Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Kudy vedla Jantarová stezka?

Antický spisovatel a filozof Gaius Plinius Secundus nám zanechal svědectví o jistém římském jezdci, kterého Julianus, pořadatel gladiátorských her císaře Nerona, pověřil, aby obstaral jantar. Jezdec se vydal na cestu k dalekému moři na severu.

Až se zase budete někdy „kochat“ pohledem na kolony kamionů s cizími „espézetkami“ a budete mít po ruce kompas, podívejte se, jestli náhodou nejedou z jihu na sever. Tato trasa byla oblíbená již ve starověku.

Jen těch hlučných povozů bylo o něco méně a místo nespočtu tun globalizovaného zboží na korbách automobilů se na rozvrzaném dvoukoláku směřujícího od Jaderského moře vezlo římské zboží. Při cestě zpět se zase pohodlím slámového lůžka nechaly hýčkat valouny vzácného jantaru.

Startovní bloky Jantarové stezky ležely na plážích Jadranu.

Středomoří obchoduje s Baltem

S těmi zlatavě žlutými magickými kameny zkamenělé pryskyřice z tajemného severu se antické Středomoří potkávalo od nepaměti. Jantar se našel při vykopávkách v Mykénách, s jantarem si pohrával už v 6. století před naším letopočtem Thales z Milétu a objevil při jeho tření vlněnou látkou statickou elektřinu.

A jdeme -li dále proti proudu času vstříc stavitelům pyramid, zjistíme zájem o tuto fosilizovanou pryskyřici i u egyptských faraónů. Poptávka po rostlinném polodrahokamu si už v dávnověku vynutila existenci obchodní stezky spojující Středomoří s baltickým pobřežím.

Podporu obchodníkům na Jantarové stezce poskytly římské opevněné tábory na území dnešního Rakouska.

V době římské vycházela stezka z města Aquliea u Jaderského moře, stočila se na území dnešního Slovinska. Ostatně, tamní města Ptuj a Celje měla svoje antické předchůdce jménem Poetovio a Celeia. Další trasa obchodníků mířila do maďarské pusty a sídel Savaria a Scardantia (dnešní Szombathely a Sopron).

Významným milníkem bylo jistě Carnuntum v dnešním Rakousku jako sídlo legie a důležitý opěrný bod Říma na jeho severní hranici. A dále? Římský svět oficiálně končil. Už nebylo možné se spolehnout na přítomnost stálých římských posádek a každý cestovatel musel počítat jen s ochrannou rukou, kterou našel na konci vlastního ramene, maximálně pak s respektem a silou doprovodného oddílu.

O to důležitější byla obchodnická zdatnost a umění komunikace s germánskými kmeny, Kelty a dalšími, kteří tato území ovládali.

Antická civilizace byla zejména v době římských císařů (v prvním až čtvrtém století našeho letopočtu) v čilém obchodním kontaktu se střední i severní Evropou. Obchod nezná hranice. Platilo to v době Limes Romanus stejně jako dnes… Důkazem je i tento nález římské mince z našeho území.

Tranzit přes Čechy a Moravu

Jantarová stezka se za obrannými valy Carnunta větvila na linii východní – mířila na Slovensko a západní – vedoucí na Moravu a snad i do Čech. A právě na Moravě a v Čechách se čas od času podaří objevit i řecké a římské mince.

Tyto nálezy, spolu s například kusem jantaru objeveným u obce Pustějov, potvrzují existenci dávné obchodní stezky na našem území. Poté již římské kupecké vozy čekala cesta přes dnešní Polsko v ose dnešní Wroclawi (archeology zde bylo objeveno skladiště s takřka 3 tunami surového jantaru), měst Kalisz, Toruň a Gdaňsk.

Historické náměstí v lotyšské Rize. Tisíce kilometrů od Středozemního moře. Stále jsme však na Jantarové stezce.

Baltského moře bylo dosaženo, ale nejbohatší naleziště se nacházela východněji, přibližně v lokalitě dnešního Kaliningradu. A odsud je to už jen, „co bys jantarem dohodil“, do trojice dnešních pobaltských republik: Litvy, Lotyšska a Estonska.

Jantarová stezka končila na březích Finského zálivu v současném ruském Petrohradu.

Cíl Jantarové stezky byl na pobřeží Baltského moře.

Tacitovo svědectví

O jantaru se zmiňuje ve svém spisku Germania i římský historik Gaius Cornelius Tacitus (55-120 n.l.): „Prozkoumávají však i moře (Germáni) a jediní ze všech sbírají na mělčinách a březích jantar, kterému říkají glesum.

Nezjistili, ba ani po tom nepátrali – vždyť jsou to barbaři – , jaká je podstata a co způsobuje jeho vznik.

Jantarová stezka sahala až do katastru Tallinnu – současného hlavního města Estonské republiky.

Dlouho se válel nepovšimnut mezi ostatním, co moře vyvrhlo, až mu naše rozmařilost pomohla k jménu. Sami ho neužívají. Sbírá se surový, nezpracovaný přichází na trh a cena, kterou za něj dostávají, je udivuje.

“ Tacitus se také rozepisuje na téma obliby římských mincí u Germánů.

Středomořský jih požadoval jantar, Baltický sever si zase oblíbil římskou keramiku a další produkty vyspělé řemeslné výroby. A možná, že i mince měly kromě, v pralesích Germánie poněkud problematické fiskální hodnoty, i „váhu“ zajímavého řemeslného produktu z drahého kovu.

A právě zde jeho svědectví koresponduje i s archeologickými nálezy. Hovoří – li totiž o tom, že Germáni měli nejraději drobné stříbrné mince, právě takové jsou nacházeny v depotech i jednotlivě v Evropě severně od Dunaje.

Zcela jistě se jednalo o produkty směny mezi římskými obchodníky a místním obyvatelstvem.

Foto: autor
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dostal facku, že mě bránil
skutecnepribehy.cz

Dostal facku, že mě bránil

Bylo mi šestnáct let. Tatínek...
Největší umělý diamant vznikl v Německu
epochaplus.cz

Největší umělý diamant...

Výzkumníkům z univerzity v Augsburgu se podařilo stvořit...
Volný čas v 19. století: Ženy mají povolenu jedině četbu
epochaplus.cz

Volný čas v 19. století: Ženy...

Anna, pražská měšťanka a matka početné rodiny,...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...