V roce 1912 známý tvůrce detektivních příběhu o Sherlocku Holmesovi část svých příznivců zklamal, aby jiné naopak nadchl. Arthur Conan Doyle (1859-1930) posílá do světa jiného hrdinu, aby navštívil Ztracený svět.
Kde však našel slavný spisovatel inspiraci pro tajemnou stolovou horu, na kterou evoluce jaksi pozapomněla?
Ztracený svět je dnes považován za klasiku sci-fi žánru. Děj se odehrává v exotické Amazonii, kde na izolované stolové hoře přežívají již zaniklé formy života včetně dinosaurů. Místo Sherlocka Holmese po nich však pátrá profesor Challenger.
Stopa vede do Venezuely
Co se týká inspirace pro napsání románu, obvykle je zmiňováno zejména Doylovo zaujetí paleontologickými nálezy. Důležité ovšem bylo i geografické umístění sci-fi příběhu i samotná oblast, kde se děj odehrává – tajemná stolová hora.
Existovalo takové místo, které by vyhovovalo fantazii romanopisce? V tomto kontextu je nejčastěji zmiňována stolová hora Roraima, která leží v místě, kde se střetávají hranice hned tří jihoamerických zemí – Brazílie, Venezuely a Guyany.
Roraima, poprvé popsaná až v roce 1596, je zároveň nejvyšší ze skupiny tamních stolových hor známých pod označením tepui. Náhorní plošina se nachází v průměrné výšce 2700 metrů nad mořem. Jak se však Doyle o hoře Roraima dozvěděl? Navštívil ji snad osobně?
Ztracený svět v Bolívii?
Doyle rád cestoval, ale v dosahu hory Roraima nikdy nebyl. Má se za pravděpodobné, že zprávy o hoře čerpal ze zpráv britských expedic viktoriánské éry. V poslední době se však objevují i názory, že se spisovatel nechal inspirovat jinou stolovou horou.
Řešitelé této literární záhady totiž přísahají i na stolovou horu Huanchaca v Bolívii – v sousedství současného brazilského státního parku Serra Ricardo Franco.
O této lokalitě se měl Doyle dozvědět od slavného britského cestovatele a svého přítele H. P. Fawcetta (1867-1925), který záhadně zmizel v Amazonii při pátrání po legendárním městě Z. Ale to už by byl zase jiný příběh…