Skip to content

Kudy se vydat do podsvětí? Vstup prý střeží 6 pekelných bran!

Legendy mnoha různých kultur popisují svět, který se skrývá někde mimo ten náš. Svět, kam putují duše zemřelých, kde trpí hříšníci, kde sídlí zlo. Jedním slovem podsvětí. Existují místa, o kterých lidé již po staletí věří, že právě tudy se dá sestoupit do říše mrtvých.

SÍDLO PÁNA DUŠÍ NA HOŘE MING

Kde: Feng-Tu, Čína

Už déle než 2000 let stojí na vrcholu čínské hory Ming podivný chrám a pod jejími svahy se rozprostírají ulice opravdového města duchů. V jeho ulicích vás provázejí vyobrazení a sochy démonů požírajících duše smrtelníků.

Podle čínských legend a tisíciletých tradic právě sem přicházejí duše zemřelých, aby se setkaly s Králem podsvětí. Jejich cesta vede přes místa, jako jsou Most bezmoci, věž s názvem Poslední záblesk domova či Průchod mučených duší.

Ze skály ve stráni je pak vytesána obří tvář Pána duší, která se ční do výšky 138 metrů a je 217 metrů široká. Podle legendy toto místo založili dva soudci, kteří uprchli do hor a pomocí meditačních technik se stali nesmrtelnými.

Jejich jména Yin a Wang dávají dohromady slovo Yinwang, což znamená Král pekla.

Podle starých tradic sem přicházejí duše zemřelých.
CHRÁM, KTERÝ DĚSIL ANTICKÉ UČENCE

Kde: Plutonium, Turecko

Staří Řekové tomuto místu říkali Plutonium podle boha podsvětí. Řecký dějepisec a zeměpisec Strabón popsal před dvěma tisíci lety bránu do pekla takto: „Vstup do zásvětí je plný páry tak husté, že ani není vidět podlaha.

Jakékoliv zvíře tudy projde, to zemře. Házel jsem dovnitř vrabce – umírali okamžitě.“ Existovalo takové místo doopravdy? Zdá se, že ano. Ve zříceninách starobylého města Hierapolis na území dnešního Turecka byly totiž objeveny trosky chrámu, který přesně odpovídá dobovým textům.

V dobách největší slávy neměl mezi dórskými sloupy klasické nádvoří, ale schody, které vedly dolů, do podzemních jeskyní plných jedovatých plynů. Archeologové mohli jejich účinky pozorovat stejně jako kdysi Strabón, ptáci, kteří se k otvoru přiblížili příliš blízko, umírali.

Místo je plné jedovatých plynů.
KRVAVÉ OBĚTIŠTĚ A DOMOV DÉMONŮ

Kde: Actun Tunichil Muknal, Belize

Xibalba, neboli Místo hrůzy, tak označovali podsvětí podle svých tradic dávní Mayové. Právě tam se odebírali lidské oběti obřadů zabíjených v jeskyni ukryté hluboko v džungli, oddělené od okolního světa neprostupnou vegetací.

Jde o Actun Tunichil Muknal, což v překladu znamená Jeskyně kamenné hrobky. Více než tisíc let tu leží kostry usmrcených dětí a mladých dívek, které se za dlouhá staletí pokryly vrstvou vápence, až úplně vrostly do dna jeskyně.

Na jejich stěnách jsou dodnes vyryty rituální obrazce představující často strašidelné tváře duchů či nadpřirozených strážců jeskyní, kteří měli vyvoleným duším pomoci sestoupit do podsvětí, aby se tam mohly utkat s démony.

Teprve po vítězství nad mocnostmi Xibalby mohly duše zemřelých zaujmout místo u svých předků na nebesích.

V jeskyních uprostřed džungle se našly kosterní pozůstatky usmrcených dětí a dívek.
NAD PEKELNOU BRANOU STOJÍ IRSKÝ KLÁŠTER

Kde: Očistec Sv. Patrika, Irsko

GPS: 54.6087, -7.8703

Podle středověké legendy ukázal Svatému Patrikovi vchod do pekla sám Ježíš, na malém ostrůvku uprostřed irského jezera Lough Derg. Bránu tvořila jen asi metrová puklina do země, kde však Svatý Patrik spatřil úděsné výjevy pekelné trýzně.

Jeskyně měla Patrikovi sloužit jako důkaz, že víra křesťanů se zakládá na pravdě a muka pekelná jsou opravdová. Kde se přesně nachází jeskyně Očistec Sv. Patrika, není dnes známo, na ostrůvku Station Island byl však v průběhu staletí postaven klášter a ten zřejmě stojí přímo nad ní.

Někteří odborníci se domnívají, že toto tajemné místo sloužilo okultním účelům už dávno před příchodem křesťanství. Mohlo jít o takzvaný nekromanteion, tedy svatyni, která sloužila posmrtnému životu, a zároveň bylo skrze ni možné sestoupit do podsvětí.

Místo prý ukázala sv. Patrikovi sám Ježíš.
CESTA DO PODSVĚTÍ, KTEROU ZNAL UŽ VERGILIUS

Kde: Sybilina jeskyně, Itálie

Slavný římský básník Vergilius před téměř dvěma tisíci let popsal ve svém eposu Aeneis vstup do podsvětí celkem přesně. Do Hádovy říše se sestupovalo podzemím a bylo při tom nutné přeplout legendární řeku Styx.

Teprve v roce 1967 se ale ukázalo, že Vergilius si ve své básni nemusel všechno vymyslet pomocí své fantazie. Anglický inženýr Robert Paget, který prováděl průzkum podzemí v troskách starobylého města Kumu, objevil v jeskyni vědmy Sibyly zvláštní kanál.

Ten zřejmě symbolizoval řeku mrtvých a návštěvníci legendární věštkyně jej museli přeplouvat na loďce. Fascinujícím podzemní bludiště je vyhloubeno na ploše skoro půl kilometru čtverečních ve skále a v sousedství je navíc jezero Avernus, které Vergilius při popisu sestupu do podsvětí také zmiňuje.

Kanál v jeskyni symbolizoval cestu řeku mrtvých.
VCHOD DO PEKLA STŘEŽÍ PO STALETÍ HRADNÍ KAPLE

Kde Hrad Houska, Česká republika

Hledači tajemna a záhad z celého světa znají český hrad opředený řadou děsivých legend. Stavba ze 13. století totiž má stát přímo na bráně do pekla. Podle legend se tam v roce 878 objevila puklina ve skále, ze které vycházel úděsný zápach a také nejrůznější démoni pekelní.

Puklinu se lidem nedařilo uzavřít a tak nad otvorem vybudovali hrad, jehož účelem bylo střežit bránu pekelnou, aby démoni nemohli procházet do našeho světa. Umístění hradu je opravdu podivné, nestojí totiž, jak je obvyklé, na hranicích panství ani nehlídá kupeckou stezku, navíc je postaven na místě bez zdroje pitné vody.

A kde se má ona pověstná brána nacházet? Přímo pod hradní kaplí zasvěcené archandělu Michaelovi, která má i za letního sucha vlhké zdi a říká se, že zde často zde vypovídají službu fotoaparáty návštěvníků.

Stráží snad zdi hradu bránu do podsvětí?
Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozhledna Klínovec: Odměna na vrcholu stejnojmenné hory
epochanacestach.cz

Rozhledna Klínovec: Odměna...

Vrchol nejvyšší hory...
Hvězdný vesmírný odběr: NASA vzala „stěr“ planetce Bennu
epochalnisvet.cz

Hvězdný vesmírný odběr: NASA...

Krátce po půlnoci z 20. na 21....
Těstovinový salát s kuřecím masem
nasehvezdy.cz

Těstovinový salát s kuřecím...

Těstovinový salát je také skvělý způsob, jak...
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
epochaplus.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Proč není klávesnice abecedně?
epochaplus.cz

Proč není klávesnice abecedně?

Za ta léta jsme si na pořadí...
Vydá Bennu svá tajemství?
21stoleti.cz

Vydá Bennu svá tajemství?

Krátce po půlnoci z 20. na 21....
Pád Konstantinopole: prach, trosky a ulice zbrocené krví
epochalnisvet.cz

Pád Konstantinopole: prach,...

Vše je ztraceno. Nezajištěnou branou v...
Bakterie v ústech nejen na obtíž
21stoleti.cz

Bakterie v ústech nejen na...

Pojem bakterie je vnímán obecně spíše negativně,...
Svatošský dětský ráj
epochanacestach.cz

Svatošský dětský ráj

Označení „dětský ráj“ nemá...
Vánoční edice Hennessy Very Special
iluxus.cz

Vánoční edice Hennessy Very...

Značka prémiového koňaku Hennessy odhaluje u...
Sandra Pogodová – Divoká lvice se nevdala
nasehvezdy.cz

Sandra Pogodová –...

Je mnohem hezčí než v televizi, úspěšná,...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...