Skip to content

Kde přemohl poustevník Ivan démony?

Ivan, pocházel z kmene českých Chorvatů a byl synem jejich knížete Hostomila. I když byl knížecího původu, netoužil po životě vládce, ale zasvětil svůj život víře v Boha. Odešel v roce 867 do Českých zemí, tehdy pohanských, aby se jako poustevník usadil nedaleko Berouna. Jeho příbytkem byla jeskyně v místě dnešní obce Svatý Jan pod Skalou.

Život v pustině byl těžký, kromě problémů se stravou a zimou jej trápil i duchovní boj s démony. Po dvou létech proto chtěl toto místo opustit. Ale kousek od jeskyně, v místech, kde dnes stojí sousoší svatých, se mu zjevil svatý Jan Křtitel. Ten ho žádal, aby neodcházel a na obranu před duchovními démony mu věnoval svůj kříž. A tak zde vydržel celých 42 let a je zde i pohřben.

Historicky doložený život a působení prvního křesťana, poustevníka a svatého na našem území se samozřejmě bude mísit s některými legendami. Již sám odchod od knížecí rodiny byl prý dramatický, kdy se při lovu nepozorovaně oddělil od lovců a vyměnil svůj knížecí šat se žebrákem za jeho hadry. Také údajné setkání s knížetem Bořivojem I. z hradu na Tetíně mělo loveckou zápletku. Ten pronásledoval poraněnou laň, která jej zavedla k Ivanově jeskyni, kde skonala. Šlo o laň, která dávala Ivanovi mléko, a tak mu Bořivoj I. nabídl pohostinnost na Tetíně. I když se nakrátko na Tetín podíval a setkal se i s jeho manželkou Ludmilou, později naší první svatou mučednicí, vrátil se do své jeskyně. Zde v roce 909 zemřel a byl pochován. Jeho zbožný život vedl k tomu, že je považován za našeho prvního svatého, který napomáhal rozšíření křesťanství.

Klášter ve Svatém Janu pod Skalou.

Za krále Přemysla Otakara I. zde byl zbudován klášter. Při husitských válkách byl areál poničen, ale relikvie sv. Ivana byly včas ukryty a objeveny až v r. 1584. Dnes zde stojí chrám sv. Jana Křtitele, na památku jeho zjevení, navržený architektem Kryštofem Dientzenhoferem. Z jeho vnitřku je přístupná i jeskyně sv. Ivana. V chrámu se nachází náhrobek sv. Ivana a na oltáři jsou uloženy jeho ostatky. V jeskyni je vidět na kamenu, kde se Ivan stovky hodin modlil, otisky jeho šlépějí a kolen. Také lze spatřit skalní komín. To prý jednou Ivan praštil démona křížem, který dostal od sv. Jana, tak, že běs vyletěl z jeskyně a ve stropě po něm zůstala díra. Reálný je pramen vody, vytékající u jeskyně, která se na povrch dostává po dobu asi dvou let vápencovou horninou a vydrží být dlouho čerstvá. Dokonce bývaly v obci lázně s touto vodou.

Objekt chrámu a jeskyně samozřejmě vždy přitahoval pozornost věřících, ať jednotlivě nebo v procesích, a stával se tak místem útěchy i pomoci. Mystice tohoto místa velmi silně napomáhá také zdejší krajina. Vždyť samotný objekt stojí přímo pod srázem 200 metrové hory. Syrová realita vlhké a studené jeskyně v opuštěném kraji je zde spojena se silnou osobností poustevníka Ivana. Jeho spříznění s Bořivojem I. a jeho manželkou Ludmilou z nedalekého Budína lze také považovat za součást počátku našich dějin.

Toto místo má i temnější stránky nedávných časů. V hlubinách areálu jsou prý labyrinty dnes nepřístupných chodeb a štol, která mohou skrývat nejedno tajemství.

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
Tento resort vám nabídne skutečně atraktivní místo na spaní
iluxus.cz

Tento resort vám nabídne...

Představte si, že se pomalu...
Jak se žije stromům v Brně? Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají jejich stresové podmínky
21stoleti.cz

Jak se žije stromům v Brně?...

Odborníci z Mendelovy univerzity se tento týden...
5 VĚCÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI O…zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi
epochalnisvet.cz

5 VĚCÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI...

Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto jsou...
Jakešovy bláboly z Červeného Hrádku: Sestříhali mě, aby mě zdiskreditovali
epochaplus.cz

Jakešovy bláboly z Červeného...

„A proto je tak důležitá ta podpora...
V liberecké zoo se narodila mláďata kriticky ohroženého gibona a osla
epochaplus.cz

V liberecké zoo se narodila...

V průběhu uplynulých týdnů zaznamenala Zoo Liberec...
Václav Neckář: Varování od lékařů
nasehvezdy.cz

Václav Neckář: Varování od...

Jeho zdravotní stav v minulosti nebyl...
Jak se mění plastový odpad zpět na ropu
21stoleti.cz

Jak se mění plastový odpad...

Ne nadarmo se dnešní době říká doba...
Víkend hmyzožravců v Zoo Praha
21stoleti.cz

Víkend hmyzožravců v Zoo Praha

Na kulinářském poli se nekladou téměř žádné...
Nejzáhadnější vražda švédských dějin: Kdo z Lilly vysál všechnu krev?
epochalnisvet.cz

Nejzáhadnější vražda švédských...

Stockholmská policie ohledává místo činu. Mladá žena,...
Dělá na ni nátlaky kvůli miminku?
nasehvezdy.cz

Dělá na ni nátlaky kvůli...

Vztah tenistky Karolíny Plíškové (27) a komentátora...
VIDEO: Proč se někde jezdí vlevo, zatímco jinde zase vpravo?
epochaplus.cz

VIDEO: Proč se někde jezdí...

Přibližně třetina světové populace...