Na území USA existují desetitisíce umělých návrší, vystavěných prapředky dnešních indiánských kmenů. Některé jsou obyčejnými mohylami, ale jiné mají tvar nejrůznějších zvířat – ptáků, lišek, medvědů, buvolů a mnohých dalších.
Bezesporu nejznámějším je Velký hadí pahorek na jihu státu Ohio, k němuž se váže několik dosud nerozluštěných záhad. Podaří se objasnit, kdo tuto tajuplnou stavbu vybudoval a k čemu měla sloužit?
Slunce pomalu klesá k západu a shlíží na podivuhodnou scénu – na vyvýšenině nad říčkou Brush Creek ve státě Ohio je možné na zemi rozeznat umělý pahorek ve tvaru hada, který v tlamě drží vejce.
Na něm tančí lidé s bubínky a tanečním krokem postupují od ocasu dál až k hlavě. Když se dostávají na úroveň tlamy, slunce zapadá a je přesně v zákrytu s hadí hlavou!
Je 21. června roku 2009 a příznivci hnutí New Age (filosofický a náboženský proud usilující o změnu společnosti – pozn. red.) možná instinktivně opakují dávný rituál k oslavě letního slunovratu, který na pahorku prováděly i prastaré indiánské kmeny. Skutečný účel této stavby ovšem dosud není znám.
CO VĚDĚLI DÁVNÍ STAVITELÉ?
Velký hadí pahorek je zhruba 420 metrů dlouhý a téměř metr vysoký. Narozdíl od jiných mohyl ale neslouží jako pohřebiště a nebyly zde nalezeny ani žádné artefakty, z nichž by šlo určit stáří a stavitele tohoto unikátního díla.
Vědci proto zkoumají aspoň zbytky dřevěného uhlí objeveného uvnitř pahorku a pomocí radiokarbonové metody zjišťují, že pochází z období asi 1070 po Kristu. Je tak stará i sama stavba?
Těžko říct, uhlí totiž může pocházet od někoho, kdo pahorek používal v pozdějších dobách. Zvláštní světlo ovšem vrhají legendy zdejších indiánů, kteří stavbu připisují jakési záhadné kultuře Allegheny, která zde prý žila v období 1200 let před Kristem.
Pokud je stavba skutečně tak stará, tak poznatky pradávných stavitelů vzbuzují úžas. Tělo hada prý totiž odkazuje nejen na letní, ale rovněž na zimní slunovrat a obě rovnodennosti. Navíc je možná také obrazem souhvězdí Malého vozu!
Když je totiž hvězdné schéma porovnáno s nákresem pahorku, má přesně odpovídat. Je to jen shoda okolností? Nebo měli pradávní stavitelé tak fantastické znalosti?
Lenka Kabeláčová