Za druhé světové války zde fungovalo výcvikové diverzní středisko, kterým prošli i českoslovenští parašutisté. Kdoví, možná i oni zaslechli něco z místních legend, které se týkaly tajemného tvora v jezerních hlubinách. Řeč jde o jezeře Loch Morar ve Skotsku.
Samozřejmě, nejslavnějším jezerním monstrem ve Skotsku je tvor, který se údajně ukrývá v jezeře Loch Ness. Lochneska má však patrně sestřičku s hrozivým jménem Morag. Její domovinou by měly být právě vody jezera Loch Morar. Co o tomto dalším obyvateli skotské „jurské zoo“ víme?
Střelba na příšeru
První věrohodná pozorování jezerního monstra byla hlášena v roce 1887. Největší pozornost ovšem vyvolal incident, jehož protagonisty byla Morag a dvojice rybářů. Ti dokonce na neznámého tvora zaútočili nejen veslem, ale i střelbou z dlouhé palné zbraně.
Tvora rybáři popsali, pokud si z nás tedy „nevystřelili“, jako devět metrů dlouhého, přičemž je prý upoutala jeho hladká kůže a výrazné hřbetní hrboly. Ostřelovaná a pádlem inzultovaná Morag se ovšem z pochopitelných důvodů brzy ukryla pod hladinou.
Dodejme, že jezero Loch Morar je nejhlubší jezero ve Spojeném království. Jeho maximální hloubka přesahuje tři sta metrů.
Lochneska alias Morag?
V nedávné době se zdálo, že bude pečeť tajemství jezera Loch Morar konečně rozlomena. Z velké hloubky zde rybáři vytáhli masivní kosti. Po důkladném ohledání se ovšem ukázalo, že jde o pozůstatky jelena.
Co se týká vzhledu tvora označovaného jako Morag, velmi nápadně se podobá popisu monstra z jezera Loch Ness. Pokud bychom ho chtěli přiřadit konkrétnímu obrovi z druhohor, patrně bychom si vybrali plesiosaura.
Spekuluje se, že části skotské „jurské zoo“ – jezera Loch Ness a Loch Morar byly, nebo stále jsou, spojeny přírodním tunelem pod úrovní hladiny. To by ovšem mohlo znamenat, že Lochneska i Morag jsou zástupci stejného druhu.
Záleží jen, ve které části pomyslné „jurské zoo“ tyto kryptidy pozorujeme. Lochneska alias Morag, co myslíte?!