Skotský spisovatel R. L. Stevenson napsal v roce 1886 znepokojivý příběh, který se pod názvem Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda stal literární klasikou a vítanou látkou pro film i divadlo. Co bylo inspirací k napsání tohoto příběhu?
Existovala skutečně bytost, která dokázala být někdy dr. Jekyllem, jindy zase panem Hydem? Ano, možná to byl někdo jako Vy!
Ve stručnosti jde v Podivném případu doktora Jekylla a pana Hyda o existenci dvou různých bytostí v jednom člověku. Jedna bytost je vlídná, laskavá a vyrovnaná, druhá krutá, manipulativní a náladová.
Pokud jsme se výše vyjádřili v tom smyslu, že byste pro temný Stevensonův příběh mohli „modelem“ stát zrovna vy, nebyla to snaha o urážku, ale akceptace statistických dat.
Disociativní porucha identity
Příběh Dr. Jekylla a pana Hyda má oporu v moderní psychiatrii. Chování postavy popisované v novele totiž vykazuje příslušnost k takzvanému JH syndromu (rozuměj Jekyll-Hyde syndromu).
Jedná se o mnohočetnou poruchu osobnosti označovanou jako disociativní porucha identity. Ano, jde o vzácnou poruchu, ale pokud výraz „vzácná“ vztáhneme k dostatečně velkému vzorku, chodí i po ulicích českých měst a obcí už zástupy Dr. Jekyllů a pánů Hydů.
V Evropě totiž JH syndrom postihuje asi 2 procenta obyvatel, přičemž u žen je prý tato disociativní porucha zjištěna častěji. Samozřejmě, správně JH syndrom rozpozná jen odborník.
Laik by mohl tuto poruchu zaměnit za jiné duševní obtíže a psychiatrické diagnózy.
Přízračný William Brodie
V úvodu jsme položili otázku, zda existoval konkrétní člověk, který by inspiroval přímo spisovatele Roberta Louise Stevensona? Ano, za předobraz „dvojjediného“ Dr. Jekylla a pana Hyda je považován jistý William Brodie (1741-1788) ze skotského Edinburghu. Tento muž byl respektovaným podnikatelem, radním a celkově spořádaným občanem.
V noci však loupil a vedl zlodějskou bandu. Liboval si v hazardu. Měl i tajný soukromý život, k němuž patřily dvě milenky, se kterými počal celkem pět dětí. Po svém dopadení při zpackané krádeži, byl vězněn, odsouzen a oběšen.
Stevenson byl již jako začínající autor dvěma tvářemi Williama Brodieho fascinován. Ostatně, dům, ve kterém jako dítě vyrůstal, byl vybaven i nábytkem kdysi zakoupeným u Brodieho prosperující firmy.
Epilog
Pravda, mnohem zajímavěji zní Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda, než jen pouhé konstatování, že jedinec xy trpí disociativní poruchou identity, co říkáte?! A propos, znáte například vy nějakého Dr. Jekylla a pana Hyda?
Čistě statisticky, pokud máte například 50 přátel, jeden z nich bude ten „pravý“ : chvíli dobrácký Dr. Jekyll, jindy zase nevypočitatelný pan Hyde.