22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Kamenný hrad na Šumavě: Postavil ho prastarý národ obrů?
Filip Appl
od Filip Appl 31.10.2018
4.3tis
168
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Keltové na našem území zanechali po svých prazvláštních stavbách a magických místech řadu stop a archeologických nálezů. To ovšem neplatí pro tzv. Obří hrad nacházející se jen pár kilometrů od Kašperských Hor, nad údolím potoka Losenice. Proč se o této podivné lokalitě podařilo zjistit tak málo informací?

Lesem se nesou výkřiky a praskání větví, za které může skupina vesničanů, kteří právě míří k jednomu z místních potoků. Na jeho břehu skládají svůj vzácný nález v podobě obrovských kostí, aby se vzápětí dali do práce.

Svazují jednotlivé kosti k sobě a vytvářejí provizorní lávku přes dravý proud malého vodního toku. Nakonec je práce hotová a oni spokojeně zamíří do svých domovů. Když později za tmy zamíří k potoku, přivítá je matné světlo vycházející z ostatků.

Dlouhou dobu tato v noci světélkující lávka slouží místním, až se nakonec rozpadne a zmizí v propadlišti času. Alespoň to tvrdí místní legenda, která zřejmě dala jméno místu, kde měli vesničané kosti najít:

Obří hrad. Místo, které vrtá hlavou nejenom lovcům záhad, ale i archeologům. Jak je možné, že o něm stále vědí tak málo? A může být na legendě o světélkujících obřích kostech něco pravdy?

Šumava je magické místo s bohatou historií.

KELTSKÉ DÍLO?

Malebná krajina plná hlubokých lesů, zelených luk a bublajících potůčků. Cesta z Kašperských Hor k lokalitě ukrývající překvapivě zachované kamenné valy rozhodně nezklame sama o sobě. Skutečná záhada však čeká až na vrcholku těžkého stoupání.

Badatelé hovoří o temné atmosféře tohoto Obřího hradu, která člověka dokonale pohltí. A o co vlastně jde? Podle archeologů je Obří hrad nejvýše položeným a zároveň jediným pohanským hradištěm na Šumavě. Obecně se má za to, že vznikl v tzv.

době halštatské, kdy se na našem území postupně usazují Keltové. Lokalitu tvoří napůl zbořené kamenné valy, skalní brána a především zbytky horního města – tzv. akropole s kamenným stolem. Ten snad mohl sloužit jako obětiště a má být jedním z hlavních energetických center místa. Prolévala se právě na tomto místě v dávných dobách krev zvířat a možná i lidí?

Mají tajemné kamenné dílo na svědomí Keltové?

KOSTI OBRŮ?

Český záhadolog Jan A. Novák (*1951) ve své knize Tajemné Česko poukazuje nejen na keltskou stopu, ale především na pověst o třímetrové kosti či kostech, které tu měly být nalezeny. „Pokud připustíme, že lidová slovesnost sice mívá pravdivé jádro, ráda však přehání, mohli bychom se menší redukcí oněch 3 metrů dostat k poměrně běžným rozměrům dlouhých kostí některých dinosaurů,“ píše.

Mohly by tedy v oblasti v dávných dobách žít prehistoričtí živočichové? Pokud by tomu tak bylo, byly by tak velké kosti vůbec nejdůležitějším nálezem pozůstatků dinosaura na našem území. Nebo snad na Šumavě skutečně žili kdysi obři, jak vypráví legenda?

Ostatně řada badatelů v oblasti záhad je přesvědčena, že rasa obrů skutečně kdysi kráčela po naší planetě a stojí za mnoha výtvory s nejasnou minulostí.

BEZMOCNÍ ARCHEOLOGOVÉ

Podívejme se však na Obří hrad i vědeckýma očima. Experti především nedokážou s jistotou říci, proč by keltské hradiště vzniklo na tak nehostinném místě a proč jsou kamenné hradby, na které zřejmě navazovala ještě dřevěná palisáda, postavené tak podivným způsobem.

Zatímco jedna strana je chráněna dvanáctimetrovým valem, na druhé není vůbec nic. Zdi navíc končí náhle, aniž by na ně cokoliv navazovalo. „Další velkou záhadou Obřího hradu je nepřítomnost jakýchkoliv archeologických nálezů,“ dodává Novák s tím, že na místě neuspěli ani hledači s detektory kovů.

Zbývají proto spekulace. Hradiště prý nebylo trvale osídleným místem. Muselo mít nějaký velmi specifický účel. Šlo snad o nějakou pozorovatelnu? Nebo zvláštně umístěné místo pro výjimečné magické rituály? Nebo je na místě popustit uzdu fantazie a začít se zabývat i teoriemi, které hovoří o stavbě obrů pocházejících z hvězd?

Žil na našem území v dávných dobách národ obrů?
Foto: www.tresbohemes.com, Wikimedia Commons, hiveminer.com
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 484
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.6tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]