V Mexiku, konkrétně ve státě Puebla se archeologům podařil znamenitý objev. Tím je chrám kmene Populuca, který byl zasvěcen bohu Xipe Totec.
Chrám byl používán ke svému účelu někdy v létech 1000 až 1260. Ten byl významným bohem několika oblastí, jako například plodnosti, zdraví, jara, obnovy života, nebo probuzení přírody.
Však také rituály související s jeho vzýváním vyžadovaly tehdy lidské oběti a neobyčejný přístup k nim.
Samotná lidská oběť v aztéckém náboženství nebyla žádnou výjimkou. Dokonce to byla pro oběť velká čest, neboť se věřilo, že je přenesena přímo do ráje. Ale způsob provedení byl strašný.
Buď byla z oběti stažena kůže dříve, než bylo vyjmuto její srdce, nebo byla oběť za-střelena šípem. Krev rozlitá na podlaze se považovala za přímý kontakt s bohy. V obou případech kůže stažená z lidské oběti byla nošena aztéckými kněžími po dobu 20 dnů. Pak byly kůže ukládány do jakési posvátné úschovny.
Objev chrámu je významný.
Susan Gillespie (*1952), archeoložka z floridské univerzity napsala, že „objev kamenné lidské postavy oblečené ve stažené kůži rituální oběti je zřejmě nejpřesvědčivějším důkazem spojení této praktiky s uctíváním bohů v konkrétním chrámu, mnohem více, než dvě vytesané lebky.“ Tím mínila dvě sochy lebek boha Xipe Totec se staženou kůží a některé další drobné artefakty.
A dodává, že jeden chrám nemusel být současně obětištěm a skladištěm. Aztékové mohli oběti zabíjet na různých místech, ale kůže skladovat po několikadenním nošení knězi na jednom místě. To by z nálezu udělalo ještě posvátnější místo. Předpokládá se, že bylo takto zabito a staženo až několik tisíc obětí ročně.