místem. Na celkové rozloze necelého čtverečního kilometru Starého města se nacházejí ty nejvýznamnější památky – Chrámová hora, Zeď nářků, Chrám Božího hrobu, Skalní dóm nebo mešita al-Aksá.

CHRÁMOVÁ HORA

Vrchol: 743 m. n. m.

Chrámová hora se jinak nazývá hora Moria. Patří mezi nejposvátnějším místa judaismu. Podle sunnitských muslimů je třetím nejposvátnějším místem islámu, náboženský význam má ale i pro některé křesťanské, zvláště pak protestantské kruhy. Na hoře se nacházel chrám, který vybudoval v roce 996 př. n. l. mytický král Šalamoun. V něm měla být uložena archa úmluvy – truhla obsahující nejcennější židovské náboženské předměty: Desky zákona obsahující Desatero přikázání, Aronovu hůl a manu, kterou jedl Mojžíš na cestě pouští.

Archa prý byla 114 cm dlouhá a 69 centimetrů široká a vysoká, s těžkým zlatým víkem ozdobená dvěma anděly. Údajně vyzařovala božskou energii, která ničila nepřátele víry.
SKALNÍ DÓM

Vznik stavby: 687–691

Skalní dóm se nachází v centru Chrámové hory. Muslimové ho nazývají Vznešená a ušlechtilá svatyně. Věřící jsou přesvědčeni, že skála v centu Dómu je tatáž, po níž vystupoval Mohamed na tzv. Noční cestu do nebe roku 621, doprovázený andělem Gabrielem. V judaismu se k místu zase váže příběh o Abrahámovi, jenž podstoupil zkoušku, kdy měl obětovat svého syna Izáka, aby prokázal oddanost Bohu.

Dóm má tvar byzantského osmiúhelníku, je určen pro uchovávání a uctívání svatých pozůstatků. Jeho kopule byla původně pozlacená a průčelí zhotoveno z porcelánu.
ZEĎ NÁŘKŮ

Výška: 19 metrů

Délka: 57 metrů

Patří k nejznámějším památkám Jeruzaléma. Zeď je pozůstatkem západní hradby druhého jeruzalémského Chrámu, který obklopovala Chrámová hora. Dnes je to jedno z nejposvátnějších míst Židů, kam přicházejí poutníci z celého světa a modlí se u ní. Věřící často vkládají své modlitby psané na papírku mezi kameny zdi. První zmínka o smutečních modlitbách Židů pochází z roku 333. Velmi často se na tomto místě odehrává obřad bar micva, během kterého se ze židovského chlapce stává nábožensky dospělý muž. V muslimské tradici je Zeď nářků ztotožňována s místem nazývaným „Al-Burak“, na kterém uvázal prorok Mohamed své zázračné zvíře a pak vystoupil na nebesa z místa, kde nyní stojí mešita al-Aksá.

Zeď je rozdělena na mužskou a ženskou sekci, přičemž pro muže je zpřístupněná část zdi i ve vnitřních prostorách domů.
CHRÁM BOŽÍHO HROBU

Vznik stavby: 326–335

Tento křesťanský kostel se nachází uvnitř hradeb Starého města na místě, které většina křesťanů uctívá jako Golgotu. Tam byl podle Nového zákona ukřižován Ježíš Kristus. Baziliku nechal postavit ve 4. století římský císař Constantin I. Od 12. století slouží chrám k ochraně Božího hrobu. Na Velikonoce se zde scházejí zástupy věřících, kteří jsou přítomni zázraku trvajícím 2000 let: Přítomný kněz se zavře do malé kaple a vrací se se zázračným ohněm, který nepálí, ale vydává podivuhodné záblesky. Zázrak se udál i po připravovaném komplotu, kde byl knězi podstrčen měděný drát místo knotu. Svíce přesto vzplála.

V roce 2003 se obřad poprvé živě vysílal ruskou stanicí NTV. V tu chvíli se televizní kamery samovolně vypínaly, u jiných zase docházelo k poruchám barevnosti obrazu.
PODZEMNÍ TUNELY

Podzemní síť jeruzalémských chodeb je opředena mnoha mýty a legendami. Archeologové prováděli vykopávky blízko Chrámové hory, když objevili jeskyni naplněnou prachem a kamením, jejíž stáří se odhaduje na 3000 let. Po jejich odstranění nalezli systém uměle vytvořených tunelů. Důkazem jsou dodnes patrné záseky nástrojů ve skále a také malé výklenky, jež sloužily k umístění svíček a lamp. Jeskyně poskytovaly obyvatelům úkryt a útočiště před římskými vojáky, kteří obléhali město kolem roku 70.

Podle průzkumů to vypadá, že jeskyně byly propojeny s vodními kanály, které vedly ze starobylé vodní nádrže. Badatelé také zjistili, že některé části sloužili jako podzemní cesty.
JERUZALÉMSKÝ POKLAD

Když císař Vespasianus vyplenil v roce 70 velkolepý Šalamounův chrám, zmocnil se tak ohromného bohatství, že z něj Římané mohli financovat stavbu Kolosea. Kořist v podobě nejcennějších předmětů tak měla symbolizovat římské vítězství. Šlo především o zlatý sedmiramenný svícen menora, stříbrné trubky a zlatý, bohatě zdobený obětní stůl, který je pro Židy posvátný. Židé dodnes věří, že se poklad nachází ve vatikánských sklepeních.

Skupina archeologů našla na místě sbírku velmi vzácných předmětů ze zlata, stříbra a bronzu. Součástí nálezu byla i sbírka 120 mincí.
RODIŠTĚ APOŠTOLA PETRA

V blízkosti Galilejského jezera v severním Izraeli našli archeologové pozůstatky starořímského města Julias. To mělo vzniknout na základech rybářské vesnice Betsaida, kterou údajně navštívil Ježíš a provedl zde několik zázraků. Z vesnice pocházeli apoštolové Ondřej, Petr a Filip. O místě se zmiňuje i apoštol Jan ve svém evangeliu jako o místu, kde se narodil svatý Petr, první následovník Ježíše Krista a také první římský biskup.

Petrovi byla po ukřižování Krista dána moc uzdravovat nemocné a ujal se řízení nepatrné skupiny věřících.

Foto: Shutterstock.com. wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Andrea Růžičková: Stydlivost je její slabina
nasehvezdy.cz

Andrea Růžičková: Stydlivost...

Je to pořádná stydlivka. Andrea Růžičková...
Vlastní imunita bude klíčová při léčbě dětí s leukémií
21stoleti.cz

Vlastní imunita bude klíčová při...

Čeští hematologové mají v plánu spolupráci...
První létající taxíky budou v Německu do šesti let
21stoleti.cz

První létající taxíky budou v...

Se vskutku smělým prohlášením přišel před několika dny...
Nová metoda asistované reprodukce poprvé v Česku
21stoleti.cz

Nová metoda asistované...

Vůbec poprvé v České republice mrazí česká reprodukční klinika...
Naklíčená sušená semínka
epochalnisvet.cz

Naklíčená sušená semínka

Klíčky jsou naklíčená semínka obilnin, olejnin a...
Sonda Parker Solar Probe: Ikarus, který si (snad) křídla nespálí…
epochaplus.cz

Sonda Parker Solar Probe:...

O doteku Slunce sní mnozí básníci. Z...
Komu ve skutečnosti patřila údajná Hitlerova lebka?
epochaplus.cz

Komu ve skutečnosti patřila...

Část lebky s průstřelem, kterou Rusové...
6 rad, jak přemoct žárlivost
nasehvezdy.cz

6 rad, jak přemoct žárlivost

1. Ve skrytu duše mu věříte Ve vztahu je důvěra...
Ošklivá mláďata roztomilých savců!
epochalnisvet.cz

Ošklivá mláďata roztomilých...

Když vyrostou, jsou doslova k sežrání. Po narození...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Monica Belucci doslova zazářila v Cannes
iluxus.cz

Monica Belucci doslova...

Italská herečka Monica Bellucci oslnila...
Vzor pro výrobce letadel? Netopýr!
epochaplus.cz

Vzor pro výrobce letadel?...

Netopýr je podle některých vědců doslova úžasné...