9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Záhady historie
Kamenný hrad na Šumavě: Postavil ho prastarý národ obrů?
Filip Appl
od Filip Appl 31.10.2018
4.3tis
168
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Keltové na našem území zanechali po svých prazvláštních stavbách a magických místech řadu stop a archeologických nálezů. To ovšem neplatí pro tzv. Obří hrad nacházející se jen pár kilometrů od Kašperských Hor, nad údolím potoka Losenice. Proč se o této podivné lokalitě podařilo zjistit tak málo informací?

Lesem se nesou výkřiky a praskání větví, za které může skupina vesničanů, kteří právě míří k jednomu z místních potoků. Na jeho břehu skládají svůj vzácný nález v podobě obrovských kostí, aby se vzápětí dali do práce.

Svazují jednotlivé kosti k sobě a vytvářejí provizorní lávku přes dravý proud malého vodního toku. Nakonec je práce hotová a oni spokojeně zamíří do svých domovů. Když později za tmy zamíří k potoku, přivítá je matné světlo vycházející z ostatků.

Dlouhou dobu tato v noci světélkující lávka slouží místním, až se nakonec rozpadne a zmizí v propadlišti času. Alespoň to tvrdí místní legenda, která zřejmě dala jméno místu, kde měli vesničané kosti najít:

Obří hrad. Místo, které vrtá hlavou nejenom lovcům záhad, ale i archeologům. Jak je možné, že o něm stále vědí tak málo? A může být na legendě o světélkujících obřích kostech něco pravdy?

Šumava je magické místo s bohatou historií.

KELTSKÉ DÍLO?

Malebná krajina plná hlubokých lesů, zelených luk a bublajících potůčků. Cesta z Kašperských Hor k lokalitě ukrývající překvapivě zachované kamenné valy rozhodně nezklame sama o sobě. Skutečná záhada však čeká až na vrcholku těžkého stoupání.

Badatelé hovoří o temné atmosféře tohoto Obřího hradu, která člověka dokonale pohltí. A o co vlastně jde? Podle archeologů je Obří hrad nejvýše položeným a zároveň jediným pohanským hradištěm na Šumavě. Obecně se má za to, že vznikl v tzv.

době halštatské, kdy se na našem území postupně usazují Keltové. Lokalitu tvoří napůl zbořené kamenné valy, skalní brána a především zbytky horního města – tzv. akropole s kamenným stolem. Ten snad mohl sloužit jako obětiště a má být jedním z hlavních energetických center místa. Prolévala se právě na tomto místě v dávných dobách krev zvířat a možná i lidí?

Mají tajemné kamenné dílo na svědomí Keltové?

KOSTI OBRŮ?

Český záhadolog Jan A. Novák (*1951) ve své knize Tajemné Česko poukazuje nejen na keltskou stopu, ale především na pověst o třímetrové kosti či kostech, které tu měly být nalezeny. „Pokud připustíme, že lidová slovesnost sice mívá pravdivé jádro, ráda však přehání, mohli bychom se menší redukcí oněch 3 metrů dostat k poměrně běžným rozměrům dlouhých kostí některých dinosaurů,“ píše.

Mohly by tedy v oblasti v dávných dobách žít prehistoričtí živočichové? Pokud by tomu tak bylo, byly by tak velké kosti vůbec nejdůležitějším nálezem pozůstatků dinosaura na našem území. Nebo snad na Šumavě skutečně žili kdysi obři, jak vypráví legenda?

Ostatně řada badatelů v oblasti záhad je přesvědčena, že rasa obrů skutečně kdysi kráčela po naší planetě a stojí za mnoha výtvory s nejasnou minulostí.

BEZMOCNÍ ARCHEOLOGOVÉ

Podívejme se však na Obří hrad i vědeckýma očima. Experti především nedokážou s jistotou říci, proč by keltské hradiště vzniklo na tak nehostinném místě a proč jsou kamenné hradby, na které zřejmě navazovala ještě dřevěná palisáda, postavené tak podivným způsobem.

Zatímco jedna strana je chráněna dvanáctimetrovým valem, na druhé není vůbec nic. Zdi navíc končí náhle, aniž by na ně cokoliv navazovalo. „Další velkou záhadou Obřího hradu je nepřítomnost jakýchkoliv archeologických nálezů,“ dodává Novák s tím, že na místě neuspěli ani hledači s detektory kovů.

Zbývají proto spekulace. Hradiště prý nebylo trvale osídleným místem. Muselo mít nějaký velmi specifický účel. Šlo snad o nějakou pozorovatelnu? Nebo zvláštně umístěné místo pro výjimečné magické rituály? Nebo je na místě popustit uzdu fantazie a začít se zabývat i teoriemi, které hovoří o stavbě obrů pocházejících z hvězd?

Žil na našem území v dávných dobách národ obrů?
Foto: www.tresbohemes.com, Wikimedia Commons, hiveminer.com
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.0tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.7tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.2tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.1tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]