18. června 1953: Skákající Jack, obdoba českého Péráka, je třemi svědky spatřen v americkém Houstonu.
Domů     Koule „z hvězd“: Šlo o tajnou vojenskou technologii?
Koule „z hvězd“: Šlo o tajnou vojenskou technologii?
od 28.4.2023
3.0tis
Pocházela záhadná koule z vesmíru? Foto Pixabay
306
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Během 20. století dochází k nálezu mnoha podivných předmětů. Mezi ně patří i koule z floridského ostrova Fort George. Jde o železný „šrot“, nebo o část přísně tajného stroje?

Pocházela záhadná koule z vesmíru? Foto Pixabay Betzovi se zpočátku domnívali, že jde o dělovou kouli, foto Pixabay Sídlo agentury DARPA, foto ajay_suresh / Creative Commons / CC BY 2.0

Mezi pahýly spálených stromů se procházejí členové americké rodiny Betzových. Po ničivém požáru, který zpustoší většinu ostrova Fort George (USA, severovýchod státu Florida), rodinka kontroluje svůj pozemek.

Spáleništěm se na jaře 1974 prodírá i jejich nejstarší syn Terry Betz (*1953). Záhy si ve zčernalé trávě všimne čehosi lesklého. Jde o kouli, přibližně o velikosti bowlingové. Kde se tam vzala?

Nálezem se Terry pochlubí svým rodičům, a poté si ho odnáší domů do Jacksonville. Zpočátku si jeho otec Antoine i matka Gerri myslí, že jde o starou dělovou kouli, pocházející z dob působení španělských vojáků na Floridě.

Vždyť ostrov byl původně osídlen indiány a během 16. století se zde objevili první španělští dobyvatelé. Než se stal součástí Spojených států, vystřídala se zde nadvláda Španělů, ale i Britů. Souvisela tedy koule s válkami v Novém světě?

PROČ SE SAMA POHYBOVALA?

Zmíněný předpoklad se rozpadne jako domeček z karet. Věc o průměru přes 20 centimetrů a hmotnosti kolem 10 kilogramů má totiž provádět neobvyklé kousky. Terry ji doma uloží do zamčené dřevěné bedny.

Když si však pár dnů později vedle bedny sedne a začne hrát na kytaru, koule prý začne vibrovat podle tónů písně! Obsahoval v sobě záhadný předmět rezonanční, nebo nahrávací zařízení?

Vždyť z koule se občas navzdory okolnímu tichu ozývají zvuky podobné varhanní hudbě! Překvapená rodinka také zjistí, že „sféra“ se umí samovolně a inteligentním způsobem pohybovat. Po položení na zem se kutálí na různé strany a občas změní směr.

Při postrčení na stole pak koule před hranou desky vždy sama zabrzdí, takže nikdy nespadne dolů. Podle nepotvrzených zdrojů má dokonce otvírat na dálku zavřené dveře. Šlo tedy o jakýsi stroj s čidly a vlastním řízením pohybu?

Betzovi se zpočátku domnívali, že jde o dělovou kouli, foto Pixabay
Betzovi se zpočátku domnívali, že jde o dělovou kouli, foto Pixabay

JDE O ARMÁDNÍHO ROBOTA?

Dnes již mnozí z robotů umí inteligentně vyhodnotit situaci a podle ní přizpůsobit „chování“, nebo pohyb. Dokážou také poslouchat povely. Něco podobného zvládají i „obyčejné“ robotické vysavače.

V dohledné době zastanou autonomní (nezávisle se rozhodující – pozn. red.) roboty a drony mnohé lidské činnosti v oblasti výroby, zásobování či boje. Že se to zdá neuvěřitelné? Příkladem mohou být armádní letouny od firmy Boeing s autonomním řízením Skyborg.

Tato letadla pilota ani nepotřebují, umí totiž válčit sama! Mohl vyspělý pozemský stroj, například družice, robot, nebo dron s umělou inteligencí, existovat již roku 1974? Vždyť tajné technologie předbíhají ty známé často o desítky let!

Od roku 1958 navíc existuje v USA Agentura ministerstva obrany DARPA (dříve ARPA), jejíž vynálezy jsou vskutku podivuhodné. Kromě internetu stojí její experti i za projekty nadčasových zbraní, bezpilotních raketoplánů, ale i jiných „vychytávek“. Jsme na správné stopě?

MAJÍ SKEPTICI PRAVDU?

„Koule se vzdálila… asi po minutě, otočila se vpravo a odkutálela se asi čtyři stopy (přibližně 1,20 metru – pozn. red.) dál,“ zní popis zážitku od fotografa Lou Egnera z listu Jacksonville Journal.

Zmíněný redaktor, ale i jiní lidé, mají vidět i další nezvyklé pohyby objektu. Že by si všichni vymýšleli, nebo za záhadné „tančení“ koule může nerovná podlaha domu Betzových? Po zveřejnění Egnerova článku se o floridský předmět strhne neskutečný zájem.

Kromě médií a laické veřejnosti nad jeho původem dumají i členové amerického námořnictva, agentury NASA. Ale i astronom a ufolog Josef A. Hynek (1910–1986). Tehdy je prý zjištěno, že předmět má být vyroben ze známé slitiny oceli.

Nejde tedy o mimozemský objekt? Ale proč je koule dutá a její vnitřek obsahuje čtyři malé objekty? Mohlo by jít o nádrž?

Ale výzkumy amerického vědce Carla Willistona prý naznačují, že koule vyzařuje rádiové paprsky, ale také proměnlivé magnetické pole. Mohou mít tedy pravdu skeptici, kteří předmět považují za obyčejný kulový zpětný ventil?

Koule v roce 1975 zmizí neznámo kam. Byla snad někým ukradena kvůli utajení?

Sídlo agentury DARPA, foto ajay_suresh / Creative Commons / CC BY 2.0
Sídlo agentury DARPA, foto ajay_suresh / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
Související články
od 13.6.2024 3.0tis
Při pohledu na tento nevídaný přírodní úkaz běhá i těm nejotrlejším cestovatelům mráz po zádech. Z ledem pokrytého antarktického pobřeží vyvěrá děsivě vyhlížející proud temně červené vody a stéká ze skály do moře. Dlouhé desítky let si vědci z celého světa kladou stejnou otázku: „Co má krvácející útes na svědomí?“   Anglický polárník a antrop
od 12.6.2024 3.1tis
Událost, k níž došlo v Novém Mexiku v roce 1947, je stále neobjasněna. Svědkové už ale nic nového nepoví, všichni jsou totiž po smrti. Zůstane pravda skryta v tajných archivech americké armády? Kolem celého případu visí mnohem více spekulací než známých faktů. Některé z nich jsou často přehlíženy… Rančer William Brazel 3. července
od 9.6.2024 3.1tis
Slavný řecký myslitel se do našich myslí zapsal hlavně svými matematickými a geometrickými pravidly, ale zdaleka nebyl jen „obyčejným“ starověkým matematikem. Zkoumal totiž i zvuky planet, které prý dokázal identifikovat, přestože ostatní lidé je nemají šanci slyšet. Pythagoras ze Samu (asi 570–asi 495 př. n. l.) je pozoruhodný. Jeho silná aura dokáže přilákat mnoho studentů, kteří vytvoří sku
od 7.6.2024 3.1tis
Patrně nejstarší tradované pozorování UFO nad starověkým Římem pochází z roku 222 př. n. l. Dvojice tehdejších římských konzulů právě oslavuje neznámý úspěch na terase vily jednoho z nich. Kolem půlnoci náhle zpozorní, když spatří záblesk bílého světla následovaný dalším mnohem silnějším. „Silné světlo, jakoby denní, o půlnoci následovala trojice měsíců objevivší se ve třetinách oblohy,“ popisuje
od 2.6.2024 3.2tis
Ve viktoriánské éře je v nekropoli Deir el-Bersha v hrobce vládce Djehutihotepa objevena nástěnná malba, na níž téměř 200 mužů táhne na saních obrovskou sochu a jeden z dělníků lije pod saně vodu. „Egyptologové se dlouhou dobu domnívali, že jde pouze o očistný rituál, ovšem vysvětlení by mohlo mít těžiště zcela jinde,“ je přesvědčen profesor Daniel Bonn z Amsterdamské univerzity. Právě lití vo
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
panidomu.cz
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi