22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Kde je místo posledního odpočinku vůdců vzpoury v Boce Kotorské?
Mirek Brát
od Mirek Brát 16.8.2021
5.7tis
Pohled na město Kotor v Boce Kotorské.
557
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

U zdi hřbitůvku Škaljari v Kotoru nastává bod nula. Oči se ještě jednou rozhlédnou, aby se pohledem dotkly moře, okolního skalního masivu. Zarachotí závěry pušek. Smrt vyštěkla z hlavní. Smrt pro vzbouřence Jeho Veličenstva!

Pohled na město Kotor v Boce Kotorské.  Cesta vedoucí ke kotorskému hřbitovu Škaljari. Před rokem 2018 byl symbolické hroby popravených námořníků v neutěšeném stavu. Čtveřice popravených námořníků.  František Rasch na horním levém snímku. (fotografie informačního panelu Námořního muzea v Kotoru).

Signálem byl výstřel křižníku

Patrně největší námořní vzpoura v lidských dějinách proběhla v černohorské Boce Kotorské v roce 1918. Její začátek je spojen s výstřelem rakousko-uherského křižníku Sankt Georg. Vzpoura zachvátila V. divizi rakousko-uherského námořnictva a týkala se 40 lodí a přibližně 6000 mužů.

V pozdější době se hledaly zejména ideologické důvody pro vypuknutí vzpoury. Pravdou ovšem je, že prvotním impulsem byly těžké životní podmínky na lodích, problémy se zásobováním, špatné zacházení s námořníky ze strany důstojnického sboru.

Během vzpoury se objevily i politické cíle včetně demokratizace Rakousko-Uherska, požadavku na zastavení válečných operací a přiznání práv na sebeurčení jednotlivým národům monarchie. Významnou úlohu při organizaci vzpoury sehráli čeští námořníci.

Za vůdčí osobnost rebelie je považován František Rasch, rodák z Přerova (1888 – 1918). Vzpoura byla potlačena, čtyři hlavní vůdcové popraveni v Kotoru a stovky dalších námořníků všech národností byly odsouzeni k pevnostnímu žaláři.

Čtveřice popravených námořníků. František Rasch na horním levém snímku. (fotografie informačního panelu Námořního muzea v Kotoru).

Pieta až po sto letech

Kde nalezla místo posledního odpočinku čtveřice vůdců námořní vzpoury? Až do roku 2018 to bylo pátrání téměř detektivní, které zavedlo houževnatého návštěvníka Kotoru ke čtveřici zanedbaných hrobů na kotorském hřbitově Škaljari.

„Musel jsem riskovat život a nakonec zemřu pro moji vlastní a ne cizí věc“, řekl před popravou svému obhájci František Rasch.

Cesta vedoucí ke kotorskému hřbitovu Škaljari.

Bylo mu devětadvacet a rozhodl se čelit impériu. Byl to předem marný boj. Už v roce 1928 dva členové československého senátu interpelovali tehdejšího ministra národní obrany, zda by nebylo vhodné „ostatky Františka Rasche převézti do vlasti a pohřbíti na vhodném, důstojném místě“.

Tenkrát se důvod nenašel, protože jak pravil pan ministr: „Hroby popraveného vůdce povstání námořníků v Kotoru a jeho druhů jsou pietně opatrovány vládou spřáteleného státu…“. Piety a důstojné úpravy hrobového místa se čtveřice statečných dočkala až v časech stého výročí konce první světové války a zároveň stého výročí vzniku Československa.

Před rokem 2018 byl symbolické hroby popravených námořníků v neutěšeném stavu.

Národnostní epilog

Jistou záhadou je – i po více než sto letech – národnost Františka Rasche. V literatuře bylo, zejména v nedávné minulosti, zdůrazňováno, že se jedná o Čecha, navíc bylo jeho příjmení psáno ve tvaru Raš.

Záhadné jsou však spíše měnící se historická hodnocení vzpoury v Boce Kotorské v závislosti na aktuální geopolitické situaci. Byly časy, kdy Rasch pod jménem Raš byl ryzím Čechem a takřka komunistou. Pravdou ovšem je, že pocházel z česko-německé rodiny a cítil se být spíše tolerantním Němcem, než radikálně naladěným Čechem.

Mnohé napovídá i fakt, že po jeho smrti jej nejbližší označili za „černou ovci“ rodiny. Důvodem bylo to, že jako Němec takto aktivně a osudově vystoupil proti Rakousko-uherské monarchii.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 484
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.6tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]