5. března 1953: Umírá vůdce Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin, jeho smrt je opředena mnoha konspiračními teoriemi.
Domů     Karel Novák: Hádanka, kterou nevyluštila ani StB!
Karel Novák: Hádanka, kterou nevyluštila ani StB!
od 7.9.2023
2.7tis
Kdo byl muž známý pouze pod jménem Karel Novák? Mluvil pravdu o tom, že si ze svého života nic nepamatuje?
300
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Ovládá několik jazyků, přestože je hluchoněmý. Umí střílet, řídit tank, boxovat. Přesto prý ve válce nebojoval. Má vynikající paměť, ale nedokáže si vybavit, kdo je, odkud přišel a kam měl namířeno.

Paměť mu nevrátily ani nevybíravé techniky československé Státní bezpečnosti. Byl Karel Novák geniální tajný agent, nebo jen neobyčejný nešťastník?

Kdo byl muž známý pouze pod jménem Karel Novák? Mluvil pravdu o tom, že si ze svého života nic nepamatuje? Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl? STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen? Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?

Pohraniční stráž poblíž česko-polských hranic u obce Oravská Polhora vyráží na běžnou hlídku. Na pokusy některých odvážlivců nelegálně překročit hranice jsou zvyklí a vědí, jak postupovat.

Mladý, asi dvacetiletý muž, na kterého narazí v lesích 24. června roku 1955, se však vymyká všemu, co kdy zažili. Chová se podezřele, možná dokonce zmateně. Podle všeho je hluchoněmý. Navíc u sebe nemá žádné doklady.

Hlídka muže odveze na služebnu s přesvědčením, že tam si s ním už poradí. Skutečnost je ale jiná. Neznámý muž, který tvrdí, že si na svou minulost nevzpomíná, několik dalších let zaměstnává vyšetřovací sbory po celém Československu i v zahraničí!

On sám jim ale příliš nepomáhá a jeho výpovědi přinášejí víc otázek, než odpovědí. Skutečnou identitu neznámého se nedaří odhalit. Nepomáhají ani hodiny výslechů, mučení, drogy či celý lékařský tým.

Kdo je tajemný mladík, který se mužům zákona představil tím nejobyčejnějším jménem – Karel Novák (asi 1934–1981)?

Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl?
Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl?

Nevím, kdo jsem

Podle svého tvrzení se muž jmenuje Karel Novák, narodil v roce 1934 v Radhošti a hluchoněmý je od narození. Navíc trpí ztrátou paměti. V roce 1941 nebo 1942 byl údajně spolu s rodiči odvlečen nacisty do Rakouska, kde jeho rodina zahynula.

Sám se smrti vyhnul, neboť byl během transportu od rodičů násilně oddělen a umístěn do ústavu pro hluchoněmé ve Štýrském Hradci, který opustil v roce 1947 a následujícího roku zamířil do Československa. Vyšetřovatelům, kteří ho kvůli jeho handicapu vyslýchají písemně, se jeho vyprávění zrovna nezamlouvá.

Jak se později ukáže, mají k pochybnostem pádný důvod. Sám Novák totiž svou výpověď několikrát změní. Dokonce podává rozdílná tvrzení i o svém jménu. Později tvrdí, že se jmenuje Karel Neumann.

Jeho výpověď má řadu slabin a rozporů, které vyšetřovatelům neunikly. Zadrženého muže například nepoznal nikdo z ostravského nádraží ani z Radhoště, kde měl ještě nedávno pracovat.

Díky celostátnímu pátrání se ale ozve několik svědků, kteří muže na fotografiích poznali. Jedna hluchoněmá žena tvrdí, že ho skutečně zná z ústavu pro hluchoněmé.

Jenže další svědek si vzpomíná, že se s ním po několik let v první polovině 50. let setkával v uprchlickém táboře u Norimberku. A tehdy muž mluvil! Kde je tedy pravda?

STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen?
STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen?

Jak je to s hluchotou?

Svědek z uprchlického tábora je ve spise uveden pod jménem Kamil Červenka a údajně vyšetřovatelům tvrdil, že Nováka potkával v blízkosti kanceláře americké kontrarozvědky CIC. Mluvil prý česky, ale s cizím přízvukem.

Ovládal také angličtinu a podle všeho působil jako tlumočník. To je vodou na mlýn Státní bezpečnosti, která o výpovědi Nováka beztak silně pochybuje a klaní se spíš k verzi, že má v rukou zahraničního špiona, který svou vadu jen předstírá.

Pokoušejí se z něj dostat pravdu za každou cenu. Přichází mučení i série testů. Když za jeho zády vyšetřovatelé udeří deskami o stůl, Novák nepohne ani brvou. Je skutečně hluchý, nebo jen dokonale trénovaný? Na řadu přicházejí i lékaři.

Ani oni přítomnost sluchu nedokážou zjistit. Doktor František Šrom z Pražského ústavu pro hluchoněmé v Praze na Smíchově, kam byl Novák poslán na posudek, ovšem tvrdí:

„Jmenovaný se projevuje nejen jako nadprůměrně inteligentní, ale i nevšedně vzdělaný, což neodpovídá jeho tvrzení, že od mládí nemluví a je hluchý.“ Co když skutečně ztratil paměť a nedokáže si vzpomenout, že dříve slyšel a mluvil?

Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?
Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?

Pozoruhodné schopnosti

Když se Státní bezpečnosti nepodaří na Nováka najít nic, kvůli čemu by ho drželi ve vězení, je propuštěn na svobodu, ale zůstává pod dozorem.

Začne se živit jako stavební dělník, což ho málem stojí život, když neslyší varování kolegů a skoro ho zavalí padající zeď. Potvrzuje se tak jeho hluchota? S překvapivým tajemstvím se Novák svěří tři roky po zadržení u hranic svému kamarádovi.

Tvrdí, že po drobné nehodě se mu vrátil sluch i řeč, ale měl strach to přiznat. Následuje nové kolo výslechů. Dokonce za použití detektoru lži a tzv. drog pravdy. Při dalším vyšetřování se jen prodlužuje seznam Novákových pozoruhodných vlastností.

Má nadprůměrné IQ, při testu dosáhl hodnoty 130 bodů, perfektní logické myšlení, fotografickou paměť a neuvěřitelně rychle se učí. Hovoří prý až devíti jazyky. Stále ale nic, za co by bylo možné ho zatknout.

Další překvapení přichází, když mladý muž narukuje do armády, která dělala nábor v Kladně, kde pracoval. Brzy se totiž ukáže, že Novák umí také řídit tank a další vojenská vozidla, umí výborně zacházet se zbraněmi a ovládá bojová umění!

Kde se tohle všechno naučil? Co byl vlastně zač?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.3.2024 2.5tis
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské rodině i  církevním hodnostářům. V roce 1277 však byla v svém domě zavražděna. Kdo mohl být vrahem? Smrt Licoricie je stále záhadou. Spolu s ní zemřel
od 2.3.2024 3.3tis
V japonských řekách se údajně vyskytuje tvor, který připomíná obrovského tuleně. Má ale tvář jako opice, dlouhé drápy a sílu, díky níž dokáže usmrtit tucet statných mužů! Žádné zvíře odpovídající tomuto popisu ale neexistuje. Jde o nový druh vodního savce, nebo o pouhou legendu? Již nejméně dvě staletí se v Japonsku hovoří o tajemném zvířeti, které údajně
od 1.3.2024 2.8tis
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most...   Během 90. let 20. století uskutečnil na tento podivuhodný ostrov expedici, která měla zkoumat paranormální jevy. Jedním z nich byl právě vraždící most přes místní řeku Onive. Auta s řidiči z tohoto mostu údajně bez příčiny padají do vody. Proč? Doc
od 1.3.2024 3.4tis
Zápas na fotbalovém stadionu ve Florencii musí být přerušen. Celé hřiště totiž pokryla podivná bílá vlákna, kterým se někdy říká andělské vlasy. Mezi podobně záhadné jevy patří také podivné deště či kulové blesky. Co způsobuje tyto zvláštní úkazy? Přes rozsáhlé poznatky přírodních věd dokáže dění na naší planetě stále za
od 29.2.2024 2.9tis
4. prosince 2017 zažehne jiskra poblíž města Santa Paula v Kalifornii požár, který tu svým rozsahem nemá obdoby. Trvá až do 12. ledna 2018, bojuje s ním 8500 hasičů. Zničí 280 000 akrů půdy a domov kvůli němu musí opustit přes 100 000 lidí. Tragédie, nezvladatelný přírodní živel, řeklo by se. Podle některých konspirací ale vše vzniklo úmyslně!  
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sítě proti hmyzu jdou s dobou
panidomu.cz
Sítě proti hmyzu jdou s dobou
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte,
Nejnebezpečnější pták světa: Ostré drápy kasuára zabijí i člověka!
epochaplus.cz
Nejnebezpečnější pták světa: Ostré drápy kasuára zabijí i člověka!
Rozkošná hnědě pruhovaná kuřátka kasuára se prosmýknou pod větvemi. Majestátní otec je jim v patách. Modrá hlava mapuje okolí. Křupání porostu prozradí, že nejsou sami. Vnikl do teritoria jiný samec? Nebo predátor?   „Připrav pytel, ty malý zvládneš chytit do ruky,“ uslyší 30kilogramový kasuár. Slovům nerozumí, ale instinkt zažehne varovné signály. Kasuár není obranář. Kasuár
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Rudolf Diesel a jeho patent vedoucí ke zkratce TDI
21stoleti.cz
Rudolf Diesel a jeho patent vedoucí ke zkratce TDI
Svědomitost, inteligence a technologická posedlost. Přesně tyto tři vlastnosti položily základ funkčnímu stroji, který pro svou efektivitu a nízkou hmotnost pohřbil parní stroje v učebnicích dějepisu
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl