13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
od 29.2.2024
3.5tis
334
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?

Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se objeví i šedivý kámen se zvláštní rytinou, která mu ihned připomene dávno vyhynulou rybu, a na všechny ostatní dárky rázem zapomíná.

Od toho okamžiku je kameny úplně posedlý a během svého života jich dokáže nashromáždit více než 11 tisíc. Celou dobu je přitom přesvědčen, že sbírá důkazy, které mohou přepsat celou lidskou historii!

Cabrera je podivnými kameny úplně posedlý a během života jich nashromáždí tisíce. Věděl, zda jsou pravé?
Cabrera je podivnými kameny úplně posedlý a během života jich nashromáždí tisíce. Věděl, zda jsou pravé?

První kámen

Za desítkami let pátrání a všemožnými teoriemi tak prý skutečně stojí pouze onen první kámen. Díky svému zájmu o historii si totiž Cabrera údajně ihned všimne, že s rytinou na něm je něco špatně.

Styl obrázku odpovídá tvorbě starých jihoamerických kultur, například Inků, jenže jak by tito lidé mohli znát miliony let vyhynulou rybu?

Zjistí si proto, odkud kámen pochází, a od stejného obchodníka s artefakty koupí podobných kamenů ještě asi 300. A dle svých slov se vzápětí nestačí divit.

Na kamenech rozeznává další vyhynulé tvory, včetně některých dinosaurů, a všimne si také výjevů představujících operaci mozku nebo srdce! Jak je něco takového ale možné?

Důkazy, nebo podvod?

Cabrerova fascinace kameny se po tomto zjištění promění v posedlost. Zjistí, že jistý farmář Basilio Uschuya nalezl na březích peruánské řeky Ica jeskyni, která je těchto kamenů plná, a okamžitě se pustí do jejich převážení a zkoumání.

Ve stejné chvíli se ale informace o kamenech dostávají i na veřejnost a šílenství kolem nich propuká naplno.

Zatímco záhadologové umdlévají radostí, když na kamenech vidí lidské postavy sedící na hřbetech dinosaurů nebo provádějící atomovou reakci, vědci se snaží najít podvodníka, který kameny podle nich vyrobil.

Lidé přece bok po boku s dinosaury nežili. Nebo snad ano?

Javier Cabrera a jeho vlastní muzeum kuriozit.
Javier Cabrera a jeho vlastní muzeum kuriozit.

Jak kameny vznikly?

Zatímco Cabrera vydává o kamenech knihu, v níž tvrdí, že jsou staré minimálně 405 milionů let, do věci se vkládá i peruánská vláda. Farmáře Uschuyu zatýká, neboť v Peru je prodej historických památek nelegální.

Muž se má nakonec raději přiznat, že rytiny na několik tisíc kamenů vlastnoručně vyryl on sám pomocí zubního vrtáku!

Mnozí lidé, výjimečně včetně skeptiků, si proto ťukají na čelo. Je prý jasné, že Uschuya se jen chce vyhnout trestu. Kameny jsou navíc z andezitu, velmi tvrdé horniny, a rytí do nich je i s pomocí technologií náročnou prací.

Sám farmář by prý něco takového určitě nedokázal. Spory tak pokračují prakticky dodnes, a z podvodu je v průběhu let obviněn i Cabrera. Mohl si příběhy o svém hledání kamenů vymyslet? Nebo byl také obětí podvodu?

Cabrera a jeho kabinet kuriozit

V roce 1966 si Cabrera na západním pobřeží Peru v kraji Chincha Baja otevírá vlastní muzeum s názvem Museo de Piedras Grabadas. Zájemci si v něm mohou dodnes prohlédnout téměř celou kolekci kamenů, tedy více než 15 tisíc kusů.

Kameny jsou organizovány podle motivů a nechybí u nich ani Cabrerova interpretace. V té se třeba dočteme, že kameny vyprávějí i o vzniku člověka.

Prý nás na Zemi v době dinosaurů vytvořila nějaká mimozemská rasa, a to křížením primátů z jejich planety a svých vlastních genů. Podobných teorií

má být v muzeu mnoho, a proto je prezentováno hlavně jako turistická atrakce.

Foto:
Lokalita:
Související články
od 12.8.2026 1.4tis
Dosud neobjasněné úmrtí devíti členů Djatlovovy výpravy, ke kterému došlo v nočních hodinách 2. února 1959 v ruském pohoří Ural, stále vzbuzuje mnoho otázek. Nové výzkumy ukazují, že za vším stál buď silný infrazvuk způsobující šílenství, nebo nebývale krutý sibiřský Yetti! Nejdříve se to zdálo jako výborný nápad. Skupinka mladých Rusů se v roce 1959 rozh
od 12.8.2026 1.9tis
Devět dřevěných křížů stojí u silnice nedaleko Velké Bíteše a už po staletí přitahuje pozornost lidí, kteří tudy projíždějí. Legenda vypráví o svatbě, která se proměňuje v krvavý masakr, o zhrzené lásce a devíti mrtvých. Jenže když se po příběhu začne pátrat v archivech a v zemi pod kříži, přichází překvapivé zjištění. To nejdůležitější z celé tragédie totiž zatím nikdo nedokáže spolehlivě potvrdi
od 11.8.2026 2.9tis
Templáři mizí z dějin ve chvíli, kdy je jejich řád roku 1312 zrušen. Spolu s nimi se ztrácí i představa nesmírného bohatství, které mělo putovat Evropou. Část majetku přebírají jiné řády, část se dostává ke světským vlastníkům. A právě kolem toho, co se nepodařilo dohledat, vyrůstá jedna z nejpřitažlivějších záhad středověku. Mohl být templářský poklad ukrytý někde v Čechách? Pokud bychom měli
od 10.8.2026 3.2tis
Příběhy o gigantických, lidem podobných bytostech najdeme téměř v každé kultuře, a i dnes se čas od času některý vynoří. Vedle legend ale existuje také mnoho artefaktů, staveb či dokonce očitých svědectví, které údajně dokazují, že obři žili a dost možná stále žijí mezi námi. Prozkoumejte je společně s ENIGMOU! [gallery ids="169494,169495,169496,169498,169499,169500,169501,169503,169504,169506,
od 9.8.2026 3.3tis
Tři přátelé se v červnu 1987 vydávají na týdenní putování Českosaským Švýcarskem. Domů se však nevrátí. O několik měsíců později jsou v nepřístupných skalách u Hřenska nalezeny jejich kostry – a s nimi stopy, které se jen obtížně slučují s nešťastnou náhodou. Zabil mladé trampy přírodní živel, neznámý útočník, nebo někdo, koho tehdejší režim nechtěl odhalit? [gallery ids="171131,171132,1711
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Shodil novinář Skrejšovský svého soka ze schodů?
epochalnisvet.cz
Shodil novinář Skrejšovský svého soka ze schodů?
Na co sáhne, to se mu daří. Obchodováním počínaje, politikou konče. V říjnu 1878 však jeho nadějně rozjetou kariéru zhatí Zemský soud v Praze.   Ten totiž podnikateli a neohroženému novináři Janu Stanislavu Skrejšovskému (1831–1883) uloží čtyřměsíční trest za to, že shodil ze schodů a těžce zranil svého soka, architekta Viléma Tierhiera (1843–1908). „Jen jsem se
Hvězdy mě varovaly před zloději a podvodníky
skutecnepribehy.cz
Hvězdy mě varovaly před zloději a podvodníky
Astroložky jsem se tehdy ptala na lásku a vztahy. Toho pravého v mém osudu neviděla, zato horoskop hovořil o nebezpečí, které na mě číhá. Horoskopy mě zajímaly jen okrajově. Samozřejmě jsem si o sobě občas přečetla, co bych měla nebo neměla ten den dělat, ale že bych tomu nějak extra věřila, nebo dokonce sama chtěla vyhledat nějakou věštkyni, to
Zeleninová polévka s červenou čočkou a rajčaty
tisicereceptu.cz
Zeleninová polévka s červenou čočkou a rajčaty
Pro zasycení i zahřátí po návratu z mrazivého výletu úplně ideální. Ingredience 1 lžíce másla 1 cibule 1 stroužek česneku 2 brambory 3 žampiony 1 mrkev 1 kořenová petržel 5 středně velkýc
Co nám prozradí hmyz? Dobu úmrtí i zda se šíří nemoci
21stoleti.cz
Co nám prozradí hmyz? Dobu úmrtí i zda se šíří nemoci
Mračno much se snáší k nádobě, umístěné v otevřené krajině. Přitahuje je „vůně“, které zkrátka nedokážou odolat – rozkládající se kuřecí játra. Jde však o past. Mouchy se tak nedobrovolně stanou součá
Potopila se italská chlouba za nejasných okolností?
historyplus.cz
Potopila se italská chlouba za nejasných okolností?
Itálie byla ve druhé světové válce poražena a její civilní i vojenské námořnictvo utrpělo obrovské škody. Italové se ale směle pouštějí do jeho obnovy. Symbolem jejich snahy a schopností se stává zaoceánský parník Andrea Doria. V mnoha směrech jde o unikátní plavidlo, které ovšem během jedné poklidné plavby skončí na dně Atlantiku. Plovoucí galerie Není
Po svatbě s Nedvědem brzy rozvod?
nasehvezdy.cz
Po svatbě s Nedvědem brzy rozvod?
To jsou tedy vyhlídky! S velkou slávou zpěvačka Dara Rolins (53) oznámila, že už mají s partnerem, někdejším fotbalistou Pavlem Nedvědem (53), určen termín svatby a že se chystá věnovat po celý násled
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
epochanacestach.cz
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
Jen málokteré místo v České republice nabízí tolik rozmanitých zážitků na tak malém území jako údolí řeky Desné v srdci Jeseníků. Během jediného dne můžete nahlédnout do útrob jedné z nejvýznamnějších vodních elektráren v Evropě, vydat se na horské hřebeny, projet se na koloběžce a den zakončit poznáváním památek ve Velkých Losinách nebo v termálním
La Veranda přináší nový důvod, proč si udělat čas na oběd
iluxus.cz
La Veranda přináší nový důvod, proč si udělat čas na oběd
Večeře bývá událostí. Oběd často jen bodem mezi dvěma schůzkami. Přitom právě poledne je okamžikem, kdy se dá na chvíli zastavit, odložit telefon a dopřát si to, na co večer už mnohdy nezbývá čas.
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Rižský černý balzám měl na kahánku: Recept na něj se za války ztratil a musel být rekonstruován
epochaplus.cz
Rižský černý balzám měl na kahánku: Recept na něj se za války ztratil a musel být rekonstruován
Podle legend si s ním žaludeční obtíže vyléčila ruská carevna Kateřina II. Veliká. Rižský černý balzám je tradiční lotyšský likér využívající 24 rostlinných příměsí. Recept na něj byl natolik tajný, že ho znalo jen pár zasvěcených. V době druhé světové války odcházejí z Lotyšska právě znalci tajné receptury. Zdálo se, že legendárnímu likéru zazvonila hrana…
Kalorie, kde je nečekáte
panidomu.cz
Kalorie, kde je nečekáte
Také při snaze zhubnout sázíte na kaloricky „nevinnou“ zeleninu a ovoce? Určitě ano, ale pozor, zdání může klamat, i mezi těmito potravinami se mohou skrývat kaloricky pěkně těžké kousky. Avokádo: 100 g cca 220 kcal V kalorické vydatnosti splehlivě trumfne ostatní druhy ovoce a zeleniny, takže mu v tomto žebříčku patří čestné první místo. 100
Domácí ajvar
nejsemsama.cz
Domácí ajvar
Urodil se vám lilek či papriky? Připravte si z nich pikantní směs, která se skvěle hodí jako příloha k masu, jako pomazánka či do salátů. Na 4 skleničky potřebujete: ✿ 1 lilek ✿ 2 kg červených paprik nebo kapií ✿ 6 stroužků česneku ✿ 3 chilli papričky ✿ 100 ml oleje ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ sůl 1. Lilek a papriky rozložte na plech
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz