Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Kdo zabil ledového muže Ötziho?

Mumie zmrzlého muže, který žil někdy před 5500 roky, byla nalezena roku 1991 v Ötzalských Alpách. Vědci dlouho věřili, že zemřel na podchlazení, poslední výzkumy ale ukazují, že jeho smrt byla násilná.

Kdo ho chtěl zabít a proč?

Co se stalo Ötzimu na alpském hřebeni onoho osudového dne někdy kolem roku 3300 př. n. l.? Příčina jeho smrti zůstávala zahalena tajemstvím celých deset let od nálezu jeho těla. Zpočátku se věřilo, že Ötzi zemřel na podchlazení během zimní bouře.

Později se spekulovalo, že mohl být obětí rituálního obětování snad proto, že byl náčelník.

ŠÍP TRČÍ ZE ZAD

Průlom přišel v roce 2001. Rentgen a výpočetní tomografie ukázaly, že malou trhlinou na dlouhém kabátě, chráněném vodotěsnou pláštěnkou z rákosí a dlouhých trav, pronikl do mužových zad pazourkový hrot šípu.

„Ve skutečnosti se Ötzi nacházel i přes nešetrné vyprošťování v lepším stavu než většina mrtvol krátce po vraždě, nalezených v terénu,“ potvrzuje mnichovský detektiv Alexander Horn.

Ötziho střelili šípem do zad.
BIZARNÍ VYŠETŘOVÁNÍ VRAŽDY ZAČÍNÁ

Právě Horna požádalo před časem archeologické muzeum v italském Bolzanu, jestli by pomocí moderních kriminalistických metod nezkusil vyšetřit tuto hodně starou kauzu – smrt Ötziho. Ledovec zmrazil Ötziho přímo na místě, kde zemřel, vysoká vlhkost ledu udržela jeho orgány a kůži z velké části netknuté.

„Z obsahu žaludku víme, co před pěti tisíci lety jedl chvilku před smrtí,“ vysvětluje Alexander Horn. „Tak daleko se mnozí koroneři nedostanou ani dnes.“ Fyziognomie potvrzovala, že tento chlapík často chodil namáhavými cestami a na těle měl minimum podkožního tuku.

ZRANĚNÍ DEN NEBO DVA PŘED SMRTÍ

Pylová zrna v trávicím traktu zase umožnila vědcům stanovit, že skonal na konci jara nebo začátkem léta. V posledních dvou dnech života snědl tři rozdílná jídla a putoval z výšky asi 2250 metrů dolů do údolí.

Pak vystoupal znovu vysoko do hor, kde ho dostihl vrah. Kromě zranění po šípu našli badatelé další nápadnou ránu. Hluboký zářez na pravé ruce mezi palcem a ukazováčkem, táhnoucí se až ke kosti, způsobil, že Ötzi mohl pravou rukou hýbat jen omezeně.

Podle stupně hojení rány došli vědci k závěru, že zraněn byl den nebo dva před smrtí.

Výzkumníci díky zachovalosti těla zjistili, co Ötzi před smrtí jedl.
KDYŽ ZABIJÍ ÖTZI

Inspektor Horn z toho vyvozuje, že Ötzi sestoupil do své vesnice, kde se připletl ke rvačce. „Rána na ruce naznačuje, že se aktivně bránil, a protože jsme na těle nenašli žádná jiná zranění, modřiny, pohmožděniny nebo bodné rány, Ötzi pravděpodobně boj vyhrál a zabil přitom útočníka,“ domnívá se kriminalista.

Pak vesnici opustil, ale ještě předtím se vybavil dostatkem jídla. Do kulatého košíku z březové kůry si přibalil žhavé uhlíky ukryté v javorovém listí a trávě, aby mohl i vysoko v horách rozdělat oheň.

Uvedené vybavení a další věci nesl nejspíš v krosně, vyztužené lískovými pruty a modřínovým prkénkem.

JAK BYL VYZBROJEN

Ze zbraní měl Ötzi u sebe malou dýku s pazourkovou čepelí, upevněnou zvířecí šlachou na dřevěné rukojeti z jasanu. Nesl si také bojovou sekeru s měděnou čepelí a tisovým topůrkem, 182 centimetrů dlouhý nedokončený tisový luk (chyběly na něm například zářezy na tětivu) a ručně zdobený toulec ze srnčí kůže se čtrnácti šípy.

Našla se u něj i sada k rozdělávání ohně: křesací kamínek, pyrit pro vytvoření jisker a hromádka rostlin, sloužících zřejmě jako troud.

Byl vybaven lukem a bojovou sekerou.
PROČ ZAPÁCHAL ÖTZIHO LUK?

Důmyslné nástroje, které si pečlivě uschoval do pouzdra na opasku z telecí kůže, prozrazují, že na šípech a luku zamýšlel pracovat – jen dva šípy stačil vybavit pazourkovým hrotem. Protože nesou stopy lidské krve, má se za to, že je Ötzi již použil a pak vytáhl z těla zabitých nepřátel.

Luk ještě dlouho po vyproštění zapáchal jako kravský hnůj. Příčinu zápachu se nepodařilo odhalit, možná byl napuštěn nějakým impregnačním prostředkem.

Jeho luk zapáchal jako hnůj.
POSLEDNÍ VEČEŘE VYSOKO V HORÁCH

Alexander Horn předpokládá, že Ötzi vůbec nespěchal. V nadmořské výšce kolem 3200 metrů se v chráněné úžlabině v horském sedle utábořil, v klidu kolem sebe rozprostřel věci, které nesl, a pustil se do jídla.

Žaludeční zbytky se ukázaly pro úspěch Hornovy práce jako zásadní. Díky nim mohli vyšetřovatelé s překvapivou precizností popsat, co se Ötzimu stalo, a částečně rozkrýt i vrahův možný motiv.

ÚTĚK, NEBO PROCHÁZKA?

„Asi půlhodinu před smrtí se Ötzi pořádně najedl,“ popisuje Horn. Jeho poslední večeře se skládala ze syrového, uzeného nebo sušeného masa kozorožce, primitivní odrůdy pšenice, zřejmě v podobě chleba, tuku, nejspíš slaniny nebo sýra, a hasivky, běžného druhu kapradiny.

„Pokud spěcháte, abyste unikli z dosahu někoho, kdo vás chce zabít, nebudete mít na vaření ani pomyšlení,“ dodává inspektor Horn. „K dokončení luku potřeboval půl dne práce. Ale ani v tomto případě vůbec nechvátal.“

K večeři měl sušené maso z kozorožce.
VRAH SE BLÍŽÍ ZEZADU

Půlhodiny poté, co Ötzi dojedl, se k němu nepozorovaně přiblížil vrah a ze vzdálenosti více než 30 metrů jej střelil šípem do zad. Pazourkový hrot šípu pronikl pod levou lopatku a proťal podklíčkovou tepnu.

V tu chvíli zbývalo pravěkému horalovi už jen několik minut života. Odborníci se shodují, že by vykrvácení v takové situaci nedokázali zabránit ani dnešní lékaři. Nevíme, jestli střelec zasáhl Ötziho zespodu, nebo seshora, v každém případě je z úhlu zranění zřejmé, že střílel zezadu.

RÁNA KAMENEM A ULOMENÝ ŠÍP

Podle CT vyšetření Ötzi krátce před smrtí silně krvácel do mozku, zřejmě následkem poranění hlavy. Vrah, který ho v horách překvapil, nejprve způsobil Ötzimu smrtelné střelné zranění. Pak se k němu vyšplhal, ulomil šíp, který mu trčel ze zad, a dorazil jej ránou kamenem do hlavy.

Potom muže shodil do žlabu i s jeho věcmi, aby jej pod ledovou pokrývkou už nikdy nikdo nenašel.

Ötzi zemřel na krvácení do mozku.
SLEDOVAT, DOSTIHNOUT, PŘEKVAPIT A ZABÍT

Záměrem útočníka bylo oběť zabít a rozhodl se přitom pro střelu z dálky. „Asi se poučil z vesnické potyčky, k níž došlo den či dva před útokem v horách. Někdo Ötziho sledoval, dostihl, překvapil a zabil,“ shrnuje zkušený policejní vyšetřovatel Alexander Horn.

„Je to vlastně stejné jako dnes – většina vražd má osobní motiv a následuje po násilném střetu. Jdu po něm, musím ho dostat a zabít – tyhle emoce se prostě nezměnily ani po několika tisíciletích,“ dodává vyšetřovatel.

KDO SE BÁL PROZRAZENÍ?

Loupež jako motiv vraždy je možné s jistotou vyloučit. U Ötziho těla zůstala jeho vzácná měděná sekera, ve své době velice drahá věc, která se jen zřídka najde v tehdejších hrobech. Stejně tak jeho šaty a boty – perfektní a nákladné vybavení, které muselo mít velikou cenu.

Ötziho oděv, dokonale uzpůsobený tvrdým horským podmínkám, byl vyroben z kůže a kožešin nejméně deseti zvířat šesti rozdílných druhů včetně medvěda hnědého. Přesto útočník nechal všechny cennosti u mrtvoly.

Očividně se bál prozrazení. „Vrah chtěl zcela jasně svůj zločin skrýt,“ říká Horn. „Kdyby se vrátil do vesnice s Ötziho mimořádnou sekerou nebo částí jeho šatů, bylo by hned každému jasné, co se stalo.“

U mrtvoly se našli vzácné artefakty.

Zbývá poslední záhada

I když se vědci na Ötzim vyřádili, výzkum pokračuje i nadále a další překvapení v budoucnu rozhodně nelze vyloučit. „Jednu věc ale pravděpodobně nikdy neobjevíme,“ usmívá se Alexander Horn. „Nejsem optimistou, že v případě Ötziho někdy najdeme pachatele.

Prostě víme jak, ale netušíme kdo.“ V případu Ötziho vraždy tak vlastně dnes zůstává už jen jedna záhada: Kdo byl onen vražedný střelec. Ale v jeho odhalení Horn příliš nedoufá.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Trajekt Princess of the Stars: Prohraný souboj s tajfunem
epochaplus.cz

Trajekt Princess of the...

Přestože přichází varování před...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Česká kosmetická značka Ego Harmony uvádí novinky
iluxus.cz

Česká kosmetická značka Ego...

Ego Harmony získala letos zlatou a stříbrnou medaili...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Když maminka pískla, hned za ní utíkal
skutecnepribehy.cz

Když maminka pískla, hned za...

Byla jsem přesvědčená, že to...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...