V historii Španělska dodnes rezonuje příběh sériového vraha z devatenáctého století. Byl jím Manuel Blanco Romasanta (1809-1863). Jeho případ je spojen i s poněkud zvláštní formou obhajoby, ve které měla hlavní úlohu údajná proměna ve vlkodlaka. Co je o této kauze známo?
Romasanta byl prvním oficiálně zaznamenaným sériovým vrahem v historii Španělska. V profesním životě se zabýval obchodem. Působení v roli obchodního cestujícího mu umožnilo cestovat po celé zemi.
Brzy však jeho zákazníci pojali podezření, že v nabídce pro případné zájemce má i lidský tuk… Navíc z něho vyráběl i mýdlo!
Vrah-vlkodlak?
Na nabídku nenápadného „cesťáka“ se zaměřily úřady. Romasanta se nakonec přiznává ke třinácti vraždám. Svoje činy omlouvá kletbou, která jej – v době spáchání vražd – proměnila ve vlka.
Soud sice takovou verzi případu odmítá, ale do věci se vloží královna Isabella II. Španělská.
Jejím zásahem je trest smrti pro Romasanta odložen, aby odsouzeného mohli vyšetřit lékaři. Co měli zkoumat? Klinickou lykantropii, tj. psychické onemocnění, při kterém člověk sám sebe vnímá jako zvíře.
Vlčí muž!
Povolaní lékaři ovšem vyřkli jasný verdikt. Romasanta si prý vše vymyslel, lykantropií netrpí a za svoje činy je plně odpovědný. Soud potvrzuje trest smrti. Jaký by další Romasantův osud? Výkonu trestu smrti nakonec unikl.
Zemřel ve věznici, kde měl čekat na popravu. Podle jedné verze byl zastřelen při pokusu o útěk, jiní tvrdí, že podlehl nemoci.
Celá událost se později stala námětem mnoha knih. Dočkala se pozornosti i ze strany filmařů. Ve Španělsku je tento případ všeobecně známý. Jeho protagonistovi se ovšem neříká jménem. Není to Romasanta, ale El Hombre Lobo – Vlčí muž! Byl, nebo nebyl Romasanta vlkodlak?