Skip to content

Zakladatelky moderního spiritismu? Sestry ze strašidelného domu!

Byla to éra velkých technických objevů, slavných průzkumných cest a všudypřítomného pokroku. A také doba, kdy do módy vstoupil spiritismus. Vyvolávání duchů se v 19. a ve 20. století stává oblíbenou zálibou společenské smetánky.

U jeho zrodu stojí tři sestry ze Spojených států…

Když se v závěru první poloviny 19. století stěhuje do dřevěného domu ve vesničce Hydesville ve státě New York rodina Foxových, všichni se těší na klidné místo, kde by mohli pokojně žít. Jenže už od začátku se zdá, že na rodinu čeká pravý opak.

Sousedé z okolí nešetří povídačkami o tom, že ve starém domě straší a že by si noví členové jejich komunity měli dávat velký pozor. A skutečně. Po pár dnech začíná matka rodiny, unavená péčí o své dcery a náboženským fanatismem svého manžela, v noci slýchat podivné zvuky.

Postupně nabývá přesvědčení, že z domem opravdu něco není v pořádku. Když paranormální jevy potvrzují i její dcery, má téměř jistotu. Jenže to je teprve začátek podivného příběhu. Záhy se totiž ukazuje, že sestry Foxovy dokáží z tajemnou entitou, které přece musí pocházet od ďábla, komunikovat.

Vzniká případ, který nastartoval éru moderního spiritismu. Byly sestry Foxovy skutečně první skutečná média?

V domě Foxových to všechno začalo.
NAVÁZALY KONTAKT S DUCHEM?

Prapodivné zvuky ozývající se po nocích v celém domě, po čase přitahují pozornost širokého okolí. Začíná se šířit zpráva, že sestry Foxovy mají neuvěřitelný dar: Dokáží navazovat komunikaci s tajemnou entitou, která se v domě nachází.

Vše probíhá s pomocí otázek a následného poklepávání, které symbolizuje odpovědi. Postupně se mladé ženy dozvídají, že jde o ducha obchodníka Charlese B. Rosma, který v domě kdysi zemřel velmi násilnou smrtí.

Příběh o duchovi v Hydesville se rychle šíří a mnoho lidí začíná věřit, že je možné určitým způsobem komunikovat se světem mrtvých. „Brzy se objevili další lidé, kteří dokázali komunikovat s mrtvými.

Někteří využívali břidlicové tabulky, na které duchové psali své zprávy, jiní pozlacené stolky, další se zase uváděli do transu nebo umožňovali duchům hovořit skrze různá zařízení,“ popisuje, k čemu vedly události v domě Foxových americký spisovatel Todd Jay Leonard.

Spiritismus se stal doslova módním hitem společenské smetánky.
ZAMOTALY SE DO SVÝCH LŽÍ?

Sestry své náhlé slávy začínají chytře využívat. Nejstarší Leah organizuje postupně celou řadu vystoupení, během kterých je šokovanému publiku ukazována komunikace s duchem. Právě snaha o výdělek bývá hlavním důvodem, proč řada skeptických badatelů dodnes považuje celou záležitost za výmysl.

Na začátku prý mohl být jen nevinný vtip. Kate a Margaret několik nocí schválně způsobovaly zvuky, které jejich rodiče budily ze spaní. Ťukaly na zdi, šoupaly nohama a hýbaly nábytkem, až pověrčiví rodiče začali věřit, že by skutečně mohlo jít o ducha.

Jenže po čase se děti do svých lží začaly zamotávat a bylo jasné, že už není cesty zpět. Ve svém díle proto pokračovaly. Jejich popularita jim však nepřinesla jen štěstí. Kate a Margaret se v dospělém věku stále více oddávaly alkoholu a nakonec se s Leah úplně rozhádaly. 21.

října 1888 Margaret v novinách přiznala, že byl vše skutečně podvod a do pěti let sestry zemřely. Skutečně dokázaly tak dlouho klamat všechny kolem sebe? Nebo bylo jejich přiznání vynucené, jak dnes věří mnoho lidí?

Foto: www.theoccultmuseum.com, theleagueofnerds.co.uk, www.theoccultmuseum.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články