Domů     Záhady historie
Kde leží skutečný hrad hraběte Drákuly?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 31.1.2018
6.1tis
548
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Vlad Drákula. Jméno, které v polovině 15. století vzbuzovalo hrůzu na celém Balkáně. Říkalo se mu také Vlad Narážeč – podle způsobu, jakým zabíjel své nepřátele a všechny, kdo se mu znelíbili. Proslavil jej ale především spisovatel Bram Stoker ve svém upírském románu Drákula.

Kde tedy stojí prokletý Drákulův hrad, ve kterém možná dodnes leží nemrtvé tělo upíra Drákuly?

Transylvánie uprostřed rumunských Karpat je jedním z nejopuštěnějších a nejméně známých míst Evropy. Hluboké temné lesy jsou plné medvědů a vlků. Čas se tady zastavil před mnoha staletími. Tehdy, když zde vládl tajemný kníže Drákula. Někde v těchto pustinách leží i hrad opředený krvavým tajemstvím Drákuly.

BRAN, RUMUNSKÝ KARLŠTEJN

Údajný hrad knížete Drákuly dnes přitahuje tisíce turistů z celého světa. Pokud uvěříte turistickým průvodcům, patrně navštívíte hrad Bran ležící 30 kilometrů na jih od města Brašov. Zde Vlad Drákula údajně pobýval během svých válečných tažení.

Impozantní zachovalá stavba na skalním ostrohu ale není skutečným domovem prokletého knížete, je pouze lákadlem pro turisty.

1400 SCHODŮ K SÍDLU UPÍRA

Vlad Drákula prokazatelně vystavěl jiný hrad, navíc v něm i dlouho žil. Z tohoto sídla nad obcí Poienari je ale dnes paradoxně zřícenina. Leží v místech, kde horní tok řeky Argeše protíná Fagarašské hory.

Z obce Poienari vás čeká půlhodinový strmý výstup do kopce po 1400 kamenných schodech. Odměnou vám bude výhled z míst, odkud zhruba před 700 lety Drákula hlídal, jestli se od jihu z valašské roviny neblíží turecká vojska.

ZMÝLIL SE BRAM STOKER?

Další možností, jak pátrat po Drákulově hradu, je postupovat podle kultovní knihy Brama Stokera (1847 – 1912). V románu Dracula je cesta Jonathana Harkera z Mnichova až do Drákulova hradu popsána takřka krok za krokem.

Upíří sídlo mělo ležet 200 kilometrů severně od Branu i Poienari, někde v Borgoském průsmyku přejmenovaném dnes na průsmyk Birgaului. Měl tedy Drákula více hradů? Anebo Stoker, který v Rumunsku nikdy nebyl, umístil hrad do Borgoského průsmyku omylem?

Drákula měl údajně sídlo i na hradě Bran.

RENOMOVANÝ HISTORIK RADÍ SPISOVATELI

Spisovatel měl při psaní románu skvělé informátory, především bukurešťského orientalistu a historika Armina Vamberyho (1832 – 1913), který v 80. letech 19. století několikrát navštívil Londýn a setkal se s Bramem Stokerem.

Je proto nepravděpodobné, aby se Stoker dopustil omylu v klíčovém údaji o poloze Drákulova hradu.

KRAJ PLNÝ UPÍRŮ A VLKŮ

Z rumunské Bistrice, poslední výspy civilizace před temným krajem plným upírů, vlků a divokých cikánských tlup, je to do průsmyku Birgaului ještě 50 kilometrů. V místech, kudy prochází hranice mezi bývalou Transylvánií a Bukovinou, tedy poblíž místa, kde románový hrdina Jonathan Harker přesedl do Drákulova kočáru a odbočil někam do lesů, stojí dnes pár roztroušených domků – vesnička Piatra Fintinele.

NÍZKÝ KAMENNÝ VAL

Tam, kde se měl nacházet prapůvodní, legendami opředený Drákulův hrad, ale neleží vůbec nic. Žádná věž se zvětralým cimbuřím, žádné zbytky hradních budov. Český záhadolog Ivan Mackerle (1942 – 2013) zde ale při svém průzkumu v 70.

letech objevil nízký kamenný val vedoucí na obě strany a ztrácející se v hustém porostu. Byly to zarostlé téměř zaniklé zbytky hradeb táhnoucí se kolem celého vrcholu.

KÁMEN SE DVĚMA OSMIČKAMI

Jediné, co zde Mackerle nalezl, byl úlomek opracovaného kamene, do kterého byly vytesány dvě velké osmičky. Stálo tedy v těchto místech nad Borgoským průsmykem dávné upíří sídlo? Prokazatelně šlo o zbytky hradu, nepodařilo se ale nalézt přesvědčivý důkaz o Drákulově přítomnosti. Záhada stále trvá.

Foto: Wikimedia.org
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 4.12.2021 995
Historikové nemají příliš v oblibě tvrzení: Co by bylo, kdyby? Jaký by však byl svět, kdyby životní pouť Adolf Hitlera skončila ve výbuchu, který by na vůdce nacistického Německa vyšlehl v roce 1939 z jihlavského podzemí? V březnu 1939 měl Adolf Hitler v plánu navštívit Jihlavu. Ve městě žila početná německá komunita, ke které plánoval pronést projev před […]
od Pavel Polcar 2.12.2021 2.8tis
Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických nepřesných úprav, byl brachiosaurus, obří býložravý dinosaurus. V první řade je třeba zmínit, že se v žádném případě nejednalo o přežvýkavce tak, jak je známe dnes, tito gigantičtí sauropodi svou potravu maximálně kousali. Ke žvýkání neměli uzpůsobené čelisti ani zuby. Nekýchal To ovšem není jediný omyl, kterého se […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.8tis
Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je možné nalézt bezpočet. Plní nejen stránky odborných knih či novin, ale vyprávějí se o nich i fantaskní historky. Pohádka o Plaváčkovi mezi ně patří.     Český spisovatel a sběratel lidových pověstí Karel Jaromír Erben (1811–1870) ji zachycuje v báchorce o Třech zlatých vlasech děda Vševěda: „Král […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.6tis
Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?   Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil […]
od Pavel Polcar 30.11.2021 3.0tis
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]