Domů     Záhady historie
Král Ječmínek: Objeví se, až bude zle
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 9.11.2021
2.9tis
Král Ječmínek. Kým ve skutečnosti je? A vážně zachrání Moravu? Foto: Michal Maňas / CC BY 3.0
275
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

I když se narodí v polích ječmene, jednoho dne zachrání celou Moravu! Není jím nikdo jiný než král Ječmínek. Známá pověst má mezi lidmi skutečně oblibu, mnoho historických faktů k jejímu ověření však neexistuje.

Král Ječmínek. Kým ve skutečnosti je? A vážně zachrání Moravu? Foto: Michal Maňas / CC BY 3.0 Podle pověsti žil na zámku v Chropyni vládce, který se zamiloval do velmi krásné dívky. Po svatbě ale propadl neřestem...  FOTO: Pkotrla  / Creative Commons -  volné dílo Spisovatel Josef Staněk se nebojí přirovnávat Ječmínka k prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi. FOTO: Josef Jindřich Šechtl / CC BY-SA 3.0

Dodnes se proto vedou živé diskuze o tom, kdo mohl být oním mužem, který spatřil světlo světa v lánu obilí. Stal se snad některý král předlohou pro tento příběh? Žil někdy na vesnici na Hané? Nebo spíš pocházel odjinud?

Jak je s příběhem spojený maďarským rodem Ludaniců? A skutečně udatný zachránce přijde ve chvíli, kdy bude nejhůř? Nebo se spíš jedná jen o povídačky?

Podle pověsti žil na zámku v Chropyni vládce, který se zamiloval do velmi krásné dívky. Po svatbě ale propadl neřestem… FOTO: Pkotrla / Creative Commons – volné dílo

AŽ  BUDE NEJHŮŘ…

Podle pověsti žil na zámku v Chropyni vládce, který se zamiloval do velmi krásné dívky. Vzal si ji proto za ženu. Po svatbě ale propadl neřestem. Celé noci popíjel se svými kumpány a obklopoval se rozmařilými ženami.

Jeho chování se pro mladou manželku stalo natolik neúnosným, že od něj uprchla. Knížete chytil vztek a rozhodl se nechat ženu za její útěk popravit. Vyslal za ní vojáky, aby ji našli a přivedli. Těm se ale nepodařilo projít všechna zákoutí kraje.

Minuli pole s ječmenem, kde se mladá žena schovala. Později ji tam nalezly ženy z nedaleké vesnice. Jaké bylo jejich překvapení, když ji spatřily s malým chlapcem, který se jí tam narodil. Daly mu jméno podle místa, kde přišel na svět:

Ječmínek. Když se však kníže vše dozvěděl, ženu i dítě zapudil. Zanedlouho mu ale došlo, jak byl hloupý, a tak je nechal hledat. Jedinou zmínku mu však podal starý poustevník: „Pro své hříchy a viny nejsi hoden své ušlechtilé manželky a svého syna.

Ten napraví, co jsi pokazil. Jako ty jsi zkázou moravské země, bude on jejím požehnáním a spásou. Ty ho nenajdeš a neuvidíš. Zjeví se a přijde, až země moravská na tom bude nejhůře.“ Tolik praví legenda. Jak tomu ale bylo ve skutečnosti?

Zrozen v poli ječmene, předurčen k velkým cílům… FOTO: François GOGLINS / CC BY-SA 4.0

PRAVDA NEBO FIKCE?

„Nejpravděpodobněji však tato pověst přišla do Chropyně spolu s rodem Ludaniců z Uher, kteří drželi Chropyni v 15. století, a je spojena s první vládnoucí dynastií v Uhrách – Arpádovci. Maďarské slovo arpá totiž znamená ječmen a zakladatel tohoto rodu se údajně v ječmenném poli narodil,“ píše se na oficiálních stránkách města Chropyně.

Zdá se tedy, že je pověst převzatá. Objevuje se v ní ale i mnoho místních motivů. Jde nejen o plodnost půdy hanáckého kraje, ale také o víru v lepší budoucnost. Morava byla totiž po staletí krajem, který byl sužován všelijakými neštěstími.

Čekání na spasitele tak bylo téměř životní nutností. Kdo by jím ale mohl být?

Spisovatel Josef Staněk se nebojí přirovnávat Ječmínka k prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi. FOTO: Josef Jindřich Šechtl / CC BY-SA 3.0

JAK S TÍM SOUVISÍ T.G.M.?

Adeptů na onoho očekávaného spasitele je velká řada. Od těch skutečných až po fiktivní. Spisovatel Josef Staněk se ve svém článku pro časopis Phoenix dokonce nebojí přirovnávat Ječmínka k prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi (1850–1937).

Vychází z úvah kolem jeho původu. Jejich předmětem je totiž i námět, zda Masarykovi v krvi nekolovala modrá krev… Historik Libor Vykoupil (*1956) k těmto spekulacím říká: „Zabývají se složitou hypotézou o tom, jak František Josef cestoval kdysi po jižní Moravě a slečnu Kropáčkovou, matku Masaryka, zaregistroval jako velmi půvabnou dámu.

Údajně se tam několikrát zastavil a kladl na srdce komorníkům, aby o ni bylo dobře postaráno.“ Stačí nejasný původ k tomu, aby byl Masaryk spojován s Ječmínkem? Nebo jde i o odkaz na jeho životní úlohu? Jedná se o romantickou představu, nebo je v tuhle chvíli příliš popuštěna uzda fantazii?

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Pavel Polcar 2.12.2021 2.1tis
Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických nepřesných úprav, byl brachiosaurus, obří býložravý dinosaurus. V první řade je třeba zmínit, že se v žádném případě nejednalo o přežvýkavce tak, jak je známe dnes, tito gigantičtí sauropodi svou potravu maximálně kousali. Ke žvýkání neměli uzpůsobené čelisti ani zuby. Nekýchal To ovšem není jediný omyl, kterého se […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.4tis
Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je možné nalézt bezpočet. Plní nejen stránky odborných knih či novin, ale vyprávějí se o nich i fantaskní historky. Pohádka o Plaváčkovi mezi ně patří.     Český spisovatel a sběratel lidových pověstí Karel Jaromír Erben (1811–1870) ji zachycuje v báchorce o Třech zlatých vlasech děda Vševěda: „Král […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.5tis
Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?   Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil […]
od Pavel Polcar 30.11.2021 2.8tis
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 1.9tis
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]