Medicinale Anglicum je lékařský text zapsaný ve staré angličtině a středověké latině. Vznikl pravděpodobně na začátku desátého století, ale předkládá informace mnohem staršího data. Nabízí i recepty na dávné léky. Jeden vědci vyzkoušeli a nestačili se divit. Proč?
Historikové soudí, že spis Medicinale Anglicum vznikl i díky osvícené vládě panovníka Alfréda Velikého (849-899), která přála vzdělanosti a vědám. Nic to však nemění na tom, že popisuje léčebné postupy, jimiž se kurýrovali už vikingové.
Buď jak buď, jeden lék funguje doslova zázračně. Který?

Divotvorná mast
Obávanou superbakterií, se kterou se perou i moderní antibiotika, je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus). Skoro zázračně však proti ní působí dávný lék ve formě masti, který je popisován právě ve spisu Medicinale Anglicum. Jeho hlavními složkami jsou česnek, cibule, kravská žluč a víno.

Jednotlivě nejsou pro bakterii žádným soupeřem, ale jako celek působí doslova zázračně. Ukazuje to na skutečnost, že i ve středověké medicíně můžeme hledat poučení pro vývoj moderních léků.
Boj se superbakterií
Pravdou je, že při rekonstrukci dávného medikamentu se odborníci snažili o co maximální přesnost. Když byla žádána jako přísada víno, sáhli po plodech starobylého druhu vinné révy majícího pomyslné kořeny v devátém století.
Proč se pouštět do podobných projektů? Důvodem je mimořádná odolnost Staphylococcus aureus.

Tato superbakterie byla objevena v roce 1880. Jedná se o velkou hrozbu v době, kdy standardní antibiotika mají problémy poradit si s vážnou infekcí. Všechny zbraně do boje s ní jsou povoleny, včetně těch z časů vikingů.