Domů     Paranormální jevy
Kudy se vydat do podsvětí? Vstup prý střeží 6 pekelných bran!
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 27.2.2019
4.2tis
478
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Legendy mnoha různých kultur popisují svět, který se skrývá někde mimo ten náš. Svět, kam putují duše zemřelých, kde trpí hříšníci, kde sídlí zlo. Jedním slovem podsvětí. Existují místa, o kterých lidé již po staletí věří, že právě tudy se dá sestoupit do říše mrtvých.

SÍDLO PÁNA DUŠÍ NA HOŘE MING

Kde: Feng-Tu, Čína

Už déle než 2000 let stojí na vrcholu čínské hory Ming podivný chrám a pod jejími svahy se rozprostírají ulice opravdového města duchů. V jeho ulicích vás provázejí vyobrazení a sochy démonů požírajících duše smrtelníků.

Podle čínských legend a tisíciletých tradic právě sem přicházejí duše zemřelých, aby se setkaly s Králem podsvětí. Jejich cesta vede přes místa, jako jsou Most bezmoci, věž s názvem Poslední záblesk domova či Průchod mučených duší.

Ze skály ve stráni je pak vytesána obří tvář Pána duší, která se ční do výšky 138 metrů a je 217 metrů široká. Podle legendy toto místo založili dva soudci, kteří uprchli do hor a pomocí meditačních technik se stali nesmrtelnými. Jejich jména Yin a Wang dávají dohromady slovo Yinwang, což znamená Král pekla.

Podle starých tradic sem přicházejí duše zemřelých.

CHRÁM, KTERÝ DĚSIL ANTICKÉ UČENCE

Kde: Plutonium, Turecko

Staří Řekové tomuto místu říkali Plutonium podle boha podsvětí. Řecký dějepisec a zeměpisec Strabón popsal před dvěma tisíci lety bránu do pekla takto: „Vstup do zásvětí je plný páry tak husté, že ani není vidět podlaha.

Jakékoliv zvíře tudy projde, to zemře. Házel jsem dovnitř vrabce – umírali okamžitě.“ Existovalo takové místo doopravdy? Zdá se, že ano. Ve zříceninách starobylého města Hierapolis na území dnešního Turecka byly totiž objeveny trosky chrámu, který přesně odpovídá dobovým textům.

V dobách největší slávy neměl mezi dórskými sloupy klasické nádvoří, ale schody, které vedly dolů, do podzemních jeskyní plných jedovatých plynů. Archeologové mohli jejich účinky pozorovat stejně jako kdysi Strabón, ptáci, kteří se k otvoru přiblížili příliš blízko, umírali.

Místo je plné jedovatých plynů.

KRVAVÉ OBĚTIŠTĚ A DOMOV DÉMONŮ

Kde: Actun Tunichil Muknal, Belize

Xibalba, neboli Místo hrůzy, tak označovali podsvětí podle svých tradic dávní Mayové. Právě tam se odebírali lidské oběti obřadů zabíjených v jeskyni ukryté hluboko v džungli, oddělené od okolního světa neprostupnou vegetací.

Jde o Actun Tunichil Muknal, což v překladu znamená Jeskyně kamenné hrobky. Více než tisíc let tu leží kostry usmrcených dětí a mladých dívek, které se za dlouhá staletí pokryly vrstvou vápence, až úplně vrostly do dna jeskyně.

Na jejich stěnách jsou dodnes vyryty rituální obrazce představující často strašidelné tváře duchů či nadpřirozených strážců jeskyní, kteří měli vyvoleným duším pomoci sestoupit do podsvětí, aby se tam mohly utkat s démony.

Teprve po vítězství nad mocnostmi Xibalby mohly duše zemřelých zaujmout místo u svých předků na nebesích.

V jeskyních uprostřed džungle se našly kosterní pozůstatky usmrcených dětí a dívek.

NAD PEKELNOU BRANOU STOJÍ IRSKÝ KLÁŠTER

Kde: Očistec Sv. Patrika, Irsko

GPS: 54.6087, -7.8703

Podle středověké legendy ukázal Svatému Patrikovi vchod do pekla sám Ježíš, na malém ostrůvku uprostřed irského jezera Lough Derg. Bránu tvořila jen asi metrová puklina do země, kde však Svatý Patrik spatřil úděsné výjevy pekelné trýzně.

Jeskyně měla Patrikovi sloužit jako důkaz, že víra křesťanů se zakládá na pravdě a muka pekelná jsou opravdová. Kde se přesně nachází jeskyně Očistec Sv. Patrika, není dnes známo, na ostrůvku Station Island byl však v průběhu staletí postaven klášter a ten zřejmě stojí přímo nad ní.

Někteří odborníci se domnívají, že toto tajemné místo sloužilo okultním účelům už dávno před příchodem křesťanství. Mohlo jít o takzvaný nekromanteion, tedy svatyni, která sloužila posmrtnému životu, a zároveň bylo skrze ni možné sestoupit do podsvětí.

Místo prý ukázala sv. Patrikovi sám Ježíš.

CESTA DO PODSVĚTÍ, KTEROU ZNAL UŽ VERGILIUS

Kde: Sybilina jeskyně, Itálie

Slavný římský básník Vergilius před téměř dvěma tisíci let popsal ve svém eposu Aeneis vstup do podsvětí celkem přesně. Do Hádovy říše se sestupovalo podzemím a bylo při tom nutné přeplout legendární řeku Styx.

Teprve v roce 1967 se ale ukázalo, že Vergilius si ve své básni nemusel všechno vymyslet pomocí své fantazie. Anglický inženýr Robert Paget, který prováděl průzkum podzemí v troskách starobylého města Kumu, objevil v jeskyni vědmy Sibyly zvláštní kanál.

Ten zřejmě symbolizoval řeku mrtvých a návštěvníci legendární věštkyně jej museli přeplouvat na loďce. Fascinujícím podzemní bludiště je vyhloubeno na ploše skoro půl kilometru čtverečních ve skále a v sousedství je navíc jezero Avernus, které Vergilius při popisu sestupu do podsvětí také zmiňuje.

Kanál v jeskyni symbolizoval cestu řeku mrtvých.

VCHOD DO PEKLA STŘEŽÍ PO STALETÍ HRADNÍ KAPLE

Kde Hrad Houska, Česká republika

Hledači tajemna a záhad z celého světa znají český hrad opředený řadou děsivých legend. Stavba ze 13. století totiž má stát přímo na bráně do pekla. Podle legend se tam v roce 878 objevila puklina ve skále, ze které vycházel úděsný zápach a také nejrůznější démoni pekelní.

Puklinu se lidem nedařilo uzavřít a tak nad otvorem vybudovali hrad, jehož účelem bylo střežit bránu pekelnou, aby démoni nemohli procházet do našeho světa. Umístění hradu je opravdu podivné, nestojí totiž, jak je obvyklé, na hranicích panství ani nehlídá kupeckou stezku, navíc je postaven na místě bez zdroje pitné vody.

A kde se má ona pověstná brána nacházet? Přímo pod hradní kaplí zasvěcené archandělu Michaelovi, která má i za letního sucha vlhké zdi a říká se, že zde často zde vypovídají službu fotoaparáty návštěvníků.

Stráží snad zdi hradu bránu do podsvětí?
Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 1.12.2021 2.8tis
Arabská vesnice duchů je prý od doby, co ji opustili lidé, obývána zlomyslnými džiny. Ti, kteří překonají strach a přiblíží se, slýchají celou škálu děsivých zvuků a pozorují různá zjevení míhající se mezi rozpadlými budovami. Pověsti hovoří také o nešťastnících, kteří po setkání s místními džiny nadobro zešíleli. Kdysi prosperující vesnice lovců perel Al Jazirat […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.8tis
V září roku 2011 se na internetu objeví video, které způsobí velký poprask. Vypadá to totiž, jako by na něm byl k vidění duch dívenky procházející obchodem. Je na snímku skutečně zachyceno něco neobvyklého? Nebo se spíš jedná o podvod?     Záběry mají pocházet z Leedsu (Velká Británie) z jednoho obchodu s mobilními telefony. […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 3.1tis
Ve městě Sherman v Texasu stojí obchod. Na první pohled jde o prodejnu, jakých je možné nalézt po celém světě stovky. Tahle se ale zdá být naprosto jiná!     Události, které nahraje bezpečnostní kamera 23. června 2012, totiž dovedou některé zaměstnance k domněnce, že v obchodě straší. Co je vidět na filmovém materiálu? Skutečně […]
od Lucie Kubešová 29.11.2021 3.0tis
Vznik zámku Červená Řečice měl podobnou historii, jako celá řada jiných. Nejprve na tomto místě vznikla asi ve druhé polovině 13. století tvrz. Ta byla následně ve 14. století rozšířena a opevněna na hrad. A ten byl zase někdy v polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek, který od roku 1620 mělo v majetku pražské […]
od Nelly Černohorská 28.11.2021 2.4tis
Tajemné hračky, o nichž se tvrdí, že je posedli duchové a démoni, děsí lidi od nepaměti, zvlášť jedná-li se o panenky. Ať už jde o hadrové loutky, nebo starožitné kousky s porcelánovou hlavou, historky s nimi spojené jsou opředeny tajemstvími a pošimraly představivost nejednoho tvůrce. Robert námořník V roce 1906 žil v Key West na Floridě chlapec […]