V Libanonském Baalbeku se nachází řada nejstarších a mimořádných historických stavebních památek. Je zde například několik chrámů pocházejících z 1. až 3. století, kdy byla tato oblast dobyta Římany a byla zde jejich posádka.
Nejznámější je rozsáhlý Jupiterův chrám s velkými nádvořími. Zbytek stavby vlastního chrámu tvoří 6 mohutných sloupů vysokých 22 metrů a širších než 2 metry. Původně zde bylo těchto sloupů 54 a nesly střechu chrámu.
Stavby zde byly poškozeny silným zemětřesením v roce 1759, při kterém se zřítila značná část památek.
Například zbytky chrámu dávají tušit, na jakých základech stavby byly postaveny, aby byla zajištěna jejich statika.

POČÁTEK ZÁHADY
A zde je právě počátek jejich záhady. Jak se ukázalo, Římané nestavěli, jak se říká „na zelené louce“, ale výhodně využili pro základy obrovské kamenné bloky, které zde již existovaly.
Podle britského spisovatele a specialisty na starobylé civilizace Grahama Hancocka obrovské megality zřejmě ležely pod několika metry sedimentů mnoho tisíc let, než je Římané objevili. Výhodně je využili na terasy, jako podezdívky pro stavbu Jupiterova chrámu.

VELKÝ A JEŠTĚ VĚTŠÍ KÁMEN
Jde o skutečně obrovské kamenné bloky. Skupina archeologů z libanonské univerzity našla nedávno pod Jižním kamenem, který byl až dosud považován za největší na světě, jaký kdy byl vytěžen a opracován, ještě větší megalit.
Tento unikátní záhadný kámen byl skryt pod vrstvami zeminy, aniž by o něm někdo věděl. Je precizně opracován a jeho rozměry a hmotnost jsou neuvěřitelné. Podle posledních měření má monolit délku cca 20 metrů, výšku 6 metrů a šířku 5,5 metru.
Konečné rozměry budou upřesněny, až bude kámen očištěn od zeminy i ve spodní části, jak sdělila vedoucí archeologů Janine Abdel Massih.

VÁHA JAKO 24 TANKŮ
Jeho hmotnost se odhaduje na skoro tisíc tun. Pokud by byl tažen, odpovídalo by to hmotnosti asi 24 tanků.
Protože základy jsou jednoznačně starší, než na ně navazující stavby Římanů, zůstává záhadou, jaká civilizace před naším letopočtem by byla schopna kámen s tehdejšími nástroji odtěžit, vyzvednout z jámy lomu na povrch do výšky asi sedmi metrů, a dopravit přes skalnatý a nerovný terén na vzdálenost dvou kilometrů.
A přitom ho opracovat tak, že spára mezi bloky je zcela minimální.

BYL BY TO PROBLÉM I DNES
Při porovnání s dnešními prostředky se zdá, že by si s tímto úkolem těžko poradila nějaká současná firma. Je proto přirozené, že různé teorie se nespokojují s možnostmi našich předků, ale přisuzuje se tato činnost nějaké jiné civilizaci.
Snad to mohla být éra obrů s nadlidskou silou. Ale stejně tak by mohlo jít o neznámou vyspělou civilizaci, která z neznámých důvodů zmizela nebo opustila naši planetu. Nevylučuje se ani možnost „výpomoci“ civilizace z jiné planety.
V neposlední řadě mohli takové činnosti být tajemné okultní síly, které uměly naši předci využívat.
Dokonce místní pověsti uvádí, že původně mělo jít o základy stavby babylonské věže, která byla stavěna právě v Baalbeku, nikoliv v mylně uváděném Babyloně. Nálezy takových gigantických bloků by tomu odpovídaly.
Na rozdíl od Babylonu by to byly i hmatatelné důkazy.
Pokud se nenajdou další důkazy, zůstanou nám záhadné monolity další nevyřešenou záhadou historie.