Je znám po celém světě. Je symbolem lásky, dětství i lidské spokojenosti. Slavíme ho 14. února, ale kdo to ve skutečnosti byl? A kdy, kde a proč vlastně zemřel? Mohl si za svou smrt sám?
Podle historiků mohl být onen Valentýn římským knězem (nebo biskupem) v italském Terni. Vzhledem k tomu, že nikdo přesně nezná datum jeho úmrtí, připadají v úvahu dvě možnosti.
První se zmiňuje o době, kdy v Římě vládl císař Mark Aurelius Claudius. Ten byl velice dobře známý díky svým zákonům, které mužům zakazovaly se ženit. Dle jeho myšlenky byl ženatý muž špatný voják.
Každopádně i přes přísný zákaz měl Valentýn zamilované páry oddávat a za to nakonec zaplatit vlastním životem.
Druhá historická zmínka Valentýna popisuje jako ctižádostivého mnicha se schopností léčit druhé (měl také pomáhat bezvěrcům a chudším lidem). Jednoho dne ho prý oslovil sám císař a ubytoval ho u svého prefektora, s nímž v domě žila ještě slepá dívka.
Tu nakonec Valentýn uzdravil, dívka prý zase viděla. Nakonec se ale vše obrátilo proti němu, rozhořčený dav věřících měl Valentýna unést za město a tam ho popravit.
To, že byl muž jménem Valentýn skutečnou osobou ppotvrzuje i fakt, že na Vyšehradě v pražské bazilice svatého Petra a Pavla má být v tamním depozitáři schována část jeho ostatků (lopatka). Kdo jí sem přivezl, že by Karel IV.?