3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Kde ležely slavné Šalamounovy doly? Tajemství možná rozluštěno
Kde ležely slavné Šalamounovy doly? Tajemství možná rozluštěno
od 29.7.2019
6.3tis
71
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Odkud vzal starověký vládce Šalamoun své bohatství? O nalezení mytických zlatých dolů v tajemné zemi Ofir se snaží badatelé po celá staletí, avšak neúspěšně. Teorií, kde leží, je ale spousta. Je jedna z nich ta správná?

Moudrý král Šalamoun dlí ve svém paláci na trůnu ze zlata a vzácné slonoviny, před trůnem stráží dvanáctka pyšných zlatých lvů. Tabule jsou takřka obsypány třpytícími se zlatými poháry a talíři plnými těch nejvybranějších pokrmů.

Vojenské i dekorativní štíty nevybočují, i ty jsou zlaté. Zhruba taková podívaná se naskytne návštěvníkům královského paláce v 10. století před Kristem.

reklama

Šalamoun umírá asi v roce 931 před naším letopočtem a zanechává po sobě nevídané bohatství zahrnující 500 tun zlata! Kde ho však získal?

Kde se vzalo tolik zlata na výstavbu Šalamounova paláce?
Kde se vzalo tolik zlata na výstavbu Šalamounova paláce?

BÁJNÝ OFIR

„A stejně tak všechno vybavení Paláce libanonského lesa bylo z ryzího zlata. Nic nebylo ze stříbra,“ dočteme se v 1. knize královské.

reklama

Enormní množství zlata má pocházet z jakési tajemné země Ofir, panovník jej za pomoci Féničanů dopravuje do Izraele po moři z bájných Šalamounových dolů.

Právě fénický panovník Týru (přístav na území dnešního Libanonu) Chíram na těžbě cenného kovu se Šalamounem spolupracuje. To zní celkem věrohodně, Féničané jsou proslulí svou sítí základen po celém pobřeží Středozemního moře a i dál za Gibraltarem!

Šalamoun se ale nespoléhal pouze na Féničany. „Král totiž měl na moři vedle Chíramova loďstva také zámořské lodě, které připlouvaly jednou za tři roky a přivážely zlato a stříbro, slonovinu, opice a pávy,“ praví Starý zákon.

To nám napovídá, že šlo o mnohem exotičtější destinace, než jsou ty ve Středomoří. Cestovaly tak lodě daleko přes Atlantik nebo do vod Indického oceánu?

Ralph Ellis se domnívá, že Šalamoun je ve skutečnosti egyptským faraonem.
Ralph Ellis se domnívá, že Šalamoun je ve skutečnosti egyptským faraonem.

ZLATO AŽ Z FILIPÍN?

Úředník portugalského mořeplavce Vasco de Gamy (asi 1460–1524) Tomé Lopes tvrdí, že Ofir skutečně existoval v dnešním africkém Zimbabwe! Nálezy tamních ruin ale hovoří o stavební činnosti v oblasti až v době středověku.

reklama

Je to tedy slepá stopa? Jiní odkazují na pobřeží Rudého moře, snad Etiopii. Existuje tam totiž kmen Afar, jehož název se nápadně podobá názvu bájné země Ofir.

Autor španělské knihy Všeobecná sbírka dokumentů o filipínských ostrovech zas popisuje přesnou cestu, jak se do Ofiru dostat.

Z oblasti afrického mysu Dobré naděje musíme proplout kolem Barmy, Sumatry a Bornea až k Číně, kde se nachází spousta ostrovů – to je Ofir. Nejvážnějšími kandidáty tak jsou Filipíny a Tchai-wan, kde se naleziště zlata skutečně nacházejí.

BEZPŘEDMĚTNÉ ZKOUMÁNÍ

Pátrání po dolech je nekonečné, podobně jako hledání zlatého grálu. Pátrali po nich už staří Řekové, Kryštof Kolumbus věřil, že jsou na Haiti, a Sir Walter Raleigh je spatřoval v džunglích Surinamu.

Přesto dosud neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, kde se mají nacházet. Astronom Ptolemaios (100–170) vypočítal, že Ofir leží někde v oblasti Pákistánu, kde Indus ústí do oceánu.

Ani tato teorie není tak scestná, část indických kmenů Drávidů je známa pro své zlato, slonovinu a drahé kameny, koptský název pro Indii je navíc „Sofir“. Vlny hledání neustávají ani v současnosti. Přesto se najdou skeptici, kteří v existenci dolů nevěří.

Britský historik Ralph Ellis míní, že Šalamoun byl ve skutečnosti egyptský faraon a hledání jeho dolů je zcela bezpředmětné!

Foto: Wikimedia, Shutterstock. Autor: Miroslav Horký
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 248
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.0tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112