Skip to content

Kde leží skutečný hrad hraběte Drákuly?

Vlad Drákula. Jméno, které v polovině 15. století vzbuzovalo hrůzu na celém Balkáně. Říkalo se mu také Vlad Narážeč – podle způsobu, jakým zabíjel své nepřátele a všechny, kdo se mu znelíbili. Proslavil jej ale především spisovatel Bram Stoker ve svém upírském románu Drákula. Kde tedy stojí prokletý Drákulův hrad, ve kterém možná dodnes leží nemrtvé tělo upíra Drákuly?

Transylvánie uprostřed rumunských Karpat je jedním z nejopuštěnějších a nejméně známých míst Evropy. Hluboké temné lesy jsou plné medvědů a vlků. Čas se tady zastavil před mnoha staletími. Tehdy, když zde vládl tajemný kníže Drákula. Někde v těchto pustinách leží i hrad opředený krvavým tajemstvím Drákuly.

BRAN, RUMUNSKÝ KARLŠTEJN

Údajný hrad knížete Drákuly dnes přitahuje tisíce turistů z celého světa. Pokud uvěříte turistickým průvodcům, patrně navštívíte hrad Bran ležící 30 kilometrů na jih od města Brašov. Zde Vlad Drákula údajně pobýval během svých válečných tažení. Impozantní zachovalá stavba na skalním ostrohu ale není skutečným domovem prokletého knížete, je pouze lákadlem pro turisty.

1400 SCHODŮ K SÍDLU UPÍRA

Vlad Drákula prokazatelně vystavěl jiný hrad, navíc v něm i dlouho žil. Z tohoto sídla nad obcí Poienari je ale dnes paradoxně zřícenina. Leží v místech, kde horní tok řeky Argeše protíná Fagarašské hory. Z obce Poienari vás čeká půlhodinový strmý výstup do kopce po 1400 kamenných schodech. Odměnou vám bude výhled z míst, odkud zhruba před 700 lety Drákula hlídal, jestli se od jihu z valašské roviny neblíží turecká vojska.

ZMÝLIL SE BRAM STOKER?

Další možností, jak pátrat po Drákulově hradu, je postupovat podle kultovní knihy Brama Stokera (1847 – 1912). V románu Dracula je cesta Jonathana Harkera z Mnichova až do Drákulova hradu popsána takřka krok za krokem. Upíří sídlo mělo ležet 200 kilometrů severně od Branu i Poienari, někde v Borgoském průsmyku přejmenovaném dnes na průsmyk Birgaului. Měl tedy Drákula více hradů? Anebo Stoker, který v Rumunsku nikdy nebyl, umístil hrad do Borgoského průsmyku omylem?

Drákula měl údajně sídlo i na hradě Bran.
RENOMOVANÝ HISTORIK RADÍ SPISOVATELI

Spisovatel měl při psaní románu skvělé informátory, především bukurešťského orientalistu a historika Armina Vamberyho (1832 – 1913), který v 80. letech 19. století několikrát navštívil Londýn a setkal se s Bramem Stokerem. Je proto nepravděpodobné, aby se Stoker dopustil omylu v klíčovém údaji o poloze Drákulova hradu.

KRAJ PLNÝ UPÍRŮ A VLKŮ

Z rumunské Bistrice, poslední výspy civilizace před temným krajem plným upírů, vlků a divokých cikánských tlup, je to do průsmyku Birgaului ještě 50 kilometrů. V místech, kudy prochází hranice mezi bývalou Transylvánií a Bukovinou, tedy poblíž místa, kde románový hrdina Jonathan Harker přesedl do Drákulova kočáru a odbočil někam do lesů, stojí dnes pár roztroušených domků – vesnička Piatra Fintinele.

NÍZKÝ KAMENNÝ VAL

Tam, kde se měl nacházet prapůvodní, legendami opředený Drákulův hrad, ale neleží vůbec nic. Žádná věž se zvětralým cimbuřím, žádné zbytky hradních budov. Český záhadolog Ivan Mackerle (1942 – 2013) zde ale při svém průzkumu v 70. letech objevil nízký kamenný val vedoucí na obě strany a ztrácející se v hustém porostu. Byly to zarostlé téměř zaniklé zbytky hradeb táhnoucí se kolem celého vrcholu.

KÁMEN SE DVĚMA OSMIČKAMI

Jediné, co zde Mackerle nalezl, byl úlomek opracovaného kamene, do kterého byly vytesány dvě velké osmičky. Stálo tedy v těchto místech nad Borgoským průsmykem dávné upíří sídlo? Prokazatelně šlo o zbytky hradu, nepodařilo se ale nalézt přesvědčivý důkaz o Drákulově přítomnosti. Záhada stále trvá.

Foto: Wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Marek Eben: Žena ho zklamala
nasehvezdy.cz

Marek Eben: Žena ho zklamala

Co ho trápí? Marek Eben (61) si své soukromí...
VIDEO: Kolik zvířat sní člověk za život?
epochaplus.cz

VIDEO: Kolik zvířat sní...

Maso, ať už chceme nebo nechceme,...
U pobřeží Mallorcy se našel vrak staré lodi
21stoleti.cz

U pobřeží Mallorcy se našel...

Pouhých několik málo metrů od pobřeží...
Anabolické steroidy? Cesta k neplodnosti
21stoleti.cz

Anabolické steroidy? Cesta...

Řada lidí chce okamžité výsledky bez...
Voda nad zlato aneb Proč investovat právě do vodního hospodářství?
iluxus.cz

Voda nad zlato aneb Proč...

Nejen investice do zlata, jiných vzácných kovů a...
Legenda jménem Orient Express: Co jste o něm nejspíše nevěděli?
epochaplus.cz

Legenda jménem Orient Express:...

Svezli se v něm vládci, bankéři, politici,...
Proč ze vztahu mizí vášeň?
nasehvezdy.cz

Proč ze vztahu mizí vášeň?

Nudné soužití Pokud je váš vztah několik let stále stejný,...
Zakázané ovoce chutná nejlépe
21stoleti.cz

Zakázané ovoce chutná nejlépe

Ve státech, kde je marihuana legální pro rekreační...
Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
Zelenina nás nezdrží
epochalnisvet.cz

Zelenina nás nezdrží

Je naprostou samozřejmostí, že zelenina by měla...
Komu sloužili zmasakrovaní vojáci z Dér el-Bahrí?
epochaplus.cz

Komu sloužili zmasakrovaní...

Americký egyptolog Herbert E. Winlock prožívá rozčarování....
DESERTEC: Zlatavá Sahara elektřinou pokrytá
epochalnisvet.cz

DESERTEC: Zlatavá Sahara...

Tisícovka elektráren, 20 kabelů, 15 %...