Agnes Waterhouse (1503-1566) žije celý život v malém anglickém městečku Hatfield Peverel. Místní jí přezdívají Matka Agnes, což naznačuje její dobrotivou povahu a ochotu ostatním pomáhat.
Vyzná se v bylinkách a někteří k ní chodí i pro požehnání a další kouzla. Je trochu podivínka, ale o její dobrotě nikdo nepochybuje. Proč nakonec skončí na popravišti?
Poklidný život končí v okamžiku, když je společně s dalšími dvěma ženami – svou dcerou a přítelkyní – obviněna, že způsobila z pomstychtivosti nemoc a smrt muže jménem William Fynne. Město je na nohou.
Církev připravuje soud a všechny tři obviněné končí v žaláři a také na mučidlech, což byla obvyklá praxe.
Jedna z obviněných, Elizabeth Francis, nakonec před soudem přiznává, že zná mnohé čarodějné praktiky a že od své babičky získala kočku jménem Satan, která umí mluvit lidskou řečí a za kapku krve plní nejrůznější temné úkoly.
„Kočka prý jednou zabila šest měsíců staré dítě a instruovala Elizabeth ve věcech přípravy čarodějných lektvarů. Později získala kočku Agnes,“ říká polská historička a publicistka Natalia Klimczak. Jde jen o vynucené přiznání?
Jak je možné, že ale o nadpřirozených schopnostech žen u soudu hovoří tolik lidí?
OVLÁDAL JI ĎÁBEL?
Objevují se ovšem i názory, že spíše než čarodějnicí byla Agnes pouze posedlá zlem pocházejícím z oné černé kočky. Právě na její popud prý provádějí čarodějky nejrůznější hrůzné činy proti sousedům. Jednomu ničí úrodu, jinému zase zabíjí krávu nebo ovce.
Vše nakonec končí uhranutím Williama Fynnea, který bez známé příčiny umírá. „V červenci 1566 je Agnes soudem shledána vinou, oběšena a její tělo je spáleno. Její dcera je prohlášena za nevinnou a Elizabeth Francis odsouzena k ročnímu vězení.
Naneštěstí pro ni je později obviněna znovu a oběšena,“ dodává ve své publikaci o čarodějnických procesech americký profesor Brian Alexander Pavlac. Šlo v tomto případě jen o jednu z mnoha nevinných obětí inkvizice? Nebo dokázala Matka Agnes skutečně ovládat nadpřirozené síly?