reklama
26. června 2016: V penzionu v obci Nedamov se poprvé projevuje zdejší poltergeist.
Domů     Záhady historie
Kde je místo posledního odpočinku vůdců vzpoury v Boce Kotorské?
Mirek Brát
od Mirek Brát 16.8.2021
5.7tis
Pohled na město Kotor v Boce Kotorské.
557
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

U zdi hřbitůvku Škaljari v Kotoru nastává bod nula. Oči se ještě jednou rozhlédnou, aby se pohledem dotkly moře, okolního skalního masivu. Zarachotí závěry pušek. Smrt vyštěkla z hlavní. Smrt pro vzbouřence Jeho Veličenstva!

Pohled na město Kotor v Boce Kotorské.  Cesta vedoucí ke kotorskému hřbitovu Škaljari. Před rokem 2018 byl symbolické hroby popravených námořníků v neutěšeném stavu. Čtveřice popravených námořníků.  František Rasch na horním levém snímku. (fotografie informačního panelu Námořního muzea v Kotoru).

Signálem byl výstřel křižníku

Patrně největší námořní vzpoura v lidských dějinách proběhla v černohorské Boce Kotorské v roce 1918. Její začátek je spojen s výstřelem rakousko-uherského křižníku Sankt Georg. Vzpoura zachvátila V. divizi rakousko-uherského námořnictva a týkala se 40 lodí a přibližně 6000 mužů.

V pozdější době se hledaly zejména ideologické důvody pro vypuknutí vzpoury. Pravdou ovšem je, že prvotním impulsem byly těžké životní podmínky na lodích, problémy se zásobováním, špatné zacházení s námořníky ze strany důstojnického sboru.

Během vzpoury se objevily i politické cíle včetně demokratizace Rakousko-Uherska, požadavku na zastavení válečných operací a přiznání práv na sebeurčení jednotlivým národům monarchie. Významnou úlohu při organizaci vzpoury sehráli čeští námořníci.

Za vůdčí osobnost rebelie je považován František Rasch, rodák z Přerova (1888 – 1918). Vzpoura byla potlačena, čtyři hlavní vůdcové popraveni v Kotoru a stovky dalších námořníků všech národností byly odsouzeni k pevnostnímu žaláři.

Čtveřice popravených námořníků. František Rasch na horním levém snímku. (fotografie informačního panelu Námořního muzea v Kotoru).

Pieta až po sto letech

Kde nalezla místo posledního odpočinku čtveřice vůdců námořní vzpoury? Až do roku 2018 to bylo pátrání téměř detektivní, které zavedlo houževnatého návštěvníka Kotoru ke čtveřici zanedbaných hrobů na kotorském hřbitově Škaljari.

„Musel jsem riskovat život a nakonec zemřu pro moji vlastní a ne cizí věc“, řekl před popravou svému obhájci František Rasch.

Cesta vedoucí ke kotorskému hřbitovu Škaljari.

Bylo mu devětadvacet a rozhodl se čelit impériu. Byl to předem marný boj. Už v roce 1928 dva členové československého senátu interpelovali tehdejšího ministra národní obrany, zda by nebylo vhodné „ostatky Františka Rasche převézti do vlasti a pohřbíti na vhodném, důstojném místě“.

Tenkrát se důvod nenašel, protože jak pravil pan ministr: „Hroby popraveného vůdce povstání námořníků v Kotoru a jeho druhů jsou pietně opatrovány vládou spřáteleného státu…“. Piety a důstojné úpravy hrobového místa se čtveřice statečných dočkala až v časech stého výročí konce první světové války a zároveň stého výročí vzniku Československa.

Před rokem 2018 byl symbolické hroby popravených námořníků v neutěšeném stavu.

Národnostní epilog

Jistou záhadou je – i po více než sto letech – národnost Františka Rasche. V literatuře bylo, zejména v nedávné minulosti, zdůrazňováno, že se jedná o Čecha, navíc bylo jeho příjmení psáno ve tvaru Raš.

Záhadné jsou však spíše měnící se historická hodnocení vzpoury v Boce Kotorské v závislosti na aktuální geopolitické situaci. Byly časy, kdy Rasch pod jménem Raš byl ryzím Čechem a takřka komunistou. Pravdou ovšem je, že pocházel z česko-německé rodiny a cítil se být spíše tolerantním Němcem, než radikálně naladěným Čechem.

Mnohé napovídá i fakt, že po jeho smrti jej nejbližší označili za „černou ovci“ rodiny. Důvodem bylo to, že jako Němec takto aktivně a osudově vystoupil proti Rakousko-uherské monarchii.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 1
V Americe byl jeden čas populární příběh o dvojčatech Charliem a Mikeovi. Charlie byl údajně psychicky narušený a mnoho času trávil v psychiatrické léčebně. Pokaždé, když byl odveden, byl jeho bratr Mike velice smutný. „Nesnáším, když můj bratr Charlie musí být pryč,“ často vykřikoval. Nudil se Rodiče se Mikeovi snažili vysvětlit, jak moc je Charlie […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 125
Pilotka Amelia Earhartová zmizela při pokusu obletět svět se svým navigátorem Fredem Noonanem v roce 1937. Dvojice rádiem oznámila, že jim došlo palivo a zmizela beze stopy. Ačkoli mnozí věří, že zahynuli po pádu do oceánu, jiní se domnívají, že byli zajati Japonci. Neověřená teorie Jednou z nejvěrohodnějších teorií je, že Earhart a Noonan havarovali […]
od Mirek Brát 24.6.2022 82
Zvykli jsme si, že vše dokážeme vyjádřit slovy. Přesto však z lidské komunikace nemizí ani gesta a různé rituály. Pátrání po záhadách jejich původu je zároveň i cestou do vzdálené minulosti. Proč si podáváme při pozdravu ruce, proč vojáci zdraví svým specifickým způsobem? Na vaše otázky máme konkrétní odpovědi… Mezi starobylá gesta můžeme považovat například […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 2.5tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.4tis
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]