27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Kdo vytvořil kamenné postavy ze Sulawesi?
Filip Appl
od Filip Appl 25.3.2022
3.1tis
záhadologů. Foto: Oliver van Straaten/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
312
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Chobotnice s čtyřmi chapadly nebo květ orchideje. Takový tvar lidem nejčastěji připomíná relativně málo známý ostrov Sulawesi nacházející se v křišťálově čistých vodách východní Indonésie. Tento kousek země ukrývá i jedno kamenné tajemství.

záhadologů. Foto: Oliver van Straaten/Creative Commons/CC BY-SA 2.0 Hora Tongkoko na Sulawesi. Foto: Lip Kee Yap/Creative commons/CC BY-SA 2.0 Národní park Lore Lindu. Foto: Aidenvironment/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Ačkoliv první osadníci z Evropy doráží na ostrov až na začátku 16. století, historie původních obyvatel je mnohem starší. A mnohem starší v tomto případě neznamená tisíce, ale rovnou desítky tisíc let. Potvrzuje to ostatně i relativně nedávný nález vůbec nejstarší známé zvířecí jeskynní malby.

Červeným pigmentem namalovaný divočák objevený na stěně jeskyně Leang Tedongnge podle vědců ukazuje, že se na ostrově nacházela poměrně vyspělá kultura v době, o které toho jinak historici vědí jen velmi málo.

„Lidé, kteří to namalovali, byly již zcela moderní, byly zcela stejní jako my. Měli veškerou kapacitu a nástroje, aby mohli namalovat obraz, jaký se jim zachtělo,“ prohlásil o nálezu australský archeolog Maxime Aubert.

A právě tito lidé, či lépe řečeno jejich potomci, vytvořili také jednu z největších záhad ostrova: tajuplné sochy z Lore Lindu.

KDE VZALI KÁMEN?

Lore Lindu je název národního parku nacházejícího se v severní části ostrova. Právě v něm, konkrétně především v údolí Bada, se nachází množství soch znázorňujících lidské postavy v poměrně minimalistickém provedení.

Vyznačují se velkou hlavou a očima, malým tělem a téměř žádnýma nohama. Největší z nich má čtyři metry a znázorňuje muže, kterému místní přezdívají Palindo. Kromě něj a dalších několika desítek soch se však v oblasti nachází i mnoho dalších megalitů – někdy jde pouze o kameny, některé však mají podobu džbánů či dalších objektů.

„Všechny tyto megality jsou ze žulového kamene nejvyšší kvality, který se v horách středního Sulawesi nenachází,“ upozorňuje člen místní správy Bunga Elim Somba a dodává, že původ kamene zůstává záhadou. Nikoliv však jedinou.

Hora Tongkoko na Sulawesi. Foto: Lip Kee Yap/Creative commons/CC BY-SA 2.0

VÍME JEN MÁLO

Zatímco mnozí srovnávají sulaweské sochy s těmi z Velikonočního ostrova, další badatelé upozorňují, že ty ze Sulawesi jsou pravděpodobně ještě mnohem starší. Nejčastěji se hovoří o 11. století, některé prameny ale tvrdí, že jde o skutečné megality staré až pět tisíc let.

I z tohoto rozpětí je zřejmé, že prakticky neexistují žádné důkazy o lidech, kteří za jejich vznikem stáli. Šlo o nějaký domorodý kmen s neobyčejně pokročilými schopnostmi opracování a přepravy kamene? Nebo snad byly sochy na ostrov přivezeny z nějakého jiného místa dosud neznámou a neprozkoumanou civilizací?

V hledání odpovědí nepomáhá ani fakt, že se kromě soch a kamenů v oblasti nenašly pozůstatky žádného osídlení a dokonce ani nástrojů. Nevíme tak ani to, k jakým účelům původně sochy sloužily. Využívali je neznámí tvůrci k nějakým náboženským obřadům? Nebo šlo snad o mlčenlivé kamenné strážce, kteří měli hlavně zastrašit nepřátele?

Národní park Lore Lindu. Foto: Aidenvironment/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 395
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.7tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]