Skip to content

Kde je pohřben legendární král Artuš?

Jsou legendy o králi Artušovi a jeho udatnosti smyšlené, nebo se zakládají na pravdě? Pokud Artuš skutečně žil, kde leží jeho ostatky? Traduje se, že je pohřben v opatství Glastonbury na jihu Anglie. Je tomu skutečně tak? Je Glastonbury mytickým Avalonem?

Příběhy o odvážném anglickém panovníkovi, králi Artušovi, který na přelomu 5. a 6. století vedl Brity v boji proti Anglosasům, si nejprve lidé vyprávěli mezi sebou. Až v roce 1136 je sepsal Geoffrey z Monmouthu do knihy Historia Regum Britanniae. Dal tak vzniknout artušovské literatuře, která svůj vrchol slavila ve středověku. A to díky oslavě rytířských ctností i honbě za svatým grálem. Artušovy příhody nás fascinují dodnes. Pokud byl tento legendární bojovník skutečný, kde žil a kde je pohřben?

KDO BYL ARTUŠ?

Vědci si nejsou jistí, zda legendami opředený král Artuš skutečně existoval. Jedni jsou přesvědčeni o tom, že ne. Jiní si myslí, že šlo o fiktivního hrdinu lidové slovesnosti, napůl zapomenutého keltského boha. Třetí skupina připouští, že existovat mohl. Dle dostupných pramenů, ale nebyl králem, jen úspěšným válečným vůdcem a asi římským vojákem. Svatý Gilda (500–570 n.l.), britonský duchovní, zmiňuje ve svém díle úspěšného římského velitele Ambrosia Aureliana, který velel Britům v boji proti Sasům. Je považován za strýce Artuše, někdy dokonce za Artuše samotného. Podle legendy byl Artuš počat na hradě Tintagel. Ten opravdu existuje. Jeho dnes už zřícenina se nachází v hrabství Cornwall v jihozápadním cípu Anglie. Hrad pochází až ze 12. století, ale vykopávky z roku 2015 odkryly asi jeden metr tlusté zdi, které zřejmě tvořily součást královského paláce ze 6. století. Hrad leží na skalnatém výběžku a pod ním vedou dva tunely. Delší z nich je označován jako Jeskyně kouzelníka Merlina.

Podle některých pramenů byl Artuš zapomenutý keltský bůh.
KDE LEŽEL SLAVNÝ KAMELOT?

Záhadami je však opředeno slavné Artušovo sídlo Kamelot. V něm se měl nacházet rovněž kulatý stůl, u kterého se scházel se svými rytíři a u nějž si byli všichni rovni. Rytířů mělo být kolem tisícovky. Kde dávný Kamelot ležel? Možných míst je několik. Některé zdroje pokládají za Kamelot hrad Cadbury v hrabství Somerset. Jiné za něj považují nejstarší římské město v Anglii, Colchester v hrabství Essex, Římany označované jako Comulodunum podle boha války Camula. V roce 2010 ale přišel britský historik Chris Gidlow s teorií, že si Artuš zřídil své sídlo v místě, kde proběhla jeho údajně nejslavnější bitva proti Sasům, tedy v Chesteru (v hrabství Cheshire). Hrad tam nepostavil od základů, nýbrž využil pozůstatků římských staveb. Slavný kulatý stůl pak vlastně nebyl stolem, ale římským amfiteátrem, kam se vešlo až 10 000 lidí. Město legií, kterým Chester byl, zmiňuje ve svých záznamech ze 6. století i mnich Gilda.

Stále zůstává záhadou, kde Kamelot opravdu ležel.
KDE JE ARTUŠ POHŘBEN?

Nejvíce tajemství však obestírá místo Artušova posledního odpočinku. Mělo by jím být opatství Glastonbury v hrabství Sommerset. Zmiňuje se o tom kronikář Gerald z Walesu (1146–1223). Ve 12. století začali mniši z opatství kopat v místě, kde měl být Artušův hrob. Dva metry pod zemí našli kamennou desku a olověný kříž s nápisem: Zde, na ostrově Avalon, je pohřben proslulý král Artuš. V hrobě nalezli mniši několik kostí i kštici, která měla náležet královně Guinevře. Kosti umístili do mramorové hrobky uvnitř katedrály. Po zničení opatství, které v 16. století nařídil král Jindřich VIII., už však kosti nikdy nebyly nalezeny. S Glastonbury je ale spojeno více legend. Bájným Avalonem totiž není samotné opatství, ale nedaleko něj ležící pahorek Tor Hill. Ten má terasovitý tvar, připomínající pyramidu, a v Artušových dobách měl být obklopen bažinami, ze kterých vyčníval jako ostrov. Honbu za svatým grálem (v přeneseném významu za něčím nedosažitelným, co rozšíří lidské poznání) do Artušova příběhu zřejmě přidal autor Historie britských králů Geoffrey z Monmouthu. Ovšem odkaz na něj lze nalézt také ve Glastonbury.

Archeologové neustále pátrají po Artušově hrobu.
SVATÝ GRÁL

Dle legendy přišel kolem roku 60 n.l. do Glastonbury Ježíšův učedník Josef z Arimatie, aby obrátil Kelty na křesťanství. S sebou přinesl i svatý grál – kalich, ze kterého Ježíš pil při poslední večeři a do něhož Josef zachytil jeho krev po ukřižování. Ten Josef zakopal na úpatí Tor Hill a z místa pak vytryskl načervenalý pramen Chelice Well (barva je způsobena příměsí železa, pramen je léčivý). Glastonbury je zkrátka místo opředené mystikou, hojně navštěvované turisty. Kromě Artušova hrobu je zřejmě láká také každoroční červnový hudební festival, který je obdobou amerického Woodstocku.

Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nová tvář hodinek Prim Pavouk
iluxus.cz

Nová tvář hodinek Prim Pavouk

Model Pavouk patří bezesporu mezi nejzajímavější hodinky,...
5 nejdivnějších využití dronu
epochalnisvet.cz

5 nejdivnějších využití dronu

Dron nad hlavou už zahlédla většina z nás a tak nějak...
BMW zkouší rychlonabíječku s výkonem 450 kW
21stoleti.cz

BMW zkouší rychlonabíječku s...

Průmyslové společnosti Allego, Phoenix-Contact,...
Vojenská plavidla budoucnosti? Řízená budou umělou inteligencí a virtuální realitou
21stoleti.cz

Vojenská plavidla budoucnosti?...

Námořní bitvy budoucnosti už by se mohly obejít bez...
Dívka jménem Genie: Otec ji věznil v drátěné kleci
epochaplus.cz

Dívka jménem Genie: Otec ji...

Když bylo Genie (*1957) 20 měsíců,...
Naletěli čeští osadníci z Banátu mazanému obchodníkovi?
epochaplus.cz

Naletěli čeští osadníci...

„Hloupě jsme naletěli. Měli jsme zůstat doma,“...
Vaše tělo potřebuje dostatek železa
nasehvezdy.cz

Vaše tělo potřebuje dostatek...

Jednou z nejdůležitějších látek v lidském organismu je...
Vražedné karaoke: Zpívání a mučení v jednom!
epochaplus.cz

Vražedné karaoke: Zpívání a...

Stačí vydržet pár minut nepřetržitě zpívat a 10 000...
Za potopením Titanicu nestál jen náraz do ledovce, ale i požár v podpalubí!
epochalnisvet.cz

Za potopením Titanicu nestál...

Titanic vzbuzoval v době svého vzniku ta největší...
Chudokrevnost vyléčíte bylinkami
nasehvezdy.cz

Chudokrevnost vyléčíte...

Trápí vás anémie neboli chudokrevnost? Jedná se o...
Rekordman v rychlosti? Obyčejný mravenec
21stoleti.cz

Rekordman v rychlosti?...

Kdo se z živých bytostí...
Interiérová geometrie s jasným uspořádáním
rezidenceonline.cz

Interiérová geometrie s jasným...

Základem příjemné atmosféry vily na okraji...