5. června 1968: V Los Angeles je zastřelen Robert Kennedy (1925–1968), bratr bývalého prezidenta zavražděného v roce 1963. Stává se další obětí údajného prokletí rodu Kennedyů.
Domů     Koule „z hvězd“: Šlo o tajnou vojenskou technologii?
Koule „z hvězd“: Šlo o tajnou vojenskou technologii?
od 28.4.2023
3.0tis
Pocházela záhadná koule z vesmíru? Foto Pixabay
306
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Během 20. století dochází k nálezu mnoha podivných předmětů. Mezi ně patří i koule z floridského ostrova Fort George. Jde o železný „šrot“, nebo o část přísně tajného stroje?

Pocházela záhadná koule z vesmíru? Foto Pixabay Betzovi se zpočátku domnívali, že jde o dělovou kouli, foto Pixabay Sídlo agentury DARPA, foto ajay_suresh / Creative Commons / CC BY 2.0

Mezi pahýly spálených stromů se procházejí členové americké rodiny Betzových. Po ničivém požáru, který zpustoší většinu ostrova Fort George (USA, severovýchod státu Florida), rodinka kontroluje svůj pozemek.

Spáleništěm se na jaře 1974 prodírá i jejich nejstarší syn Terry Betz (*1953). Záhy si ve zčernalé trávě všimne čehosi lesklého. Jde o kouli, přibližně o velikosti bowlingové. Kde se tam vzala?

Nálezem se Terry pochlubí svým rodičům, a poté si ho odnáší domů do Jacksonville. Zpočátku si jeho otec Antoine i matka Gerri myslí, že jde o starou dělovou kouli, pocházející z dob působení španělských vojáků na Floridě.

Vždyť ostrov byl původně osídlen indiány a během 16. století se zde objevili první španělští dobyvatelé. Než se stal součástí Spojených států, vystřídala se zde nadvláda Španělů, ale i Britů. Souvisela tedy koule s válkami v Novém světě?

PROČ SE SAMA POHYBOVALA?

Zmíněný předpoklad se rozpadne jako domeček z karet. Věc o průměru přes 20 centimetrů a hmotnosti kolem 10 kilogramů má totiž provádět neobvyklé kousky. Terry ji doma uloží do zamčené dřevěné bedny.

Když si však pár dnů později vedle bedny sedne a začne hrát na kytaru, koule prý začne vibrovat podle tónů písně! Obsahoval v sobě záhadný předmět rezonanční, nebo nahrávací zařízení?

Vždyť z koule se občas navzdory okolnímu tichu ozývají zvuky podobné varhanní hudbě! Překvapená rodinka také zjistí, že „sféra“ se umí samovolně a inteligentním způsobem pohybovat. Po položení na zem se kutálí na různé strany a občas změní směr.

Při postrčení na stole pak koule před hranou desky vždy sama zabrzdí, takže nikdy nespadne dolů. Podle nepotvrzených zdrojů má dokonce otvírat na dálku zavřené dveře. Šlo tedy o jakýsi stroj s čidly a vlastním řízením pohybu?

Betzovi se zpočátku domnívali, že jde o dělovou kouli, foto Pixabay
Betzovi se zpočátku domnívali, že jde o dělovou kouli, foto Pixabay

JDE O ARMÁDNÍHO ROBOTA?

Dnes již mnozí z robotů umí inteligentně vyhodnotit situaci a podle ní přizpůsobit „chování“, nebo pohyb. Dokážou také poslouchat povely. Něco podobného zvládají i „obyčejné“ robotické vysavače.

V dohledné době zastanou autonomní (nezávisle se rozhodující – pozn. red.) roboty a drony mnohé lidské činnosti v oblasti výroby, zásobování či boje. Že se to zdá neuvěřitelné? Příkladem mohou být armádní letouny od firmy Boeing s autonomním řízením Skyborg.

Tato letadla pilota ani nepotřebují, umí totiž válčit sama! Mohl vyspělý pozemský stroj, například družice, robot, nebo dron s umělou inteligencí, existovat již roku 1974? Vždyť tajné technologie předbíhají ty známé často o desítky let!

Od roku 1958 navíc existuje v USA Agentura ministerstva obrany DARPA (dříve ARPA), jejíž vynálezy jsou vskutku podivuhodné. Kromě internetu stojí její experti i za projekty nadčasových zbraní, bezpilotních raketoplánů, ale i jiných „vychytávek“. Jsme na správné stopě?

MAJÍ SKEPTICI PRAVDU?

„Koule se vzdálila… asi po minutě, otočila se vpravo a odkutálela se asi čtyři stopy (přibližně 1,20 metru – pozn. red.) dál,“ zní popis zážitku od fotografa Lou Egnera z listu Jacksonville Journal.

Zmíněný redaktor, ale i jiní lidé, mají vidět i další nezvyklé pohyby objektu. Že by si všichni vymýšleli, nebo za záhadné „tančení“ koule může nerovná podlaha domu Betzových? Po zveřejnění Egnerova článku se o floridský předmět strhne neskutečný zájem.

Kromě médií a laické veřejnosti nad jeho původem dumají i členové amerického námořnictva, agentury NASA. Ale i astronom a ufolog Josef A. Hynek (1910–1986). Tehdy je prý zjištěno, že předmět má být vyroben ze známé slitiny oceli.

Nejde tedy o mimozemský objekt? Ale proč je koule dutá a její vnitřek obsahuje čtyři malé objekty? Mohlo by jít o nádrž?

Ale výzkumy amerického vědce Carla Willistona prý naznačují, že koule vyzařuje rádiové paprsky, ale také proměnlivé magnetické pole. Mohou mít tedy pravdu skeptici, kteří předmět považují za obyčejný kulový zpětný ventil?

Koule v roce 1975 zmizí neznámo kam. Byla snad někým ukradena kvůli utajení?

Sídlo agentury DARPA, foto ajay_suresh / Creative Commons / CC BY 2.0
Sídlo agentury DARPA, foto ajay_suresh / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 4.6.2023 2.3tis
Až do 20. století znali lidé pouze jednu stranu našeho souputníka Měsíce. Teprve v roce 1959 vyfotografovala nám doposud jeho neznámou stranu sovětská vesmírná sonda Luna 3. Jenže to nebylo poprvé, kdy ji někdo z lidí spatřil... Obrazy vzdálené strany Měsíce Po jejich vyvolání se skutečně objevily zřetelné obrazy vzdálené strany Měsíce. Rozrušený tisk požád
od 1.6.2023 2.9tis
„Čitateľov akiste napadne, že problém UFO by mohol byť ľahko vyriešený, keby sa podarilo nejaké zostreliť alebo zaistiť po havárii,“ napísal vo svojej knihe „UFO stále záhadné“ český bádateľ paranormálnych javov Věnceslav Patrovský (1926 – 2000). Podarilo sa niečo takého v SSSR? „Takýchto prípadov bolo zaznamenaných dostatok, ale sú z
od 31.5.2023 3.0tis
  Americký projekt SETI, jehož hlavním účelem je pátrání po mimozemské inteligenci, je jednou z nejdéle fungujících iniciativ zaměřených na zkoumání vesmíru. Bezesporu tím nejvýraznějším, co se v rámci něj podařilo, bylo zachycení tzv. Wow signálu. Od té chvíle už uplynulo přes 44 let. Jsme po té době blíže k odpovědi na otázku, odkud k nám přišel?   [gallery ids="124098,124097,
od 30.5.2023 2.7tis
Druhá světová válka je v plném proudu a na obou stranách konfliktu se vedle masivního zbrojení také intenzivně experimentuje s novými technologiemi. O některých víme, o některých možná nemáme ani tušení a některé jsou dodnes předmětem mnoha spekulací. Do té poslední kategorie spadá i tzv. Filadelfský experiment. Co během něj Američané testovali?  
od 30.5.2023 3.4tis
Internet. Obrovský virtuální svět, ve kterém lze najít prakticky cokoliv, co si lze představit. Jenže experti na web upozorňují, že i kyberprostor má mnoho odvrácených tváří. Opravdu se v jeho hlubinách ukrývá obrovské množství tajných či zakázaných dat? Mladý hacker (počítačový zločinec) se snaží na poslední chvíli smazat co nejvíc položek
Atlas záhad
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Červení trpaslíci mohou hostit miliony obyvatelných světů
21stoleti.cz
Červení trpaslíci mohou hostit miliony obyvatelných světů
Naše Slunce, která spadá do kategorie tzv. žlutých trpaslíků, není zdaleka nejrozšířenějším typem hvězd v naší galaxii. Těmi jsou červení trpaslíci, malé objekty, jejichž hmotnost dosahuje jen maximál
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Kde se skrývají ostatky Metoděje a přemyslovských vládců?
epochaplus.cz
Kde se skrývají ostatky Metoděje a přemyslovských vládců?
Hrob věrozvěsta Metoděje i místa posledního odpočinku celé řady Přemyslovců jsou dosud zahaleny záhadou. Kde se nacházejí? Zjistit, kde skutečně leží tělo arcibiskupa Metoděje (813–885), se odborní
Když jíte „tak trochu jinak“
panidomu.cz
Když jíte „tak trochu jinak“
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla