26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Kde ležely slavné Šalamounovy doly? Tajemství možná rozluštěno
Miroslav Horký
od Miroslav Horký 29.7.2019
6.3tis
71
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Odkud vzal starověký vládce Šalamoun své bohatství? O nalezení mytických zlatých dolů v tajemné zemi Ofir se snaží badatelé po celá staletí, avšak neúspěšně. Teorií, kde leží, je ale spousta. Je jedna z nich ta správná?

Moudrý král Šalamoun dlí ve svém paláci na trůnu ze zlata a vzácné slonoviny, před trůnem stráží dvanáctka pyšných zlatých lvů. Tabule jsou takřka obsypány třpytícími se zlatými poháry a talíři plnými těch nejvybranějších pokrmů.

Vojenské i dekorativní štíty nevybočují, i ty jsou zlaté. Zhruba taková podívaná se naskytne návštěvníkům královského paláce v 10. století před Kristem. Šalamoun umírá asi v roce 931 před naším letopočtem a zanechává po sobě nevídané bohatství zahrnující 500 tun zlata! Kde ho však získal?

Kde se vzalo tolik zlata na výstavbu Šalamounova paláce?

BÁJNÝ OFIR

„A stejně tak všechno vybavení Paláce libanonského lesa bylo z ryzího zlata. Nic nebylo ze stříbra,“ dočteme se v 1. knize královské. Enormní množství zlata má pocházet z jakési tajemné země Ofir, panovník jej za pomoci Féničanů dopravuje do Izraele po moři z bájných Šalamounových dolů.

Právě fénický panovník Týru (přístav na území dnešního Libanonu) Chíram na těžbě cenného kovu se Šalamounem spolupracuje. To zní celkem věrohodně, Féničané jsou proslulí svou sítí základen po celém pobřeží Středozemního moře a i dál za Gibraltarem!

Šalamoun se ale nespoléhal pouze na Féničany. „Král totiž měl na moři vedle Chíramova loďstva také zámořské lodě, které připlouvaly jednou za tři roky a přivážely zlato a stříbro, slonovinu, opice a pávy,“ praví Starý zákon.

To nám napovídá, že šlo o mnohem exotičtější destinace, než jsou ty ve Středomoří. Cestovaly tak lodě daleko přes Atlantik nebo do vod Indického oceánu?

Ralph Ellis se domnívá, že Šalamoun je ve skutečnosti egyptským faraonem.

ZLATO AŽ Z FILIPÍN?

Úředník portugalského mořeplavce Vasco de Gamy (asi 1460–1524) Tomé Lopes tvrdí, že Ofir skutečně existoval v dnešním africkém Zimbabwe! Nálezy tamních ruin ale hovoří o stavební činnosti v oblasti až v době středověku.

Je to tedy slepá stopa? Jiní odkazují na pobřeží Rudého moře, snad Etiopii. Existuje tam totiž kmen Afar, jehož název se nápadně podobá názvu bájné země Ofir. Autor španělské knihy Všeobecná sbírka dokumentů o filipínských ostrovech zas popisuje přesnou cestu, jak se do Ofiru dostat.

Z oblasti afrického mysu Dobré naděje musíme proplout kolem Barmy, Sumatry a Bornea až k Číně, kde se nachází spousta ostrovů – to je Ofir. Nejvážnějšími kandidáty tak jsou Filipíny a Tchai-wan, kde se naleziště zlata skutečně nacházejí.

BEZPŘEDMĚTNÉ ZKOUMÁNÍ

Pátrání po dolech je nekonečné, podobně jako hledání zlatého grálu. Pátrali po nich už staří Řekové, Kryštof Kolumbus věřil, že jsou na Haiti, a Sir Walter Raleigh je spatřoval v džunglích Surinamu.

Přesto dosud neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, kde se mají nacházet. Astronom Ptolemaios (100–170) vypočítal, že Ofir leží někde v oblasti Pákistánu, kde Indus ústí do oceánu. Ani tato teorie není tak scestná, část indických kmenů Drávidů je známa pro své zlato, slonovinu a drahé kameny, koptský název pro Indii je navíc „Sofir“.

Vlny hledání neustávají ani v současnosti. Přesto se najdou skeptici, kteří v existenci dolů nevěří. Britský historik Ralph Ellis míní, že Šalamoun byl ve skutečnosti egyptský faraon a hledání jeho dolů je zcela bezpředmětné!

Foto: Wikimedia, Shutterstock. Autor: Miroslav Horký
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.6tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.2tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.1tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]