24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Karel Novák: Hádanka, kterou nevyluštila ani StB!
Karel Novák: Hádanka, kterou nevyluštila ani StB!
od 7.9.2023
2.7tis
Kdo byl muž známý pouze pod jménem Karel Novák? Mluvil pravdu o tom, že si ze svého života nic nepamatuje?
300
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Ovládá několik jazyků, přestože je hluchoněmý. Umí střílet, řídit tank, boxovat. Přesto prý ve válce nebojoval. Má vynikající paměť, ale nedokáže si vybavit, kdo je, odkud přišel a kam měl namířeno.

Paměť mu nevrátily ani nevybíravé techniky československé Státní bezpečnosti. Byl Karel Novák geniální tajný agent, nebo jen neobyčejný nešťastník?

Kdo byl muž známý pouze pod jménem Karel Novák? Mluvil pravdu o tom, že si ze svého života nic nepamatuje? Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl? STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen? Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?

Pohraniční stráž poblíž česko-polských hranic u obce Oravská Polhora vyráží na běžnou hlídku. Na pokusy některých odvážlivců nelegálně překročit hranice jsou zvyklí a vědí, jak postupovat.

Mladý, asi dvacetiletý muž, na kterého narazí v lesích 24. června roku 1955, se však vymyká všemu, co kdy zažili. Chová se podezřele, možná dokonce zmateně. Podle všeho je hluchoněmý. Navíc u sebe nemá žádné doklady.

Hlídka muže odveze na služebnu s přesvědčením, že tam si s ním už poradí. Skutečnost je ale jiná. Neznámý muž, který tvrdí, že si na svou minulost nevzpomíná, několik dalších let zaměstnává vyšetřovací sbory po celém Československu i v zahraničí!

On sám jim ale příliš nepomáhá a jeho výpovědi přinášejí víc otázek, než odpovědí. Skutečnou identitu neznámého se nedaří odhalit. Nepomáhají ani hodiny výslechů, mučení, drogy či celý lékařský tým.

Kdo je tajemný mladík, který se mužům zákona představil tím nejobyčejnějším jménem – Karel Novák (asi 1934–1981)?

Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl?
Identitu tajemného muže se nikdy nepodaří odhalit a ani jeho náhlá smrt nic neobjasní. Kým byl?

Nevím, kdo jsem

Podle svého tvrzení se muž jmenuje Karel Novák, narodil v roce 1934 v Radhošti a hluchoněmý je od narození. Navíc trpí ztrátou paměti. V roce 1941 nebo 1942 byl údajně spolu s rodiči odvlečen nacisty do Rakouska, kde jeho rodina zahynula.

Sám se smrti vyhnul, neboť byl během transportu od rodičů násilně oddělen a umístěn do ústavu pro hluchoněmé ve Štýrském Hradci, který opustil v roce 1947 a následujícího roku zamířil do Československa. Vyšetřovatelům, kteří ho kvůli jeho handicapu vyslýchají písemně, se jeho vyprávění zrovna nezamlouvá.

Jak se později ukáže, mají k pochybnostem pádný důvod. Sám Novák totiž svou výpověď několikrát změní. Dokonce podává rozdílná tvrzení i o svém jménu. Později tvrdí, že se jmenuje Karel Neumann.

Jeho výpověď má řadu slabin a rozporů, které vyšetřovatelům neunikly. Zadrženého muže například nepoznal nikdo z ostravského nádraží ani z Radhoště, kde měl ještě nedávno pracovat.

Díky celostátnímu pátrání se ale ozve několik svědků, kteří muže na fotografiích poznali. Jedna hluchoněmá žena tvrdí, že ho skutečně zná z ústavu pro hluchoněmé.

Jenže další svědek si vzpomíná, že se s ním po několik let v první polovině 50. let setkával v uprchlickém táboře u Norimberku. A tehdy muž mluvil! Kde je tedy pravda?

STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen?
STB Nováka pečlivě sleduje celý jeho život, přesto nikdy nezjistí nic užitečného. Byl muž k utajování informací vycvičen?

Jak je to s hluchotou?

Svědek z uprchlického tábora je ve spise uveden pod jménem Kamil Červenka a údajně vyšetřovatelům tvrdil, že Nováka potkával v blízkosti kanceláře americké kontrarozvědky CIC. Mluvil prý česky, ale s cizím přízvukem.

Ovládal také angličtinu a podle všeho působil jako tlumočník. To je vodou na mlýn Státní bezpečnosti, která o výpovědi Nováka beztak silně pochybuje a klaní se spíš k verzi, že má v rukou zahraničního špiona, který svou vadu jen předstírá.

Pokoušejí se z něj dostat pravdu za každou cenu. Přichází mučení i série testů. Když za jeho zády vyšetřovatelé udeří deskami o stůl, Novák nepohne ani brvou. Je skutečně hluchý, nebo jen dokonale trénovaný? Na řadu přicházejí i lékaři.

Ani oni přítomnost sluchu nedokážou zjistit. Doktor František Šrom z Pražského ústavu pro hluchoněmé v Praze na Smíchově, kam byl Novák poslán na posudek, ovšem tvrdí:

„Jmenovaný se projevuje nejen jako nadprůměrně inteligentní, ale i nevšedně vzdělaný, což neodpovídá jeho tvrzení, že od mládí nemluví a je hluchý.“ Co když skutečně ztratil paměť a nedokáže si vzpomenout, že dříve slyšel a mluvil?

Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?
Je možné, že byl Novák zahraničím špionem? Nebo byl jen obyčejným člověkem?

Pozoruhodné schopnosti

Když se Státní bezpečnosti nepodaří na Nováka najít nic, kvůli čemu by ho drželi ve vězení, je propuštěn na svobodu, ale zůstává pod dozorem.

Začne se živit jako stavební dělník, což ho málem stojí život, když neslyší varování kolegů a skoro ho zavalí padající zeď. Potvrzuje se tak jeho hluchota? S překvapivým tajemstvím se Novák svěří tři roky po zadržení u hranic svému kamarádovi.

Tvrdí, že po drobné nehodě se mu vrátil sluch i řeč, ale měl strach to přiznat. Následuje nové kolo výslechů. Dokonce za použití detektoru lži a tzv. drog pravdy. Při dalším vyšetřování se jen prodlužuje seznam Novákových pozoruhodných vlastností.

Má nadprůměrné IQ, při testu dosáhl hodnoty 130 bodů, perfektní logické myšlení, fotografickou paměť a neuvěřitelně rychle se učí. Hovoří prý až devíti jazyky. Stále ale nic, za co by bylo možné ho zatknout.

Další překvapení přichází, když mladý muž narukuje do armády, která dělala nábor v Kladně, kde pracoval. Brzy se totiž ukáže, že Novák umí také řídit tank a další vojenská vozidla, umí výborně zacházet se zbraněmi a ovládá bojová umění!

Kde se tohle všechno naučil? Co byl vlastně zač?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 23.9.2023 987
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezme dech. Nedaleko břehu totiž zahlédnou podivné stvoření. Nejenže se pohybuje po dvou nohách, hlavně má chobot místo nosu…  Na pastvině nedaleko jezera Narra
od 22.9.2023 2.2tis
Kruhy v obilí fascinují lidi po celé generace. Ty nejstarší pocházejí až z doby před 4500 lety. Kdo za nimi stojí? Jsou to pozůstatky po vesmírných návštěvních, kteří nás přišli zkoumat? Nebo se jedná o umělecká díla lidí? A které tajemné agrosymboly se objevily v poslední době? Rej zářivých koulí osvítil noční krajinu a začal se snášet k ze
od 21.9.2023 2.3tis
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula na mořskou hladinu… La Dahama La Dahama byla motorová plachetní loď, jejímž domovským přístavem byla Filadelfie. Její posádku tvořilo pět mužů: majitel lodi, kap
od 21.9.2023 2.7tis
Od založení osady v americkém Connecticutu prý na Dudleytownu leží nebezpečná kletba. Ta také stojí za náhlým vylidněním obce. Zdejší obyvatelé začali hromadně odcházet poté, co mnoho místních za podivných okolností zemřelo a další zmizeli nebo přišli o rozum. Na všech příjezdových cestách někdejší komunity zemědělců, mlynářů a kovářů, která se čas
od 20.9.2023 2.5tis
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochází od jedné z těch podivínských senzibilek.  Udělali dobře, či promarnili příležitost k rychlejšímu dopadení zločince? Média přinášejí zprávy o fanta
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
epochaplus.cz
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
epochaplus.cz
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu.
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t