Skip to content

Kde přemohl poustevník Ivan démony?

Ivan, pocházel z kmene českých Chorvatů a byl synem jejich knížete Hostomila. I když byl knížecího původu, netoužil po životě vládce, ale zasvětil svůj život víře v Boha. Odešel v roce 867 do Českých zemí, tehdy pohanských, aby se jako poustevník usadil nedaleko Berouna. Jeho příbytkem byla jeskyně v místě dnešní obce Svatý Jan pod Skalou.

Život v pustině byl těžký, kromě problémů se stravou a zimou jej trápil i duchovní boj s démony. Po dvou létech proto chtěl toto místo opustit. Ale kousek od jeskyně, v místech, kde dnes stojí sousoší svatých, se mu zjevil svatý Jan Křtitel. Ten ho žádal, aby neodcházel a na obranu před duchovními démony mu věnoval svůj kříž. A tak zde vydržel celých 42 let a je zde i pohřben.

Historicky doložený život a působení prvního křesťana, poustevníka a svatého na našem území se samozřejmě bude mísit s některými legendami. Již sám odchod od knížecí rodiny byl prý dramatický, kdy se při lovu nepozorovaně oddělil od lovců a vyměnil svůj knížecí šat se žebrákem za jeho hadry. Také údajné setkání s knížetem Bořivojem I. z hradu na Tetíně mělo loveckou zápletku. Ten pronásledoval poraněnou laň, která jej zavedla k Ivanově jeskyni, kde skonala. Šlo o laň, která dávala Ivanovi mléko, a tak mu Bořivoj I. nabídl pohostinnost na Tetíně. I když se nakrátko na Tetín podíval a setkal se i s jeho manželkou Ludmilou, později naší první svatou mučednicí, vrátil se do své jeskyně. Zde v roce 909 zemřel a byl pochován. Jeho zbožný život vedl k tomu, že je považován za našeho prvního svatého, který napomáhal rozšíření křesťanství.

Klášter ve Svatém Janu pod Skalou.

Za krále Přemysla Otakara I. zde byl zbudován klášter. Při husitských válkách byl areál poničen, ale relikvie sv. Ivana byly včas ukryty a objeveny až v r. 1584. Dnes zde stojí chrám sv. Jana Křtitele, na památku jeho zjevení, navržený architektem Kryštofem Dientzenhoferem. Z jeho vnitřku je přístupná i jeskyně sv. Ivana. V chrámu se nachází náhrobek sv. Ivana a na oltáři jsou uloženy jeho ostatky. V jeskyni je vidět na kamenu, kde se Ivan stovky hodin modlil, otisky jeho šlépějí a kolen. Také lze spatřit skalní komín. To prý jednou Ivan praštil démona křížem, který dostal od sv. Jana, tak, že běs vyletěl z jeskyně a ve stropě po něm zůstala díra. Reálný je pramen vody, vytékající u jeskyně, která se na povrch dostává po dobu asi dvou let vápencovou horninou a vydrží být dlouho čerstvá. Dokonce bývaly v obci lázně s touto vodou.

Objekt chrámu a jeskyně samozřejmě vždy přitahoval pozornost věřících, ať jednotlivě nebo v procesích, a stával se tak místem útěchy i pomoci. Mystice tohoto místa velmi silně napomáhá také zdejší krajina. Vždyť samotný objekt stojí přímo pod srázem 200 metrové hory. Syrová realita vlhké a studené jeskyně v opuštěném kraji je zde spojena se silnou osobností poustevníka Ivana. Jeho spříznění s Bořivojem I. a jeho manželkou Ludmilou z nedalekého Budína lze také považovat za součást počátku našich dějin.

Toto místo má i temnější stránky nedávných časů. V hlubinách areálu jsou prý labyrinty dnes nepřístupných chodeb a štol, která mohou skrývat nejedno tajemství.

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vegetariáni a všežravci: Mýty versus realita!
epochaplus.cz

Vegetariáni a všežravci:...

Rivalita mezi vegetariány a lidmi, kteří jedí maso, patří...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Montblanc: Síla opětovného spojení s přírodou
iluxus.cz

Montblanc: Síla opětovného...

V dnešním rychlém a propojeném světě může být...
Největší africký agresor!
epochalnisvet.cz

Největší africký agresor!

V Africe může člověka zabít ledacos – hady...
VIDEO: 5 známých věcí, co vznikly omylem
epochaplus.cz

VIDEO: 5 známých věcí, co...

Vymyslet nějaký nový produkt nebo službu,...
Vrch Ortel na Českolipsku: Magnet na paranormální jevy!
epochalnisvet.cz

Vrch Ortel na Českolipsku:...

Strašidelná hora nebo záhadný kopec. Tak mnozí říkají...
Přinese nová metoda lék na rakovinu?
21stoleti.cz

Přinese nová metoda lék na...

Licenční smlouvu na využití zcela nové metody...
V Kongu zuří další epidemie eboly
21stoleti.cz

V Kongu zuří další epidemie...

V současné době sužuje Demokratickou republiku...
Pro kšeft už udělá cokoli
nasehvezdy.cz

Pro kšeft už udělá cokoli

I když si herečka Aneta Krejčíková (27),...
Roland Freisler: Dostihl Hitlerova krvavého soudce Boží trest?
epochaplus.cz

Roland Freisler: Dostihl...

Říšský ministr spravedlnosti Franz Gürtner umírá...
Tereza Kerndlová: Uvažuje o adopci?
nasehvezdy.cz

Tereza Kerndlová: Uvažuje o...

Zpěvačka a moderátorka Tereza Kerndlová (32) se...
V jihokorejské armádě budou sloužit zvířecí roboti
21stoleti.cz

V jihokorejské armádě budou...

Jihokorejská Defence Acquisition Programme Administration...