25. května 1973: Nad bermudským trojúhelníkem mizí letoun Navion A16 se dvěma muži na palubě.
Domů     Paranormální jevy
Kudy se vydat do podsvětí? Vstup prý střeží 6 pekelných bran!
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 27.2.2019
4.2tis
478
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Legendy mnoha různých kultur popisují svět, který se skrývá někde mimo ten náš. Svět, kam putují duše zemřelých, kde trpí hříšníci, kde sídlí zlo. Jedním slovem podsvětí. Existují místa, o kterých lidé již po staletí věří, že právě tudy se dá sestoupit do říše mrtvých.

SÍDLO PÁNA DUŠÍ NA HOŘE MING

Kde: Feng-Tu, Čína

Už déle než 2000 let stojí na vrcholu čínské hory Ming podivný chrám a pod jejími svahy se rozprostírají ulice opravdového města duchů. V jeho ulicích vás provázejí vyobrazení a sochy démonů požírajících duše smrtelníků.

Podle čínských legend a tisíciletých tradic právě sem přicházejí duše zemřelých, aby se setkaly s Králem podsvětí. Jejich cesta vede přes místa, jako jsou Most bezmoci, věž s názvem Poslední záblesk domova či Průchod mučených duší.

Ze skály ve stráni je pak vytesána obří tvář Pána duší, která se ční do výšky 138 metrů a je 217 metrů široká. Podle legendy toto místo založili dva soudci, kteří uprchli do hor a pomocí meditačních technik se stali nesmrtelnými. Jejich jména Yin a Wang dávají dohromady slovo Yinwang, což znamená Král pekla.

Podle starých tradic sem přicházejí duše zemřelých.

CHRÁM, KTERÝ DĚSIL ANTICKÉ UČENCE

Kde: Plutonium, Turecko

Staří Řekové tomuto místu říkali Plutonium podle boha podsvětí. Řecký dějepisec a zeměpisec Strabón popsal před dvěma tisíci lety bránu do pekla takto: „Vstup do zásvětí je plný páry tak husté, že ani není vidět podlaha.

Jakékoliv zvíře tudy projde, to zemře. Házel jsem dovnitř vrabce – umírali okamžitě.“ Existovalo takové místo doopravdy? Zdá se, že ano. Ve zříceninách starobylého města Hierapolis na území dnešního Turecka byly totiž objeveny trosky chrámu, který přesně odpovídá dobovým textům.

V dobách největší slávy neměl mezi dórskými sloupy klasické nádvoří, ale schody, které vedly dolů, do podzemních jeskyní plných jedovatých plynů. Archeologové mohli jejich účinky pozorovat stejně jako kdysi Strabón, ptáci, kteří se k otvoru přiblížili příliš blízko, umírali.

Místo je plné jedovatých plynů.

KRVAVÉ OBĚTIŠTĚ A DOMOV DÉMONŮ

Kde: Actun Tunichil Muknal, Belize

Xibalba, neboli Místo hrůzy, tak označovali podsvětí podle svých tradic dávní Mayové. Právě tam se odebírali lidské oběti obřadů zabíjených v jeskyni ukryté hluboko v džungli, oddělené od okolního světa neprostupnou vegetací.

Jde o Actun Tunichil Muknal, což v překladu znamená Jeskyně kamenné hrobky. Více než tisíc let tu leží kostry usmrcených dětí a mladých dívek, které se za dlouhá staletí pokryly vrstvou vápence, až úplně vrostly do dna jeskyně.

Na jejich stěnách jsou dodnes vyryty rituální obrazce představující často strašidelné tváře duchů či nadpřirozených strážců jeskyní, kteří měli vyvoleným duším pomoci sestoupit do podsvětí, aby se tam mohly utkat s démony.

Teprve po vítězství nad mocnostmi Xibalby mohly duše zemřelých zaujmout místo u svých předků na nebesích.

V jeskyních uprostřed džungle se našly kosterní pozůstatky usmrcených dětí a dívek.

NAD PEKELNOU BRANOU STOJÍ IRSKÝ KLÁŠTER

Kde: Očistec Sv. Patrika, Irsko

GPS: 54.6087, -7.8703

Podle středověké legendy ukázal Svatému Patrikovi vchod do pekla sám Ježíš, na malém ostrůvku uprostřed irského jezera Lough Derg. Bránu tvořila jen asi metrová puklina do země, kde však Svatý Patrik spatřil úděsné výjevy pekelné trýzně.

Jeskyně měla Patrikovi sloužit jako důkaz, že víra křesťanů se zakládá na pravdě a muka pekelná jsou opravdová. Kde se přesně nachází jeskyně Očistec Sv. Patrika, není dnes známo, na ostrůvku Station Island byl však v průběhu staletí postaven klášter a ten zřejmě stojí přímo nad ní.

Někteří odborníci se domnívají, že toto tajemné místo sloužilo okultním účelům už dávno před příchodem křesťanství. Mohlo jít o takzvaný nekromanteion, tedy svatyni, která sloužila posmrtnému životu, a zároveň bylo skrze ni možné sestoupit do podsvětí.

Místo prý ukázala sv. Patrikovi sám Ježíš.

CESTA DO PODSVĚTÍ, KTEROU ZNAL UŽ VERGILIUS

Kde: Sybilina jeskyně, Itálie

Slavný římský básník Vergilius před téměř dvěma tisíci let popsal ve svém eposu Aeneis vstup do podsvětí celkem přesně. Do Hádovy říše se sestupovalo podzemím a bylo při tom nutné přeplout legendární řeku Styx.

Teprve v roce 1967 se ale ukázalo, že Vergilius si ve své básni nemusel všechno vymyslet pomocí své fantazie. Anglický inženýr Robert Paget, který prováděl průzkum podzemí v troskách starobylého města Kumu, objevil v jeskyni vědmy Sibyly zvláštní kanál.

Ten zřejmě symbolizoval řeku mrtvých a návštěvníci legendární věštkyně jej museli přeplouvat na loďce. Fascinujícím podzemní bludiště je vyhloubeno na ploše skoro půl kilometru čtverečních ve skále a v sousedství je navíc jezero Avernus, které Vergilius při popisu sestupu do podsvětí také zmiňuje.

Kanál v jeskyni symbolizoval cestu řeku mrtvých.

VCHOD DO PEKLA STŘEŽÍ PO STALETÍ HRADNÍ KAPLE

Kde Hrad Houska, Česká republika

Hledači tajemna a záhad z celého světa znají český hrad opředený řadou děsivých legend. Stavba ze 13. století totiž má stát přímo na bráně do pekla. Podle legend se tam v roce 878 objevila puklina ve skále, ze které vycházel úděsný zápach a také nejrůznější démoni pekelní.

Puklinu se lidem nedařilo uzavřít a tak nad otvorem vybudovali hrad, jehož účelem bylo střežit bránu pekelnou, aby démoni nemohli procházet do našeho světa. Umístění hradu je opravdu podivné, nestojí totiž, jak je obvyklé, na hranicích panství ani nehlídá kupeckou stezku, navíc je postaven na místě bez zdroje pitné vody.

A kde se má ona pověstná brána nacházet? Přímo pod hradní kaplí zasvěcené archandělu Michaelovi, která má i za letního sucha vlhké zdi a říká se, že zde často zde vypovídají službu fotoaparáty návštěvníků.

Stráží snad zdi hradu bránu do podsvětí?
Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 365
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 1.1tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.7tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.5tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]