Nejslavnější slovenský zbojník, který řádil nejen u našich sousedů, ale i ve Slezsku a na Moravě, je osobností zahalenou tajemstvím. Podle některých historiků šlo o vzbouřence, který už na začátku 18. století bojoval proti Habsburkům v rámci tzv.
kuruckého povstání. Po svém zajetí a vstupu do habsburských vojsk ale nakonec utíká, stává se zběhem a následně i zbojníkem. Jaká tajemství provázejí jeho další život?
„Hlavním důvodem Jánošíkovy zbojnické činnosti nebyla nějaká kořist nebo osobní prospěch,“ tvrdí historik z Národního muzea Ivan Votruba. „On skutečně usiloval o obnovení kuruckého povstání.“ Ať už to bylo s Jánošíkovými důvody jakkoliv, pravdou je, že postupně okrádá řadu lidí – kupce, faráře či bohaté cestující.
Spravedlnosti navíc dlouho uniká a krajem se začínají šířit historky nejen o tom, že naloupené věci rozdává chudým, ale i o jeho tajemných schopnostech a magických předmětech, které používá.

Kouzelné předměty
Legenda praví, že Jánošík jednoho dne překvapil u lesní studánky krásnou vílu. Ta mu dala zvláštní bylinu, která ho dokázala udělat neviditelným, kdykoliv se mu zachtělo, a také opasek, díky kterému byl nezranitelný.
A kouzelnou moc prý měla i Jánošíkova valaška (dlouhá a lehká sekera–pozn. red.). Ta je dnes v historickém muzeu v Bratislavě. Velkou záhadou je i údajný poklad slovenského lapky.
Jánošík prý nejméně rok a půl shromažďoval bohatství, které chtěl využít právě na podporu povstání. Kde ale skončilo, nevíme. „Jánošík sám uvedl, že u jedné konkrétní cesty roste jedle a na ní je vyřezaný symbol ruky. Tam je prý zakopaný jeho poklad.
Je to docela možné, poklad se však nenašel,“ říká polský historik Stanislaw Dzieciolowski. Znamená to, že je bohatství stále někde ukryté?

Krutá poprava
V březnu 1713 se Juraj Jánošík ukrývá u svého přítele v obci Klenovec pod Nízkými Tatrami. Jenže přijde udání a překvapivé zatčení. Mezi obyčejnými lidmi se vypravuje trochu jiná verze tohoto příběhu. Jánošík prý padl do zajetí zradou.
Jednoho dne přišel do domu sedláka, kterému důvěřoval. Ten se však nechal zlákat vidinou bohatství za hlavu zbojníka a předtím k sobě pozval ozbrojené vojáky. Když ho navíc lstí připravil o opasek a tím i o jeho nezranitelnost, dílo bylo dokonáno.
Bandita byl mučen, vyslýchán a nakonec popraven za četná přepadení a vraždu kněze Juraje Vrtíka. Těsně před popravou bandity se prý navíc ozvaly strašlivé rány z místa, kde byla zamčena jeho valaška.
Opravdu se snažila sama prosekat ven, aby svého majitele zachránila, jak tvrdí legenda?