29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Kde je místo posledního odpočinku vůdců vzpoury v Boce Kotorské?
Mirek Brát
od Mirek Brát 16.8.2021
5.7tis
Pohled na město Kotor v Boce Kotorské.
557
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

U zdi hřbitůvku Škaljari v Kotoru nastává bod nula. Oči se ještě jednou rozhlédnou, aby se pohledem dotkly moře, okolního skalního masivu. Zarachotí závěry pušek. Smrt vyštěkla z hlavní. Smrt pro vzbouřence Jeho Veličenstva!

Pohled na město Kotor v Boce Kotorské.  Cesta vedoucí ke kotorskému hřbitovu Škaljari. Před rokem 2018 byl symbolické hroby popravených námořníků v neutěšeném stavu. Čtveřice popravených námořníků.  František Rasch na horním levém snímku. (fotografie informačního panelu Námořního muzea v Kotoru).

Signálem byl výstřel křižníku

Patrně největší námořní vzpoura v lidských dějinách proběhla v černohorské Boce Kotorské v roce 1918. Její začátek je spojen s výstřelem rakousko-uherského křižníku Sankt Georg. Vzpoura zachvátila V. divizi rakousko-uherského námořnictva a týkala se 40 lodí a přibližně 6000 mužů.

V pozdější době se hledaly zejména ideologické důvody pro vypuknutí vzpoury. Pravdou ovšem je, že prvotním impulsem byly těžké životní podmínky na lodích, problémy se zásobováním, špatné zacházení s námořníky ze strany důstojnického sboru.

Během vzpoury se objevily i politické cíle včetně demokratizace Rakousko-Uherska, požadavku na zastavení válečných operací a přiznání práv na sebeurčení jednotlivým národům monarchie. Významnou úlohu při organizaci vzpoury sehráli čeští námořníci.

Za vůdčí osobnost rebelie je považován František Rasch, rodák z Přerova (1888 – 1918). Vzpoura byla potlačena, čtyři hlavní vůdcové popraveni v Kotoru a stovky dalších námořníků všech národností byly odsouzeni k pevnostnímu žaláři.

Čtveřice popravených námořníků. František Rasch na horním levém snímku. (fotografie informačního panelu Námořního muzea v Kotoru).

Pieta až po sto letech

Kde nalezla místo posledního odpočinku čtveřice vůdců námořní vzpoury? Až do roku 2018 to bylo pátrání téměř detektivní, které zavedlo houževnatého návštěvníka Kotoru ke čtveřici zanedbaných hrobů na kotorském hřbitově Škaljari.

„Musel jsem riskovat život a nakonec zemřu pro moji vlastní a ne cizí věc“, řekl před popravou svému obhájci František Rasch.

Cesta vedoucí ke kotorskému hřbitovu Škaljari.

Bylo mu devětadvacet a rozhodl se čelit impériu. Byl to předem marný boj. Už v roce 1928 dva členové československého senátu interpelovali tehdejšího ministra národní obrany, zda by nebylo vhodné „ostatky Františka Rasche převézti do vlasti a pohřbíti na vhodném, důstojném místě“.

Tenkrát se důvod nenašel, protože jak pravil pan ministr: „Hroby popraveného vůdce povstání námořníků v Kotoru a jeho druhů jsou pietně opatrovány vládou spřáteleného státu…“. Piety a důstojné úpravy hrobového místa se čtveřice statečných dočkala až v časech stého výročí konce první světové války a zároveň stého výročí vzniku Československa.

Před rokem 2018 byl symbolické hroby popravených námořníků v neutěšeném stavu.

Národnostní epilog

Jistou záhadou je – i po více než sto letech – národnost Františka Rasche. V literatuře bylo, zejména v nedávné minulosti, zdůrazňováno, že se jedná o Čecha, navíc bylo jeho příjmení psáno ve tvaru Raš.

Záhadné jsou však spíše měnící se historická hodnocení vzpoury v Boce Kotorské v závislosti na aktuální geopolitické situaci. Byly časy, kdy Rasch pod jménem Raš byl ryzím Čechem a takřka komunistou. Pravdou ovšem je, že pocházel z česko-německé rodiny a cítil se být spíše tolerantním Němcem, než radikálně naladěným Čechem.

Mnohé napovídá i fakt, že po jeho smrti jej nejbližší označili za „černou ovci“ rodiny. Důvodem bylo to, že jako Němec takto aktivně a osudově vystoupil proti Rakousko-uherské monarchii.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.1tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.4tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]