reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Náboženství a okultismus
Ještěří lidé Ubajdské kultury: Koho znázorňují podivné sošky?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.11.2021
1.7tis
Pro sošky jsou charakteristická široká ramena, foto ALFGRN / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
170
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Před 7000 let obývala území dnešního Iráku na svou dobu neobyčejně pokročilá civilizace. V životě jejích příslušníků zřejmě hrály důležitou roli podivné figurky. Mají lidské tělo, ale jejich hlava je spíš hadí či ještěří.

Příznivci teorie o starověkých astronautech v nich vidí důkaz, že Země byla před tisíci lety navštěvována mimozemskou rasou.

Pro sošky jsou charakteristická široká ramena, foto ALFGRN / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Naleziště Al Ubaid, foto David Stanley / Creative Commons / CC BY 3.0 Figurky mají podivné ještěří rysy, foto Mary Harrsch / Creative Commons / CC BY 2.0

Za Mekku archeologů je považováno naleziště Al Ubaid, které v roce 1919 poprvé odkrývá anglický egyptolog Harry Reginald Hall (1873–1930).

Během vykopávek jsou nacházeny pozůstatky zaniklé starověké civilizace, kterou historikové umisťují období 5 500 až 4 000 let př. n. l. a o níž se předpokládá, že víceméně odstartovala mnohem slavnější sumerskou civilizaci.

Ubajdská kultura je známá svou neobvyklou vyspělostí v mnoha aspektech starověkého života. Vyniká odlišným stylem keramiky, unikátními nástroji na zpracování potravin či na svou dobu působivými architektonickými dovednostmi.

Budují složité pravoúhlé hliněné domy o několika místnostech, dlážděné ulice a propracované chrámy. Jde rovněž o tvůrce překvapivě vyspělých zavlažovacích systémů, kteří disponují pokročilými znalostmi zemědělství.

Ubajdská kultura ale nepřekvapuje jen svou vyspělostí. V průběhu desetiletí byla učiněna řada velmi podivných a matoucích nálezů, které učinily tuto již tak záhadnou kulturu ještě záhadnější. Mezi těmito nálezy jsou i podivné sošky humanoidů s reptiliánskými rysy. Co bylo jejich předlohou?

Naleziště Al Ubaid, foto David Stanley / Creative Commons / CC BY 3.0

PRŮVODCE ŽIVOTEM

V ruinách starověkého města, které po této kdysi velké kultuře zůstaly, byla nalezena řada zvláštních detailně zdobených figurek vyobrazujících postavy s napůl lidskými a napůl plazími rysy. Mají protáhlé hlavy, špičaté obličeje s čumákem a šikmé mandlovité oči.

Jednoznačně tedy nejde o lidské bytosti. Mužské i ženské figurky mají často jakési vycpávky na ramenou, klobouky nebo přilby a jsou zachyceny v různých pózách. Některý z nich drží různé předměty, jako jsou hole, žezla a v případě ženských figurek dokonce děti přisáté k prsu matky a nesoucí stejné ještěří rysy.

Postavy se nepodobají ničemu dalšímu, co bylo v této oblasti objeveno a od jejich objevení ve 20. století nikdo nedokázal přijít na to, co by to mělo být a jaký je jejich význam. Jisté však je, že jejich význam v životě Ubajdů je nezanedbatelný.

Mnoho z nich se totiž s takovou figurkou nechává i pohřbít, jako by je snad provázely celým životem a možná i poté. Sošky se ale nenachází v každém hrobě, proto někteří historikové spekulují, že mohly vyjadřovat společenské postavení jejich majitele. Proč ale mají takovou bizarní podobu?

Figurky mají podivné ještěří rysy, foto Mary Harrsch / Creative Commons / CC BY 2.0

JSOU TO BOHOVÉ?

Zpočátku se předpokládalo, že by mohlo jít o stylizovaná vyobrazení bohů. Uctívání hadích či plazích božstev není neobvyklé, i samotní Sumerové mají svého hadího boha Enkima. Jenže archeologové a historici toho vysvětlení zpochybňují hned z několika důvodů.

Postavy nikdy nejsou vyobrazeny v bohatém či jakkoliv honosném oděvu, což bychom očekávali, kdyby se jednalo o všemocné bohy. Také pózy, v nichž se ještěří lidé nacházejí, včetně kojení nemluvňat, bývají všední, neokázalé a nenáboženské.

Sošky podle všeho nemají rituální povahu, ale přesto se zdá, že pro ty, kdo je vytvořili, byly nějakým způsobem důležité. Proč? Jako úlohu v jejich životech plnily? Jedna z okrajových teorií spekuluje, že by figurky mohly zobrazovat nějakou skutečnou rasu mimozemšťanů nebo jakýchsi reptiliánských bytostí.

Někteří příznivci teorie paleoastronautiky dokonce věří, že právě od této mimozemské rasy získává ubajdská kultura své vyspělé dovednosti. Tato tvrzení jsou však drtivou většinou vědců zavrhována.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 1.7.2022 1.6tis
Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed světa a zároveň místo nacházející se asi 26 kilometrů severně od centra hlavního ekvádorského města Quita. A právě sem míří zástupy turistů, aby se prošli po čáře, která má označovat rovník. Jen pár z nich ale tuší, že skutečný střed světa leží o pár set metrů jinde. […]
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 2.8tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.0tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.5tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]