18. května 1969: Do vesmíru startuje mise Apollo 10 jako poslední příprava k přistání na Měsíci.
Domů     Kdo objevil Ameriku? Vrak římské lodi možná změní pohled na dějiny!
Kdo objevil Ameriku? Vrak římské lodi možná změní pohled na dějiny!
od 25.8.2023
3.2tis
347
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Čas od času se objeví nové teorie o tom, kdo z Evropanů jako první doplul do Ameriky. Prokazatelně tu byli už Vikingové téměř 500 let před Kryštofem Kolumbem.

Spekuluje se ale o tom, zda sem nedoplula už některá ze starověkých kultur z okolí Středozemního moře. Existuje ale pro tuto teorii důkaz?

Starověké římské amfory ze zálivu Guanabara jsou podle vědců jen podvrhy, které byly vyrobené v moderní době. Americký hledač pokladů Robert Marx měl údajně na dně zálivu objevit pozůstatky římské lodi. Po oznámení nálezu se začaly dít zvláštní věci. Stará čínská mapa světa z roku 1763, která má být důkazem toho, že Austrálii jako první objevili Číňané.

Záliv Guanabara u brazilského města Rio de Janeiro je podmořským archeologickým rájem. Na dně tu leží mnoho vraků lodí z různých období – od portugalských, španělských a francouzských až po anglické lodě.

Podmořské výzkumy tu odhalily několik zajímavých objevů, které pomohly lépe poznat historii mapování brazilského pobřeží evropskými námořníky.

Roku 1976 byly ale ze dna zálivu vytaženy zvláštní střepy z rozbité keramické nádoby. Vědci byli v šoku. Svým tvarem totiž připomínaly starověké amfory, které se běžně používaly na uskladňování obilí, vína či oleje na lodích při dlouhých plavbách.

Během dalších ponorů měly být nalezeny i amfory zcela neporušené. Jak se sem ale mohly dostat?

Starověké římské amfory ze zálivu Guanabara jsou podle vědců jen podvrhy, které byly vyrobené v moderní době.
Starověké římské amfory ze zálivu Guanabara jsou podle vědců jen podvrhy, které byly vyrobené v moderní době.

Římská loď v Brazílii?

Keramické nádoby byly podrobené radiokarbonové dataci, jejíž výsledky všechny ohromily. Měly pocházet z roku 19 př. n. l. I jejich tvar odpovídal této době. Jednalo se o typické římské amfory z obchodních lodí, které ve své době brázdily celé Středomoří.

Jak se ale starověké amfory mohly dostat do brazilského zálivu? Dokázala snad některá z římských lodí doplout až k pobřeží Jižní Ameriky?

Po oznámení nálezu se začaly dít zvláštní věci.
Po oznámení nálezu se začaly dít zvláštní věci.

Nálezu se velmi brzy chopila řada dobrodruhů a nadšenců, kteří se pokoušeli na dně zátoky najít vrak římské lodi. Nejaktivnější z nich byl americký hledač pokladů Robert Marx, který měl údajně pod nánosy písku vrak římské lodi skutečně najít. Jenže po oznámení nálezu se začaly dít zvláštní věci.

Šokující zákon

Jakmile Marx zveřejnil výsledky svého podmořského výzkumu, byl brazilskými úřady okamžitě zadržen a vyhoštěn ze země. Důvodem měly být právě jeho podmořské aktivity, kvůli kterým byl obviněn z vykrádání lodních vraků a jejich ničení.

Brazilská vláda jeho nález odmítla jako jasný podvrh, a aby svému rozhodnutí dodala patřičnou váhu, zakázala další podmořský výzkum.

Americký hledač pokladů Robert Marx měl údajně na dně zálivu objevit pozůstatky římské lodi.
Americký hledač pokladů Robert Marx měl údajně na dně zálivu objevit pozůstatky římské lodi.

Zákaz se ale nevztahoval jen na Marxovu osobu nebo na záliv Guanabara, týkal se celého brazilského pobřeží o délce 7400 km! Proč ale brazilské úřady přistoupily k takto radikálnímu kroku?

Bylo cílem skutečně jen ochránit podmořské vraky před hledači pokladů, nebo šlo spíš o snahu zakrýt převratný objev, který by přepsal dějiny objevování Brazílie?

Stará čínská mapa světa z roku 1763, která má být důkazem toho, že Austrálii jako první objevili Číňané.
Stará čínská mapa světa z roku 1763, která má být důkazem toho, že Austrálii jako první objevili Číňané.

Objevili Austrálii jako první Číňané?

Objev australské pevniny je oficiálně přičítán nizozemskému mořeplavci Willemu Janszoonovi (1570–1630), který tu jako první Evropan přistál roku 1606 se svou lodí Duyfken.

Existují ale nepotvrzené teorie, že Nizozemce možná předstihli Portugalci, konkrétně výprava vedená Christopherem de Mendoncou (1475–1532) v roce 1522. Evropští mořeplavci možná ale vůbec nebyli první, kdo v Austrálii přistál a navázal kontakt s místními domorodci.

Podle řady důkazu se to nejspíš povedlo už v 15. století Číňanům. Tzv. lodě pokladů dopluly v této době z Číny až do Indie, na východní pobřeží Afriky a možná také do Ameriky i Austrálie.

Důkazem má být prý stará čínská mapa světa z roku 1763, na které je zachycená nejen Severní i Jižní Amerika, ale také Austrálie.

V tomto roce by to jistě nebylo nic neobvyklého, mapa ale obsahuje text, podle kterého se jedná jen o kopii starší mapy z roku 1418, tedy z doby velkých čínských zámořských výprav. Podařilo se tedy Číňanům už na počátku 15. století přistát v Austrálii?

Foto: wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 17.5.2025 981
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karolinský přístav Charleston a přepadali lodě nepřátel britské koruny. Nyní je však načase, abyste odevzdali díl z kořisti do královské pokladnice a také se zpovídali z činů, které jste spáchali na spojene
od 15.5.2025 2.3tis
Tajemný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu spěšně odjíždí na koni od Pražského hradu. U pasu se mu přitom houpe objemný váček se šesti sty dukáty. „To se mi vážně povedlo. Naletěl mi krásně,“ usmívá se.  Právě se mu totiž povedlo oklamat římského císaře a českého krále Rudolfa II. a prodat mu tajemně působící rukopis, který ale ve skutečnosti vůbec z
od 15.5.2025 2.5tis
Jeho výsost císař Rudolf II. leží s vysokou horečkou v posteli již dobrých tři a půl týdne. Ačkoli kolem něho běhá nejméně tucet doktorů a další tucet alchymistů, snažících se vynalézt lék, císařův stav se ani trochu nelepší. Jeden z nich se přiřítí k Rudolfově posteli. „Pane, mám to. Vynalezl jsem směs, která by měla vyléčit i sebevětší teplotu! Stačí j
od 15.5.2025 3.0tis
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů. Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polský
od 14.5.2025 2.9tis
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisících letech není zcela jasné, jakému účelu měl tento antický chrám sloužit.   Chrám, postavený v iónském stavebním slohu, se nachází ve stejnojm
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz