reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Neobjasněné události
Krvelačná warracaba: Tajemná šelma na pomezí mezi realitou a legendou
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 23.7.2020
4.2tis
Je warracaba skutečná? Foto: csiribusz.blog.hu
296
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

V hlubokých lesích Francouzské Guyany údajně řádí tajemná obrovská šelma warracaba. Několik svědků tvrdí, že ji na vlastní oči viděli, jenže její popis se neshoduje s žádným dosud známým zvířetem.

Je warracaba pouhou legendou? A pokud ne, co se potom skrývá v guyanské džungli?

Je warracaba skutečná? Foto: csiribusz.blog.hu Co je zač záhadná šelma? Foto: blog.retreat.guru Ukrývají tropické lesy Francouzské Guyany temné tajemství? Foto: traveller.com.au Je warracaba jen dosud neobjevenou šelmou? Foto: wheremonstersdwell.com
Co je zač záhadná šelma? Foto: blog.retreat.guru

Warracaba, tajemná šelma, jejíž původ nikdo nezná a o níž si ani nejsme jisti, zda vůbec existuje, se má údajně vyskytovat na guyanské náhorní plošině na venezuelsko-brazilském pomezí. Zdejší hustě zalesněná a těžko prostupná oblast plná nebezpečí může jistě skrývat mnohá tajemství.

Je jedním z nich i warracaba? „Nejnebezpečnější šelmou pralesa však není tento skvrnitý přízrak (jaguár), ale mnohem větší dravec, známý jako netvor warracaba. Tvrdí to alespoň zdejší indiáni, podle nichž jde o zuřivého, obrovské kočce podobného zabijáka lovícího ve smečkách.

Když se tato přízračná tlupa vydá po stopě nějaké kořisti, nemá jejich oběť absolutně žádnou šanci vyváznout,“ píše ve své knize Putování do zeleného srdce Amazonie spisovatel a kryptozoolog (nauka o neznámých zvířatech, jejichž existence není prokázána – pozn.

red.) Vojtěch Sláma, který předpokládaný domov warracaby osobně navštívil.

Ukrývají tropické lesy Francouzské Guyany temné tajemství? Foto: traveller.com.au

INDIÁNI ZNAJÍ SVÉ LESY

Podle popisu svědků, kteří tvrdí, že se s ní setkali, je warracaba mohutná kočkovitá šelma, větší než jaguár s mručivým zastřeným hlasem. Má být mimořádně nebojácná. Strach jí prý nenažene dokonce ani oheň, který má jinak na šelmy spolehlivě odstrašující účinek.

První oficiální svědek se o warracabě zmiňuje v 70. letech 19. století. Později ale vychází najevo, že domorodí indiánští obyvatelé Francouzské Guyany mají s tajemným zvířetem ještě daleko starší zkušenosti.

Vypovídají také, že warracaba z neznámého důvodu k smrti nenávidí psy, kteří se prý kvůli ní často ztrácejí. Pokud se tedy skutečně po neprobádaných lesích Francouzské Guyany prohání velká šelma, kterou neznáme, co je vůbec zač?

Spekulovalo se o tom, že se může jednat o potomky páru domestikovaných lvů, kteří v kraji údajně kdysi unikli ze zajetí a přizpůsobili se životu v divočině. Odpovídalo by to legendám, že warracaba loví ve smečce – kočkovité šelmy jsou totiž většinou samotáři, tedy právě s výjimkou lvů.

Tomu však neodpovídá popis záhadného zvířete. Jako lev totiž podle svědků vůbec nevypadá. Jde tedy o zcela jiného tvora? Vždyť guyanská džungle ve svém nitru chrání mnoho unikátních rostlin a živočichů, proč tedy ne zrovna warracabu!

Je warracaba jen dosud neobjevenou šelmou? Foto: wheremonstersdwell.com

MÁ KRYPTOZOOLOGIE OPĚT CO NA PRÁCI

Skrývají rozlehlé neprozkoumané pralesy Francouzské Guyany šelmu, kterou jsme ještě neobjevili? Jedná se o nějakého mutanta, podivného křížence či pozůstatek z fascinujícího světa prehistorické fauny? Je mysteriózní kočka další nevyřešenou položkou na seznamu kryptozoologických záhad, nebo zkrátka neexistuje a příběhy o silném obrovi, před nímž není úniku, jsou obyčejnou smyšlenkou, jejíž kořeny už dnes nelze dohledat?

Možná je to jen naše neznalost, co nám nahání tak velký strach, že příběhy o warracabě raději odkazujeme do říše legend, či dokonce výmyslů. Snad jednou odhalíme pravdu o tajemné šelmě z dalekého pralesa, brzy to ale zřejmě nebude.

Jitka Krulcová

Foto: csiribusz.blog.hu, wheremonstersdwell.com, traveller.com.au, blog.retreat.guru
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 6.10.2022 162
V Brazílii se po střechách plíží vysoká hubená žena s dlouhými žlutými nehty a červenýma očima a pozoruje rodiny uvnitř jejich domovů. Pozoruje je, jak sedí u stolu k večeři. Pozoruje je, když jedí.  Po jídle, když jde někdo spát s plným žaludkem, se tzv. La Pisadeira vplíží do ložnice. Potom si sedne na hruď své oběti, aby se nemohla […]
od Dalibor Vrána 5.10.2022 889
V roce 1925 vede generál major sovětské armády Michajl Stěpanovič Topilski svoji jednotku nebezpečným územím horského masivu Pamír. Má za úkol vypořádat se s posledním protisovětským odbojem, který tam přežívá v jeskyních. Brzy se jim daří zajmout prvního z rebelů, který byl údajně i se svými druhy napaden skupinou podivných opičích stvoření! Topilski pokračuje hlouběji […]
od Eva Soukupová 5.10.2022 2.2tis
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 1.5tis
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.7tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]