Kromě pátrání po Atlantidě existují i další teorie hovořící o zmizelých ostrovech či celých zaniklých kontinentech. Jednou z těchto legend je i ztracená země Mu, která by se měla nacházet v Tichém oceánu. Existuje pro teorii země Mu nějaký konkrétní důkaz?
První zmínky o možné existenci země Mu se objevují v dílech cestovatele a spisovatele Augusta Le Plongeona v devatenáctém století. Podle jeho závěrů položili obyvatelé země Mu základy mayské civilizaci.
Hledání země Mu
Ztracený kontinent Mu propagoval i britský spisovatel a vynálezce James Churchward na přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Zajímavostí je, že hledání země Mu v průběhu třicátých let dvacátého století výrazně podporoval i zakladatel moderní turecké státnosti Mustafa Kemal Atatürk. Doufal v možnost prokázání spojení Turecka a Turků s dávnými civilizacemi:
indickou, aztéckou i mayskou. Předpokládalo se, že případný civilizační okruh bájné země Mu by byl ještě starší.
Důkaz u ostrova Jonaguni?
Geologové možnost existence potopeného kontinentu v Tichém oceánu odmítají. Historikové nemají ze země Mu k dispozici žádné písemné, obrazové či jiné prameny. Zbývá jen podmořská archeologie, aby mohla poskytnout případné důkazy o existenci země Mu.
V tomto směru existují teorie, které ukazují na údajné podmořské ruiny v jižní části japonského ostrova Jonaguni v souostroví Rjúkjú. Opět jsou to geologové, kteří jsou k této lokalitě skeptičtí.
Přiklánějí se totiž k názoru, že zdejší podmořské formace nejsou výtvorem lidských rukou, ale vznikly přirozenými geologickými procesy.
Jejich oponenti však tvrdí, že horniny opracovali lidé. Tektonické a seismické aktivity později zapříčinily pokles celé lokality pod mořskou hladinu. Kdo chce, vidí pod vodou stopy zaniklé civilizace: ulice, hradby, citadelu i jakýsi prastarý sportovní stadion.