Kamenný komplex Arkaim v ruském Čeljabinsku není tak známý jako jeho britský protějšek, zato je ale mnohem záhadnější. Prastará astronomická observatoř o sobě dala nedávno znovu vědět.
Byla tu totiž odkryta kostra ženy s podivně protáhlou lebkou! Opět se tak vynořuje nezodpovězená otázka. Kdo byli tajemní stavitelé těchto kruhů?
Archeologické naleziště Arkaim leží na okraji ruské oblasti Čeljabinsk na jižním Uralu. Objeveno bylo v roce 1987 a od té doby se o něm mnozí zmiňují jako o „ruském Stonehenge“. S kamennými kruhy ve Velké Británii má spoustu společného.
Zároveň se ale od nich v mnohém odlišuje. Oba komplexy jsou podobného stáří, byly vybudovány před 4 až 5 tisíci let. I jejich účel se zřejmě zčásti shoduje. Arkaim však svého známějšího „bratra“ v mnohém předčil!
Je rozsáhlejší, propracovanější, mnohem složitější a od roku 2015 má ještě jednu záhadu navíc. Ženskou kostru neznámého původu s podivně tvarovanou lebkou!
Mnozí badatelé jsou v pokušení spojit tajemnou kostru s mimozemšťany, kteří podle určitých teorií za záhadnými kamennými stavbami stojí.
Archeologové stojící nohama pevně na zemi ji považují spíše za významnou osobnost, která byla v Arkaimu pochována dávno poté, co z osady odešel poslední obyvatel. Co ji k opuštěnému komplexu přivedlo? A kdo vlastně matematicky pozoruhodně přesný komplex vybudoval?
OBYTNÁ OBSERVATOŘ
Arkaim je považován za nejdůležitější a nejtajemnější archeologické naleziště v severní Evropě. Přestože je lokace často přirovnávána ke Stonehenge, nejsou to kamenné kruhy jako takové.
Ve skutečnosti jde o zbytky prastarého a poměrně rozsáhlého osídlení s ulicemi a náměstím, jež bylo obehnáno dvěma kruhovými kamennými stěnami. Z nich už se ale žádné vztyčené kameny nedochovaly, zůstaly jen rozpoznatelné základy.
Podobně jako britské kamenné kruhy i Arkaim zřejmě sloužil jako astronomická observatoř.
„Zatímco ve Stonehenge lze sledovat 10 astronomických jevů s využitím 22 prvků, Arkaim umožňuje pozorování 18 jevů pomocí 30 prvků,“ uvádí současný americký publicista Martin J. Clemens. Arkaimská observatoř navíc vyniká nevídanou přesností.
Možná v minulosti sloužila také jako obří kalendář. Zvláštní ale je, že rozložení obydlí v blízkosti centrálního náměstí svým tvarem nápadně připomíná svastiku. Kdo a proč tento podivný komplex vytvořil?
Jisté je jen to, že si stavitelé nepřáli, aby jejich sídlo užíval kdokoliv další. Při svém odchodu ho totiž sami vypálili!
ÁRIJCI A PROTÁHLÉ LEBKY
Na základě zkoumání nalezených kosterních pozůstatků vědci došli k závěru, že dávní obyvatelé byli indo-íránského původu. Objevuje se dokonce teorie, že by mohlo jít o legendární Árijce zmiňované ve starověkých indických védách.
Zdá se ale, že i dávno poté, co bylo sídliště opuštěno, bylo navštěvováno tajemnými národy. Kostra, nalezená v roce 2015, pochází z 2. nebo 3. století našeho letopočtu.
Její nositelka sem s největší pravděpodobností přišla poté, co byla původní osada opuštěná svými prvními obyvateli. O čem ale vypovídá její deformovaná lebka?
Ruská archeoložka Maria Makurova, která lebku objevila, se domnívá, že jde o příslušnici kmene Sarmatů, zřejmě šamanku či kmenovou vůdkyni. Tvar její lebky tak značí vysoké postavení. Co ji ale přitáhlo na toto posvátné místo jejích předků?