reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Záhady historie
Kdo pomáhal starověkým Egypťanům stavět pyramidy?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 21.6.2022
3.0tis
Pyramidy v egyptské Gíze. FOTO: Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
298
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Těžko uvěřit, že dodnes nevíme, jak dokázali Egypťané vztyčit k nebesům své nejslavnější architektonické výtvory – pyramidy. Tyto obří jehlanovité stavby se skládaly z milionů kamenných bloků, přičemž každý z nich vážil několik tun! Jak je dokázali vytáhnout do výšek i nad 100 metrů?

Pyramidy v egyptské Gíze. FOTO: Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Spatřili starověcí Egypťané mimozemšťany?. FOTO: Robster1983 / Creative Commons / CC0

Podle odborníka na stavitelství Richarda Coslowa by k zvednutí jednoho takového kamene bylo zapotřebí deseti mužů, přičemž každý z nich by musel dokázat utáhnout 400 kg! Na druhou stranu, světovým rekordem v mrtvém tahu se může pyšnit Brit Eddie Hall (*1988), který s dopomocí vybavení odlepil od země rovných 500 kg!

Mohlo se tedy na stavbách pyramid podílet množství podobných siláků, kteří si rovněž pomohli „vychytávkami“, jako jsou háky na zápěstích, pásy kolem beder a další? Záhadou zůstává také neuvěřitelná preciznost pyramid.

Kamenné bloky jsou opracovány s dokonalostí, kterou by měly zvládnout leda současné stroje a počítače. Mohli se snad Egypťané s podobnými technologiemi setkat?

Letecký pohled na obří egyptské pyramidy. FOTO: Robster1983 / Creative Commons / CC0

Číselná magie

Pyramidy v Gíze jsou matematickým divem světa. Tři hroty těchto úžasných staveb přesně odpovídají umístění hvězd v Orionově páse, jejich velikost navíc ladí s jasností jednotlivých hvězd, tedy ta nejjasnější září nad tou největší z nich, Cheopsovo pyramidou, vysokou 137,5 metru.

Ta nejen matematiky fascinuje nejvíce. Její původní výška byla 146,59 metru a údajně není náhodou, že toto číslo v milionech kilometrů vyjadřuje vzdálenost Země od Slunce. Když obvod Cheopsovy pyramidy vydělíme dvojnásobkem její výšky, dostaneme matematickou konstantu pí.

Od středu Země je pyramida vzdálená úplně stejně daleko, jako od severního pólu. Její odhadovaná váha 5,97 milionu tun bývá spojována s hmotností naší planety, vyčíslenou na 5,97 sextilionů tun. A aby toho nebylo málo, je až s neuvěřitelnou přesností postavena tak, že její stěny míří do všech světových stran a zároveň leží v třetině vzdálenosti mezi rovníkem a pólem.

To jsou čísla a shody, ze kterých se zatočí hlava i těm nejzkušenějším počtářům. Je vůbec možné, aby Cheopsova pyramida takto nebyla umístěna cíleně? Odkud ale Egypťané mohli vzít tolik ohromujících znalostí? Nachází se dosud všechny odpovědi někde ve hvězdách?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 1.7.2022 832
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 819
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.4tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.8tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]