29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Kdo vytvořil kamenné postavy ze Sulawesi?
Filip Appl
od Filip Appl 25.3.2022
3.1tis
záhadologů. Foto: Oliver van Straaten/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
312
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Chobotnice s čtyřmi chapadly nebo květ orchideje. Takový tvar lidem nejčastěji připomíná relativně málo známý ostrov Sulawesi nacházející se v křišťálově čistých vodách východní Indonésie. Tento kousek země ukrývá i jedno kamenné tajemství.

záhadologů. Foto: Oliver van Straaten/Creative Commons/CC BY-SA 2.0 Hora Tongkoko na Sulawesi. Foto: Lip Kee Yap/Creative commons/CC BY-SA 2.0 Národní park Lore Lindu. Foto: Aidenvironment/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Ačkoliv první osadníci z Evropy doráží na ostrov až na začátku 16. století, historie původních obyvatel je mnohem starší. A mnohem starší v tomto případě neznamená tisíce, ale rovnou desítky tisíc let. Potvrzuje to ostatně i relativně nedávný nález vůbec nejstarší známé zvířecí jeskynní malby.

Červeným pigmentem namalovaný divočák objevený na stěně jeskyně Leang Tedongnge podle vědců ukazuje, že se na ostrově nacházela poměrně vyspělá kultura v době, o které toho jinak historici vědí jen velmi málo.

„Lidé, kteří to namalovali, byly již zcela moderní, byly zcela stejní jako my. Měli veškerou kapacitu a nástroje, aby mohli namalovat obraz, jaký se jim zachtělo,“ prohlásil o nálezu australský archeolog Maxime Aubert.

A právě tito lidé, či lépe řečeno jejich potomci, vytvořili také jednu z největších záhad ostrova: tajuplné sochy z Lore Lindu.

KDE VZALI KÁMEN?

Lore Lindu je název národního parku nacházejícího se v severní části ostrova. Právě v něm, konkrétně především v údolí Bada, se nachází množství soch znázorňujících lidské postavy v poměrně minimalistickém provedení.

Vyznačují se velkou hlavou a očima, malým tělem a téměř žádnýma nohama. Největší z nich má čtyři metry a znázorňuje muže, kterému místní přezdívají Palindo. Kromě něj a dalších několika desítek soch se však v oblasti nachází i mnoho dalších megalitů – někdy jde pouze o kameny, některé však mají podobu džbánů či dalších objektů.

„Všechny tyto megality jsou ze žulového kamene nejvyšší kvality, který se v horách středního Sulawesi nenachází,“ upozorňuje člen místní správy Bunga Elim Somba a dodává, že původ kamene zůstává záhadou. Nikoliv však jedinou.

Hora Tongkoko na Sulawesi. Foto: Lip Kee Yap/Creative commons/CC BY-SA 2.0

VÍME JEN MÁLO

Zatímco mnozí srovnávají sulaweské sochy s těmi z Velikonočního ostrova, další badatelé upozorňují, že ty ze Sulawesi jsou pravděpodobně ještě mnohem starší. Nejčastěji se hovoří o 11. století, některé prameny ale tvrdí, že jde o skutečné megality staré až pět tisíc let.

I z tohoto rozpětí je zřejmé, že prakticky neexistují žádné důkazy o lidech, kteří za jejich vznikem stáli. Šlo o nějaký domorodý kmen s neobyčejně pokročilými schopnostmi opracování a přepravy kamene? Nebo snad byly sochy na ostrov přivezeny z nějakého jiného místa dosud neznámou a neprozkoumanou civilizací?

V hledání odpovědí nepomáhá ani fakt, že se kromě soch a kamenů v oblasti nenašly pozůstatky žádného osídlení a dokonce ani nástrojů. Nevíme tak ani to, k jakým účelům původně sochy sloužily. Využívali je neznámí tvůrci k nějakým náboženským obřadům? Nebo šlo snad o mlčenlivé kamenné strážce, kteří měli hlavně zastrašit nepřátele?

Národní park Lore Lindu. Foto: Aidenvironment/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.3tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.5tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.7tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]