Sálající pouští se plouží vyčerpaný muž. Ústa se mu svírají žízní, svaly vypovídají službu. Konečně zahlédne obrysy pouštního města. Nalezl v jeho útrobách zakázané vědění, které vložil na stránky Necronomiconu?
CO OBJEVIL V RUINÁCH MĚSTA?
Arabský cestovatel Abdul Al Hazred přidá z posledních sil do kroku. Záhy je ale strašlivě zklamán, město je pouhou ruinou. Přesto Abdul sestoupí do jeho sklepů. Snad tu doufá najít zpola zanesenou studnu, jejíž vodou by uhasil palčivou žízeň.
Místo toho nalezne něco úplně jiného. Abdul Al Hazred si z pouštního města Roba Al Khaliyeh přinese strašlivé a zapovězené znalosti, díky nimž přežije svou vlastní smrt, ale také zešílí a posléze se, jak praví pověst, stane obětí neviditelného démona.
Než zemře, stačí své vědění zachytit na stránkách knihy, kterou – prý podle zvuků, vydávaných hmyzem – nazve Al-A-Zif. Šlo o předchůdce slavného okultního spisu?
VYMYSLEL HO SÁM LOVECRAFT?
Kniha je posléze středověkými učenci přeložena do latiny a pod názvem Necronomicon se dostane do Evropy. Jak to vlastně s tajuplnou knihou, jejíž pouhé přečtení prý stačí připravit člověka o rozum, bylo?
Na rozdíl od jiných pověstných grimoárů je záhada Necronomiconu lehce zodpověditelná. V 30. letech 20. století si jej, Abdula Al Hazreda i tajemné pouštní město vymyslí americký autor hororových povídek Howard Phillips Lovecraft (1890 – 1937). Anebo bylo vše jinak?
STOJÍ ZA VŠÍM SKUTEČNÝ PŘÍBĚH?
Propracovaná mystifikace nedá spát řadě čtenářů a ti po zlopověstné knize pátrají, pochopitelně neúspěšně. Nebo je všechno jinak a jeden z praotců hororu si svou tajuplnou knihu nevymyslel? Stojí za historkou o vzniku Necronomiconu skutečný a zapomenutý příběh?