14. června 2001: Motoristé na dálnici v New Jersey pozorují oranžovožlutá světla zformovaná do tvaru písmene V. Kromě řidičů je vidí i policisté a chodci.
Domů     Když se nebe snese na Zemi: Hrozba z vesmíru, která změnila planetu
Když se nebe snese na Zemi: Hrozba z vesmíru, která změnila planetu
od 6.6.2025
2.6tis
278
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Odvěká otázka, která nás provází po tisíce let: Jak jednou skončí svět? Jedním z nejpravděpodobnějších a zároveň nejničivějších scénářů, který se už jednou odehrál, je dopad vesmírného tělesa.

Co by taková událost znamenala pro lidskou civilizaci dnes a jak se na ni připravujeme? Ponořte se s námi do hlubin kosmu a zjistěte, jak se bráníme opakování prehistorické katastrofy.

Po zeleném povrchu druhohorní Země se prochází rozmanité množství živočišných druhů včetně řady později dobře známých dinosaurů. Už je ale nečeká dlouhý život. Na obloze se objeví téměř oslepující záře tělesa, které zvolna klesá níž a níž.

Následný výbuch navždy změní tvář planety. Do atmosféry je katapultováno obrovské množství prachu a rozdrcené zeminy, což vytvoří clonu, přes kterou prakticky nedokážou proniknout sluneční paprsky.

Teplota prudce klesá a roky mrazivé zimy zastihnou drtivou většinu živočichů zcela nepřipravené. Nastává kolaps celého ekosystému a hromadné vymírání. Scénář, který se od té doby neopakoval, se jednou opakovat může.

Až 15 kilometrů dlouhé těleso, které vyhubilo dinosaury, se dnes nazývá Chicxulub a jeho dopad před 66 miliony let zcela změnil vývoj planety.

Ačkoliv to neznamenalo zánik veškerého života, vymřela naprostá většina tehdejších nejrozvinutějších živočišných druhů. Není tak divu, že právě dopad dalšího velkého tělesa je dnes asi nejzmiňovanější hrozbou pro náš svět.

Oproti dinosaurům však máme určitou výhodu – systém včasného varování. Kdyby dnes k Zemi letělo takto velké (i výrazně menší) těleso, věděli bychom o tom nejméně měsíce, ale spíše i roky předem.

Alespoň to tedy tvrdí zástupci Úřadu pro koordinaci planetární obrany NASA, která má za úkol vyhledávat, sledovat a vyhodnocovat rizika potenciálně nebezpečných asteroidů, pohybujících se ve sluneční soustavě.

Země se prochází rozmanité množství živočišných druhů včetně řady později dobře známých dinosaurů.
Země se prochází rozmanité množství živočišných druhů včetně řady později dobře známých dinosaurů.

Zpátky na stromy

Jak by tedy celá záležitost s blížícím se asteroidem probíhala? Patrně by se nepodařilo nic utajit.

Data, ze kterých dnes astronomové vycházejí, jsou veřejná a ostře sledovaná a veřejnost by se o hrozbě dozvěděla nejspíše dříve, než by je NASA nebo další klíčové úřady stihly zveřejnit.

O následcích srážky by pak rozhodovala velikost tělesa a místo, kam by dopadlo. Přímé škody by sice byly devastující pro široké okolí, planetu by však ohrozily až následky – možné ochlazení, vlny tsunami, zemětřesení a vymírání živočišných druhů.

Pokud by nedošlo k celkové destrukci planety, člověk by jako druh patrně přežil, hrozilo by ale zhroucení společnosti, hladomory a návrat doby ledové.

Připravujeme se

Tyto pesimistické výhledy ovšem v tuto chvíli nelze brát jinak než jako katastrofické sci-fi. Lidstvo totiž neustále pracuje na tom, aby k takové události nikdy nedošlo.

Naše schopnosti pozorovat vesmírný prostor kolem nás se neustále zlepšují a s každým rokem dokážeme objevovat vzdálenější a vzdálenější objekty a propočítávat jejich potenciální kurz.

NASA vede pečlivě udržovanou databázi potenciálně rizikových objektů a současně pracuje na způsobu, jak se případné hrozbě bránit.

V současnosti je asi nejlepší možností vychýlení nebezpečného tělesa z jeho dráhy pomocí bezpilotních družic nebo jiných prostředků.

Že to bude možné, potvrdil před dvěma lety experiment DART, který úspěšně změnil dráhu objektu, letícího asi 11 milionů kilometrů od Země.

Za nejnebezpečnější asteroid bývá označován balvan Apophis o průměru 335 metrů. K Zemi se přiblíží v letech 2029 a 2036, podle vědců se ale nemusíme ničeho obávat. Ke srážce nedojde a asteroid by se ani neměl srazit se žádným jiným tělesem v naší blízkosti.

Kdyby dnes k Zemi letělo takto velké (i výrazně menší) těleso, věděli bychom o tom nejméně měsíce, ale spíše i roky předem.
Kdyby dnes k Zemi letělo takto velké (i výrazně menší) těleso, věděli bychom o tom nejméně měsíce, ale spíše i roky předem.

Ačkoliv se scénář s dopadem vesmírného tělesa může zdát jako z hollywoodského trháku, realita je taková, že lidstvo v tomto ohledu udělalo obrovský pokrok.

Díky neustálému monitorování vesmíru a vývoji obranných mechanismů se šance na překvapivou a zničující srážku snižují.

Není důvod k panice, ale spíše k pokračování ve výzkumu a vývoji technologií, které nám umožní čelit případným hrozbám z kosmu s dostatečným předstihem.

Zdroje informací: www.nasa.gov, www.jpl.nasa.gov, www.esa.int, www.space.com, částečně AI
Foto: Shutterstok
Související články
od 13.6.2025 1.1tis
Členové pozorovací ruské stanice pohlížejí na výsledky hodnot s nelibostí. To jsou zase čísla! Bůh ví, co stojí za těmito neobvyklými výkyvy. Na druhém konci Evropy si mladá žena znepokojeně nalévá sklenku vody. Musí si jít lehnout nebo se jí ta hlava rozskočí. Závratě a navíc ještě hučení v uších? Migrénami přece netrpí. Uvelebená v posteli si říká „Ta Šumanka už se snad doopravdy zbláznila“.
od 12.6.2025 1.8tis
Již před nějakou dobou CIA potvrdila to, co se přes 50 let snažila utajit. Základna známá jako Oblast 51 je skutečná. Mimozemské stroje na ní ale podle oficiální zprávy nejsou. I když neidentifikovatelné létající objekty možná ano! V 60. letech minulého století zde probíhá vývoj vysoce vyspělého špionážního letadla A-12, které je pro radary neviditelné. J
od 12.6.2025 1.9tis
Futuristická vesnice Sanzhi na Tchaj-wanu, s domy ve tvaru létajících talířů, měla být rekreačním střediskem pro americké vojáky. Avšak projekt, započatý v roce 1978, se zastavil už v roce 1980 a domy zůstaly opuštěné. Kromě údajných problémů s nestabilním podložím se začaly šířit zvěsti o masovém hrobu holandských vojáků a neštěstí, které přineslo odstranění sochy čínského draka. Navíc, na stav
od 12.6.2025 2.5tis
Pokud chce lidstvo přežít, mělo by si podle vědců najít jinou planetu. Planet, které se podle dostupných informací podobají Zemi, už astronomové skutečně několik objevili. Na které z nich ale může existovat život? A mohli bychom se tam v budoucnu přestěhovat? Budoucnost obyvatel Země je v ohrožení, příštích sto let by mohlo být pro li
od 11.6.2025 2.6tis
Kolem Marsu je v poslední době rušno. Hned několik zemí k rudé planetě plánuje vyslat nebo dokonce už vyslalo své mise. A některé z těchto projektů mají za cíl přinést odpověď na palčivou otázku. Existuje na Marsu život? ENIGMAPLUS.CZ přináší aktuální poznatky! Mars fascinuje lidstvo už od pradávna. Jeho nejstarší pozorování jsou známá z období velkých
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuřecí roláda se sušenými rajčaty
nejsemsama.cz
Kuřecí roláda se sušenými rajčaty
Je tak lehká, že si ji, se zeleninovým salátem, můžete klidně dát i k večeři. Ingredience: 750 g kuřecích prsních řízků 200 g kvalitní libové slaniny 8 ks sušených rajčat naložených v oleji 2 stroužky česneku lžička kaparů tři snítky čerstvého tymiánu olivový olej 3 dcl bílého vína sůl pepř Postup: Kuřecí prsa rozkrojte na plát silný asi 1 cm. Pláty položte
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
epochalnisvet.cz
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
Polytechnické vzdělávání propojuje technické, praktické i tvořivé dovednosti. V dnešní době je důležité porozumět moderním technologiím, jelikož jsou stále běžnější součástí každodenního života. Komplexní řešení nabízí výuka robotiky. Začátek v útlém věku Robotika pro děti může být relativně jednoduchá – zaujme, zabaví a naučí přitom cenné dovednosti. Spojuje hru a učení, děti jsou aktivní, musí zapojit logické
Falšovaly první čs. vojačky kvůli boji datum narození?
historyplus.cz
Falšovaly první čs. vojačky kvůli boji datum narození?
„Škrábat v kuchyni brambory? Tak to ani náhodou!“ zuří na konci roku 1943 Lydie Studničková. Takhle si bojové nasazení nepředstavovala. V hlavě 16leté dívky už se rodí plán, jak se konečně dostat na frontu…   Zárodek čs. armády se počátkem roku 1942 formuje v Buzuluku na území SSSR pod velením tehdy podplukovníka Ludvíka Svobody (1895‒1979).
Doplňte vitamin D
panidomu.cz
Doplňte vitamin D
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid
Vodní vila Celine Dion
rezidenceonline.cz
Vodní vila Celine Dion
Světově proslulá kanadská zpěvačka, mimo jiné vítězka prestižní hudební ceny Grammy, si v roce 2010 s manželem a dětmi začala užívat nebývalý komfort vodního království na Jupiter Island. Bohužel už za tři roky se karty jejich života obrátily úplně jiným směrem. Celine Dion není třeba dlouze představovat. Kromě toho nejprestižnějšího má na svém kontě i
Navštívil mě v chatě u lesa duch tety?
skutecnepribehy.cz
Navštívil mě v chatě u lesa duch tety?
Dlouho to bylo moje oblíbené místo, ale v době dospívání jsem na naší chatě zažila děsivé okamžiky. Odpověď přinesl až čas. V mládí jsem zažila na naší chatě hrozné věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Podivné příhody se mi tam ovšem stávaly jen tehdy, když jsem byla sama. Rodinná chata ukrývala děsivé tajemství z minulosti!
Ukončí Solaříková kvůli lásce kariéru?
nasehvezdy.cz
Ukončí Solaříková kvůli lásce kariéru?
V jednu chvíli byla Patricie Solaříková (36) v seriálech Ulice, Specialisté i Jedna rodina. Pracovala naplno. Teď jako by ze všech mizela a práci omezovala. Podle zákulisních informací za tím může bý
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Umělá inteligence umí obnovit poškozené umělecké dílo v řádu hodin
21stoleti.cz
Umělá inteligence umí obnovit poškozené umělecké dílo v řádu hodin
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné s
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
epochaplus.cz
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem,
Sluneční brýle, které ladí s oceánem: Breitling & Cutler and Gross
iluxus.cz
Sluneční brýle, které ladí s oceánem: Breitling & Cutler and Gross
Letní outfit není kompletní bez dokonalých slunečních brýlí – a právě na tuto stylovou nutnost se zaměřila hodinářská značka Breitling, která spojila síly s renomovanou britskou značkou Cutler and Gro
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz