reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Neobjasněné události
Kde je pohřben legendární král Artuš?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 28.11.2018
4.8tis
609
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Jsou legendy o králi Artušovi a jeho udatnosti smyšlené, nebo se zakládají na pravdě? Pokud Artuš skutečně žil, kde leží jeho ostatky? Traduje se, že je pohřben v opatství Glastonbury na jihu Anglie.

Je tomu skutečně tak? Je Glastonbury mytickým Avalonem?

Příběhy o odvážném anglickém panovníkovi, králi Artušovi, který na přelomu 5. a 6. století vedl Brity v boji proti Anglosasům, si nejprve lidé vyprávěli mezi sebou. Až v roce 1136 je sepsal Geoffrey z Monmouthu do knihy Historia Regum Britanniae.

Dal tak vzniknout artušovské literatuře, která svůj vrchol slavila ve středověku. A to díky oslavě rytířských ctností i honbě za svatým grálem. Artušovy příhody nás fascinují dodnes. Pokud byl tento legendární bojovník skutečný, kde žil a kde je pohřben?

KDO BYL ARTUŠ?

Vědci si nejsou jistí, zda legendami opředený král Artuš skutečně existoval. Jedni jsou přesvědčeni o tom, že ne. Jiní si myslí, že šlo o fiktivního hrdinu lidové slovesnosti, napůl zapomenutého keltského boha.

Třetí skupina připouští, že existovat mohl. Dle dostupných pramenů, ale nebyl králem, jen úspěšným válečným vůdcem a asi římským vojákem. Svatý Gilda (500–570 n.l.), britonský duchovní, zmiňuje ve svém díle úspěšného římského velitele Ambrosia Aureliana, který velel Britům v boji proti Sasům.

Je považován za strýce Artuše, někdy dokonce za Artuše samotného. Podle legendy byl Artuš počat na hradě Tintagel. Ten opravdu existuje. Jeho dnes už zřícenina se nachází v hrabství Cornwall v jihozápadním cípu Anglie.

Hrad pochází až ze 12. století, ale vykopávky z roku 2015 odkryly asi jeden metr tlusté zdi, které zřejmě tvořily součást královského paláce ze 6. století. Hrad leží na skalnatém výběžku a pod ním vedou dva tunely.

Delší z nich je označován jako Jeskyně kouzelníka Merlina.

Podle některých pramenů byl Artuš zapomenutý keltský bůh.

KDE LEŽEL SLAVNÝ KAMELOT?

Záhadami je však opředeno slavné Artušovo sídlo Kamelot. V něm se měl nacházet rovněž kulatý stůl, u kterého se scházel se svými rytíři a u nějž si byli všichni rovni. Rytířů mělo být kolem tisícovky.

Kde dávný Kamelot ležel? Možných míst je několik. Některé zdroje pokládají za Kamelot hrad Cadbury v hrabství Somerset. Jiné za něj považují nejstarší římské město v Anglii, Colchester v hrabství Essex, Římany označované jako Comulodunum podle boha války Camula.

V roce 2010 ale přišel britský historik Chris Gidlow s teorií, že si Artuš zřídil své sídlo v místě, kde proběhla jeho údajně nejslavnější bitva proti Sasům, tedy v Chesteru (v hrabství Cheshire).

Hrad tam nepostavil od základů, nýbrž využil pozůstatků římských staveb. Slavný kulatý stůl pak vlastně nebyl stolem, ale římským amfiteátrem, kam se vešlo až 10 000 lidí. Město legií, kterým Chester byl, zmiňuje ve svých záznamech ze 6. století i mnich Gilda.

Stále zůstává záhadou, kde Kamelot opravdu ležel.

KDE JE ARTUŠ POHŘBEN?

Nejvíce tajemství však obestírá místo Artušova posledního odpočinku. Mělo by jím být opatství Glastonbury v hrabství Sommerset. Zmiňuje se o tom kronikář Gerald z Walesu (1146–1223).

Ve 12. století začali mniši z opatství kopat v místě, kde měl být Artušův hrob. Dva metry pod zemí našli kamennou desku a olověný kříž s nápisem: Zde, na ostrově Avalon, je pohřben proslulý král Artuš.

V hrobě nalezli mniši několik kostí i kštici, která měla náležet královně Guinevře. Kosti umístili do mramorové hrobky uvnitř katedrály. Po zničení opatství, které v 16. století nařídil král Jindřich VIII., už však kosti nikdy nebyly nalezeny.

S Glastonbury je ale spojeno více legend. Bájným Avalonem totiž není samotné opatství, ale nedaleko něj ležící pahorek Tor Hill. Ten má terasovitý tvar, připomínající pyramidu, a v Artušových dobách měl být obklopen bažinami, ze kterých vyčníval jako ostrov.

Honbu za svatým grálem (v přeneseném významu za něčím nedosažitelným, co rozšíří lidské poznání) do Artušova příběhu zřejmě přidal autor Historie britských králů Geoffrey z Monmouthu. Ovšem odkaz na něj lze nalézt také ve Glastonbury.

Archeologové neustále pátrají po Artušově hrobu.

SVATÝ GRÁL

Dle legendy přišel kolem roku 60 n.l. do Glastonbury Ježíšův učedník Josef z Arimatie, aby obrátil Kelty na křesťanství. S sebou přinesl i svatý grál – kalich, ze kterého Ježíš pil při poslední večeři a do něhož Josef zachytil jeho krev po ukřižování.

Ten Josef zakopal na úpatí Tor Hill a z místa pak vytryskl načervenalý pramen Chelice Well (barva je způsobena příměsí železa, pramen je léčivý). Glastonbury je zkrátka místo opředené mystikou, hojně navštěvované turisty.

Kromě Artušova hrobu je zřejmě láká také každoroční červnový hudební festival, který je obdobou amerického Woodstocku.

Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 1.10.2022 1
Rozlehlé severoamerické jezero údajně obývá tajemný tvor podobný legendární Lochnesce. Skupině badatelů se nyní podařilo získat důkaz, že ve vodách Champlainu možná skutečně žije cosi velkého. Podvodní sonar totiž zachytil neznámý objekt odpovídající popisu takzvaného Champa. Výzkumná skupina pátrající po jezerním monstru, které má údajně obývat jezero Champlain na americko-kanadské hranici, před několika dny zveřejnila […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.2tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 1.3tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 1.4tis
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]