reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Kde leží hrob velkého dobyvatele Čingischána?  
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 3.4.2020
6.3tis
Čingischán
625
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Čingischán byl před téměř 800 lety pohřben na neznámém místě. Mnozí se pokoušeli jeho hrob objevit, žádné z expedic se to zatím nepodařilo. Může v něm být ukrytý nikdy nenalezený zlatý poklad Mongolské říše?

Pokusy o odhalení záhady Čingischánova hrobu jsou provázeny nevysvětlenými zmizeními a podivnými událostmi.

Čingischán Čingischána měla zabít čínská princezna. Hrob by se mohl nacházet v mongolských horách Burkhan Chaldun. V oblasti se nachází několik desítek míst, kde by mohl ležet. Jezero měl Čingischán v oblibě.

Mocný válečník zemřel 18. srpna 1227, pravděpodobně v průběhu tažení proti městu Tanguts na horním toku Žluté řeky v Číně. Dělníky, kteří hrobku kopali, stráže zavraždily. Pak byli zabiti i tito strážní, aby se přesné umístění hrobky nikdy neprozradilo.

Místo posledního Čingischánova odpočinku navíc podle pověstí chrání strašlivá kletba. Dodnes se neví, kde přesně hrobka leží. Teorií je více.

KDE ZEMŘEL MOCNÝ CHÁN

Smrt zastihla Čingischána ve zralém věku 65 let. Přesto nevíme přesně, kdy a kde se tak stalo. Jistá je pouze skutečnost, že to nebylo v jeho rodné zemi. Méně jisté však už je, zda zemřel v sedle, nebo v posteli.

Jedna z verzí říká, že byl smrtelně raněn v dnešním Egyptě na následky válečných zranění. Jiné teorie kladou místo Čingischánovy smrti do čínské říše Tangutů, kterou v roce 1227 dobyl. Podle další z pověstí za jeho smrt mohla čínská princezna, kterou si vzal jako válečnou kořist.

Čingischána měla zabít čínská princezna.

CO SKRÝVÁ TAJEMNÁ OBLAST?

Tradice rodu ale napovídají, že by měl být pohřben nedaleko místa, kde spatřil světlo světa. V tomto případě bychom tedy měli hledat jeho hrobku v Chentejském ajmagu, okrese nedaleko současného hlavního města Ulánbátaru.

Součástí Chentejského pohoří je i jedna z nejposvátnějších mongolských hor Burkhan Chaldun. Archeologové zde mohli začít pátrat teprve na začátku 90. let minulého století.

Hrob by se mohl nacházet v mongolských horách Burkhan Chaldun.

55 MOŽNOSTÍ, KDE KOPAT

Čingischán si údajně sám dlouho před svou smrtí vymínil, že má být uložen do neoznačeného hrobu právě v okolí hory Burkhan Chaldun v pohoří Chentej na severovýchodě Mongolska. Stalo se tak skutečně po jeho smrti?

Převezli vojáci jeho ostatky do hor a pohřbili v neoznačeném hrobě? V oblasti není nic, co by jeho hrob připomínalo – žádné mauzoleum, chrám ani jiná připomínka. Vědci z univerzity v San Diegu prohlédli 2 000 000 snímků a vybrali nejméně 55 míst, kde by podle nich mohl hrob ležet.

V oblasti se nachází několik desítek míst, kde by mohl ležet.

LEŽÍ ČINGISCHÁNŮV HROB NA DNĚ TAJEMNÉHO JEZERA ISSYK-KUL?

Jezero Issyk-kul, které leží vysoko v kyrgyzských horách, je tak velké, že se mu říká moře. Stále není zcela probádané, obestírá ho řada legend. Na délku má téměř 180 kilometrů, maximální šířka je 60 kilometrů.

A hloubka? Dosud není přesně stanovena, největší naměřený údaj přesahuje 700 metrů. Do přírodní nádrže se vlévá přes 50 řek, ale nemá žádný odtok. V posledních desítkách let přitom jeho hladina mírně klesá. Kam se voda ztrácí, je jednou z velkých záhad.

Jezero měl Čingischán v oblibě.

200 BEZHLAVÝCH KOSTER

Čingischána si jezero zamiloval a chtěl být pochován na jeho břehu. Když v roce 1227 zemřel, jeho syn mu přání chtěl splnit a se silným vojenským oddílem dorazil na místo. Nabalzamované tělo nechal spolu s řadou pokladů uložit do jedné z jeskyní a místním poručil, aby vchod zasypali pískem a kamením.

Následně nechal vykopat kanál, který přivedl vodu z jezera a vstup zatopil. Všem dělníkům vojáci setnuli hlavy, aby tajemství nevyzradili. V roce 1962 archeologové odkryli na břehu jezera několik set let starý masový hrob, v němž leželo přibližně 200 bezhlavých koster.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 765
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.6tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.5tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]