Skip to content

Kamenný hrad na Šumavě: Postavil ho prastarý národ obrů?

Keltové na našem území zanechali po svých prazvláštních stavbách a magických místech řadu stop a archeologických nálezů. To ovšem neplatí pro tzv. Obří hrad nacházející se jen pár kilometrů od Kašperských Hor, nad údolím potoka Losenice.

Proč se o této podivné lokalitě podařilo zjistit tak málo informací?

Lesem se nesou výkřiky a praskání větví, za které může skupina vesničanů, kteří právě míří k jednomu z místních potoků. Na jeho břehu skládají svůj vzácný nález v podobě obrovských kostí, aby se vzápětí dali do práce.

Svazují jednotlivé kosti k sobě a vytvářejí provizorní lávku přes dravý proud malého vodního toku. Nakonec je práce hotová a oni spokojeně zamíří do svých domovů. Když později za tmy zamíří k potoku, přivítá je matné světlo vycházející z ostatků.

Dlouhou dobu tato v noci světélkující lávka slouží místním, až se nakonec rozpadne a zmizí v propadlišti času. Alespoň to tvrdí místní legenda, která zřejmě dala jméno místu, kde měli vesničané kosti najít: Obří hrad.

Místo, které vrtá hlavou nejenom lovcům záhad, ale i archeologům. Jak je možné, že o něm stále vědí tak málo? A může být na legendě o světélkujících obřích kostech něco pravdy?

Šumava je magické místo s bohatou historií.
KELTSKÉ DÍLO?

Malebná krajina plná hlubokých lesů, zelených luk a bublajících potůčků. Cesta z Kašperských Hor k lokalitě ukrývající překvapivě zachované kamenné valy rozhodně nezklame sama o sobě. Skutečná záhada však čeká až na vrcholku těžkého stoupání.

Badatelé hovoří o temné atmosféře tohoto Obřího hradu, která člověka dokonale pohltí. A o co vlastně jde? Podle archeologů je Obří hrad nejvýše položeným a zároveň jediným pohanským hradištěm na Šumavě.

Obecně se má za to, že vznikl v tzv. době halštatské, kdy se na našem území postupně usazují Keltové. Lokalitu tvoří napůl zbořené kamenné valy, skalní brána a především zbytky horního města – tzv. akropole s kamenným stolem.

Ten snad mohl sloužit jako obětiště a má být jedním z hlavních energetických center místa. Prolévala se právě na tomto místě v dávných dobách krev zvířat a možná i lidí?

Mají tajemné kamenné dílo na svědomí Keltové?
KOSTI OBRŮ?

Český záhadolog Jan A. Novák (*1951) ve své knize Tajemné Česko poukazuje nejen na keltskou stopu, ale především na pověst o třímetrové kosti či kostech, které tu měly být nalezeny. „Pokud připustíme, že lidová slovesnost sice mívá pravdivé jádro, ráda však přehání, mohli bychom se menší redukcí oněch 3 metrů dostat k poměrně běžným rozměrům dlouhých kostí některých dinosaurů,“ píše. Mohly by tedy v oblasti v dávných dobách žít prehistoričtí živočichové? Pokud by tomu tak bylo, byly by tak velké kosti vůbec nejdůležitějším nálezem pozůstatků dinosaura na našem území. Nebo snad na Šumavě skutečně žili kdysi obři, jak vypráví legenda?

Ostatně řada badatelů v oblasti záhad je přesvědčena, že rasa obrů skutečně kdysi kráčela po naší planetě a stojí za mnoha výtvory s nejasnou minulostí.

BEZMOCNÍ ARCHEOLOGOVÉ

Podívejme se však na Obří hrad i vědeckýma očima. Experti především nedokážou s jistotou říci, proč by keltské hradiště vzniklo na tak nehostinném místě a proč jsou kamenné hradby, na které zřejmě navazovala ještě dřevěná palisáda, postavené tak podivným způsobem.

Zatímco jedna strana je chráněna dvanáctimetrovým valem, na druhé není vůbec nic. Zdi navíc končí náhle, aniž by na ně cokoliv navazovalo. „Další velkou záhadou Obřího hradu je nepřítomnost jakýchkoliv archeologických nálezů,“ dodává Novák s tím, že na místě neuspěli ani hledači s detektory kovů.

Zbývají proto spekulace. Hradiště prý nebylo trvale osídleným místem. Muselo mít nějaký velmi specifický účel. Šlo snad o nějakou pozorovatelnu? Nebo zvláštně umístěné místo pro výjimečné magické rituály?

Nebo je na místě popustit uzdu fantazie a začít se zabývat i teoriemi, které hovoří o stavbě obrů pocházejících z hvězd?

Žil na našem území v dávných dobách národ obrů?

Foto: www.tresbohemes.com, Wikimedia Commons, hiveminer.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...