12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Paranormální jevy
Kemp Svatého ducha: Stojí za záhadnými jevy zavražděný kněz?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.7.2022
3.2tis
Kemp je navzdory strašidelné oblasti velmi oblíbený, foto Pixabay
338
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Přízračné stíny, strašidelné zvuky, záhadná světla a nevysvětlitelné mizení osob. To je jen krátký výčet paranormálních jevů, s nimiž se mohou setkat návštěvníci strašidelného kempu v Novém Mexiku.

Jevy prý mohou souviset s osudem jistého kněze ze 17. století.

Kemp je navzdory strašidelné oblasti velmi oblíbený, foto Pixabay V kempu a jeho okolí lze často spatřit přízračné postavy, foto Pixabay O osudu kněze se vypráví několik různých příběhů, foto Pixabay Z lesa se může zejména v noci ozývat mnoho neznámých zvuků, foto Pixabay

Západně od Santa Fe leží jedna z nejoblíbenějších amerických oblastí pro kempování. Nádherné přírodní scenérie sem každoročně lákají zástupy turistů, z nichž mnoho míří do Kempu Svatého ducha. Ten je navzdory děsivým pověstem stále velmi vyhledávaný.

S množstvím příchozích návštěvníků se také neustále rozrůstá seznam záhadných jevů, které jsou z kempu a jeho okolí hlášeny. Jde o pestrou škálu paranormálních aktivit, od přízraků a tajemných zvuků až po životu nebezpečné střety s jinou realitou.

„Co se týče Tábora Svatého ducha, jsou s ním spojené nejrůznější příběhy. Aktivita dobrá i špatná,“ prohlašuje Allan Pacheco, rodák ze Santa Fe a vyšetřovatel paranormálních jevů. „Je tam také neuvěřitelně mnoho pohřešovaných lidí,“ varuje.

To, že se ve zrádném terénu americké divočiny čas od času někdo ztratí, není sice nic neobvyklého, jenže v okolí Kempu Svatého ducha lidé mizí tak často, že oblast začne být přirovnávána k Bermudskému trojúhelníku. Jde jen o městskou legendu, jak tvrdí skeptikové, nebo jsou hlášení svědků skutečná?

POSTAVA V LESE

Americký časopis Outside zaměřený na sport a turistiku lokaci v roce 2019 zařadil na seznam nejstrašidelnějších kempů USA a vyslal na místo skupinu redaktorů. Redaktoři magazínu mají v Kempu Svatého ducha strávit noc a prozkoumat četná tvrzení o paranormálních jevech.

Noc podle později zveřejněné reportáže probíhá klidně. Druhý den ráno šéfredaktora Aleta Burchyski vstane brzy, aby si ještě zarybařila na nedalekém potoce Holy Ghost Creek. Asi po deseti minutách se jí háček zachytí o kořen na břehu, a zatímco se jej snaží uvolnit, spatří koutkem oka tmavou postavu muže, který míří směrem k ní.

„Šel podivně, tak nějak se belhal,“ říká Burchyski. Zpočátku si žena pomyslela, že je to její manžel, kterému je zima a možná se podivnou chůzí snaží zahřát. „Ale pak jsem se otočila, abych ho pozdravila a nikdo tam nebyl.“ Spatřila některý ze zdejších přízraků?

Zjevení různých postav a stínů pohybujících se mezi stromy je jeden z nejčastěji hlášených záhadných jevů z okolí kempu. Často se vyprávějí také příběhy o hrůzostrašných autonehodách, rvačkách mezi motorkáři způsobených paranormální aktivitou a zmizení státních policistů. Co tyto jevy může vyvolávat?

V kempu a jeho okolí lze často spatřit přízračné postavy, foto Pixabay

ZÁHADA MRTVÉHO KNĚZE

Nejznámější pověst, která se ke kempu váže, vypráví o katolickém knězi, jehož duch se v oblasti dodnes zjevuje a je dost možná zodpovědný za mnohé strašidelné jevy. Tento kněz údajně zemřel v místech, kde dnes kemp stojí, někdy na konci 17.

století. Podle různých teorií se buď zabil, nebo byl zabit původními obyvateli z kmene Pueblo. Je tato tragická událost příčinou zdejší paranormální aktivity? Jiná verze příběhu vypráví, že právě nadpřirozené jevy knězi ve skutečnosti život zachránily.

Během pueblovského povstání v roce 1680 měl být kněz na útěku před skupinou indiánů. Ukryl se v místech kempu a vzápětí přišla mlha, která ho ochránila. „Pronásledovatelé ho v mlze neviděli. Masakr přežil, a tak tohoto otce ochránil Duch svatý,“ vypráví Allan Pacheco.

O osudu kněze se vypráví několik různých příběhů, foto Pixabay

ÚŘADY JSOU SKEPTICKÉ

Orgány, které mají správu oblasti na starost, se však k věci staví spíše skepticky a upozorňují, že během pobytu v divočině na severu Nového Mexika je možné zaslechnout spoustu podivných zvuků, ale naprosté většině případů se spíše jedná o divokou zvěř, nikoliv o přízračné bytosti.

„Je něco vzrušujícího být venku ve tmě, daleko od civilizace. Je to prostě zábava sedět u táboráku a snažit se navzájem vyděsit,“ uvádí referentka pro styk s veřejností Národního lesa Santa Fe Julie Anne Overton.

„Slyšíte divné zvuky, na které nejste zvyklí. To dokáže rozproudit představivost.“ Stojí za strašidelnou pověstí kempu pouze lidská touha se občas postrašit? Tím ale nelze vysvětlit častá zmizení různých lidí.

Z lesa se může zejména v noci ozývat mnoho neznámých zvuků, foto Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 901
Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století, ale v moderní současnosti, byl by jistě virální hvězdou sociálních sítí. Přinejmenším o jím zaznamenanou bitvu čarodějnic by byl enormní zájem! Evliya Celebi (1611-1682) strávil na cestách po Osmanské říši i sousedících regionech plných čtyřicet let. Rodák z Konstantinopole se rozhodl, že chce v životě co nejvíce poznat. Byl to zbožný […]
od Mirek Brát 11.8.2022 1.2tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.0tis
Tento příběh se vyprávěl před několika lety v Singapuru. Popisuje snahu jedné zbloudilé duše dostat se domů. V zemích, jako je Singapur, je zcela normální, že v jednom bytě žije několik generací, obvykle to bývají děti, rodiče a prarodiče. V bytě, kterého se týká tento příběh, žila žena s manželem, jedním dítětem a manželovými rodiči. […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.2tis
Hrůza může mít různou tvář, ale někdy ji nemá vůbec! Dartmoor je oblast mokřin umístěná v srdci anglického hrabství Devon a právě odtud přichází ve 20. letech minulého století hodně podivné zprávy… Na silnici B3212 mezi osadou Postbridge a místem zvaným Two Bridges řidiči často ztrácí kontrolu nad svými vozy či motocykly. A údajně za […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.6tis
Londýnský hřbitov Highgate by byl koncem 60. let hororovým místem i bez jakýchkoliv paranormálních jevů. Zchátralé hroby jsou prorostlé hustou zelení, hrobky a rakve rozlámané, někdy dokonce tak, že můžete spatřit hnijící ostatky mrtvých. A mezi tím vším se má pohybovat stín patřící králi upírů… Každý hřbitov je obklopený duchařskými historkami a s Highgate to […]