Skip to content

Kde přemohl poustevník Ivan démony?

Ivan, pocházel z kmene českých Chorvatů a byl synem jejich knížete Hostomila. I když byl knížecího původu, netoužil po životě vládce, ale zasvětil svůj život víře v Boha. Odešel v roce 867 do Českých zemí, tehdy pohanských, aby se jako poustevník usadil nedaleko Berouna.

Jeho příbytkem byla jeskyně v místě dnešní obce Svatý Jan pod Skalou.

Život v pustině byl těžký, kromě problémů se stravou a zimou jej trápil i duchovní boj s démony. Po dvou létech proto chtěl toto místo opustit. Ale kousek od jeskyně, v místech, kde dnes stojí sousoší svatých, se mu zjevil svatý Jan Křtitel. Ten ho žádal, aby neodcházel a na obranu před duchovními démony mu věnoval svůj kříž. A tak zde vydržel celých 42 let a je zde i pohřben.

Historicky doložený život a působení prvního křesťana, poustevníka a svatého na našem území se samozřejmě bude mísit s některými legendami. Již sám odchod od knížecí rodiny byl prý dramatický, kdy se při lovu nepozorovaně oddělil od lovců a vyměnil svůj knížecí šat se žebrákem za jeho hadry.

Také údajné setkání s knížetem Bořivojem I. z hradu na Tetíně mělo loveckou zápletku. Ten pronásledoval poraněnou laň, která jej zavedla k Ivanově jeskyni, kde skonala. Šlo o laň, která dávala Ivanovi mléko, a tak mu Bořivoj I. nabídl pohostinnost na Tetíně.

I když se nakrátko na Tetín podíval a setkal se i s jeho manželkou Ludmilou, později naší první svatou mučednicí, vrátil se do své jeskyně. Zde v roce 909 zemřel a byl pochován. Jeho zbožný život vedl k tomu, že je považován za našeho prvního svatého, který napomáhal rozšíření křesťanství.

Klášter ve Svatém Janu pod Skalou.

Za krále Přemysla Otakara I. zde byl zbudován klášter. Při husitských válkách byl areál poničen, ale relikvie sv. Ivana byly včas ukryty a objeveny až v r. 1584. Dnes zde stojí chrám sv. Jana Křtitele, na památku jeho zjevení, navržený architektem Kryštofem Dientzenhoferem. Z jeho vnitřku je přístupná i jeskyně sv. Ivana. V chrámu se nachází náhrobek sv. Ivana a na oltáři jsou uloženy jeho ostatky. V jeskyni je vidět na kamenu, kde se Ivan stovky hodin modlil, otisky jeho šlépějí a kolen.

Také lze spatřit skalní komín. To prý jednou Ivan praštil démona křížem, který dostal od sv. Jana, tak, že běs vyletěl z jeskyně a ve stropě po něm zůstala díra. Reálný je pramen vody, vytékající u jeskyně, která se na povrch dostává po dobu asi dvou let vápencovou horninou a vydrží být dlouho čerstvá.

Dokonce bývaly v obci lázně s touto vodou.

Objekt chrámu a jeskyně samozřejmě vždy přitahoval pozornost věřících, ať jednotlivě nebo v procesích, a stával se tak místem útěchy i pomoci. Mystice tohoto místa velmi silně napomáhá také zdejší krajina.

Vždyť samotný objekt stojí přímo pod srázem 200 metrové hory. Syrová realita vlhké a studené jeskyně v opuštěném kraji je zde spojena se silnou osobností poustevníka Ivana. Jeho spříznění s Bořivojem I. a jeho manželkou Ludmilou z nedalekého Budína lze také považovat za součást počátku našich dějin.

Toto místo má i temnější stránky nedávných časů. V hlubinách areálu jsou prý labyrinty dnes nepřístupných chodeb a štol, která mohou skrývat nejedno tajemství.

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Jablonec nad Nisou jako na dlani
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Děsivý lunapark Lake Shawnee. Zavřeli ho kvůli duchům?
epochalnisvet.cz

Děsivý lunapark Lake Shawnee....

Lunaparky. Místa, na kterých se lidé smějí, užívají si...
Funkční a komfortní teplo v koupelně
rezidenceonline.cz

Funkční a komfortní teplo v...

Příjemné klima a přidaná hodnota v podobě suchých a voňavých...
Karel IV. měl smysl pro humor: Doběhl i svého šaška
epochaplus.cz

Karel IV. měl smysl pro humor:...

Písař na hostině hlasitě předčítá, že „Hrad Hora bláznů uděluje se...
Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...
Josef Kemr – Děda Komárek a jeho vrtochy
nasehvezdy.cz

Josef Kemr – Děda...

Byl to člověk velmi složitý a hluboce věřící....
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Pelmeně s kysaným zelím
nasehvezdy.cz

Pelmeně s kysaným zelím

Ruská klasika, kterou s naším receptem...
Ráje českých vodomilů
epochanacestach.cz

Ráje českých vodomilů

Venku už začíná bát...
Jakými dědičnými chorobami můžeme trpět?
epochalnisvet.cz

Jakými dědičnými chorobami...

Existují onemocnění, za které jsme zodpovědní my...
Jací superlidé opravdu existují?
epochaplus.cz

Jací superlidé opravdu...

Existuje šance 1/100 000 000, že máte...