15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Kdo potopil Zenobii?
Mirek Brát
od Mirek Brát 28.4.2021
3.6tis
Lodní šroub trajektu Zenobia.
366
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Je to jeden z deseti nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších lodních vraků světa. Dne 7. června 1980 o půl třetí ráno zmizel 172 metrů dlouhý trajekt pod hladinou a dosedl na mořské dno u kyperského pobřeží v hloubce 42 metrů.

Na hladině si vlny Středozemního moře stále rozpačitě pokládají stále stejnou otázku: Kdo potopil Zenobii?

Pod touto bójí ve více než 40ti metrové hloubce spočívá na mořském dně vrak trajektu Zenobia.  Potápěč u vraku Zenobie.  Lodní šroub trajektu Zenobia.

Cílem osudové plavby Zenobie byla oblast východního Středomoří. Během plavby se začíná trajekt náhle naklánět na levobok. Příčinu se podaří objevit v systému řízení lodi, jež ovládá i lodní pumpy balastních nádrží.

Jednoduše řečeno, počítač, který kontroloval náklon lodi, vyslal chybný signál pro pumpy, jež začaly plnit vodou balastní nádrže. Na Kypr Zenobia připlula 3. června 1980. Opět se začal objevovat problém s balastními nádržemi. Naklánějící se loď byla následující den odtažena na volné moře u přístavu Larnaca.

Pod touto bójí ve více než 40ti metrové hloubce spočívá na mořském dně vrak trajektu Zenobia.

Izrael versus Sýrie?

Náklon se však zvětšoval a Zenobia se potopila. Chyba v počítačovém systému Zenobie je pokládána za hlavní technickou chybu vedoucí k potopení trajektu. Mnoho lidí faktor technické náhody odmítá a tvrdí, že Zenobii poslala ke dnu izraelská tajná služba.

Potápěč u vraku Zenobie.

Když se kácí les…

Konspirační teorii nahrává záhadná skupina potápěčů, která se k čerstvému lodnímu vraku vypravila několik hodin po potopení trajektu. Její národnost a cíl této potápěčské mise jsou zahaleny tajemstvím. Důvodem k zásahu proti Zenobii měla být skutečnost, že mezi palubním nákladem byla i dodávka zbraní pro Sýrii.

Mohlo být toto důvodem k potopení tak velké lodi? Možná by v MOSSADU pokrčili rameny: Když se kácí les, létají, pardon… plavou, třísky.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]