13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Paranormální jevy
La Llorona: Kde má kořeny legenda o plačící ženě?
Filip Appl
od Filip Appl 20.9.2021
4.5tis
Žena v bílém je jedním z nejslavnějších přízraků Mexika. Foto: Creative Commons/Alyosn/CC BY-SA 4.0
615
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Plačící žena v bílém, která za života udělala něco strašného nebo zažila smrt svých dětí, což ji přivedlo na pokraj šílenství. A také do světa duchů. To je La Llorona. Přízrak unášející vyděšené děti je i dnes oblíbeným tématem knih a filmů.

Žena v bílém je jedním z nejslavnějších přízraků Mexika. Foto: Creative Commons/Alyosn/CC BY-SA 4.0 Námět se objevil v celé řadě filmů. Foto: Creative commons/SWWhite /CC BY-SA 4.0 La Malinche. Foto: Creative Commons/Nanahuatzin/Volné dílo Přízrak má v Mexiku i své sochy. Foto: Creative Commons/KatyaMSL/CC BY-SA 4.0

Legendu La Lloroně využili filmaři už několikrát, ovšem největší měrou bezesporu až v roce 2019. To totiž vznikly hned dva filmy o tomto strašidelném přízraku. Zatímco ten první americký je klasickým duchařským hororem, který se snaží diváka vylekat, ten druhý od guatemalského režiséra Jayre Bustamanteho sází na temnou a pomalou atmosféru a příběh ženy, která se jako duch vrací pro pomstu.  Společné tak mají oba snad jen to jediné:

Děsivý ženský přízrak, se kterým není radno si zahrávat. Kdy vlastně příběhy o něm vznikly?

Námět se objevil v celé řadě filmů. Foto: Creative commons/SWWhite /CC BY-SA 4.0

POSTRACH AZTÉKŮ

Také kořeny legendy o La Lloroně sahají stovky let do minulosti. Někteří folkloristé dokonce věří, že první zkazky o ní pocházejí už z doby slavné Aztécké říše, tedy někdy z přelomu 15. a 16. století. Podle jedné hypotézy mohlo jít o jednu z aztéckých bohyní, které v dávných časech předpověděly dobytí Mexika Španěly.

To má prý vysvětlovat i její smutek a neustálé hrůzu nahánějící kvílení a pláč. I ono unášení dětí do této teorie zapadá. Aztékové z ní totiž měli takovou hrůzu, že jí čas od času obětovali i vlastní děti, aby na nějakou dobu utišili její hněv.

Vedle toho však existuje i názor, že La Llorona není nic jiného než přízrak slavné indiánky La Malinche, která pomohla španělskému dobyvateli Hernánu Cortésovi (1485–1547) při jeho dobyvatelské cestě.

„Traduje se, že když dobyvatel La Malinche opustil, zhrzená žena opovrhovaná vlastními lidmi se pomstila tím, že zabila jejich dítě,“ píše americká publicistka Gina Dimuro. Nebo snad platí ta v současnosti nejčastěji zmiňovaná verze, která z La Llorony dělá obyčejnou ženu, která v záchvatu zuřivosti utopila své dva syny?

La Malinche. Foto: Creative Commons/Nanahuatzin/Volné dílo

MIZÍ PRONÁSLEDOVATELŮM

Především v Mexiku dnes najdeme celou řadu tajemných příběhů, ve kterých údajně figuroval přízrak La Llorony. Tím nejslavnějším je bezesporu případ desetiletého Patricio Lujana z Nového Mexika.

Ten ve 30. letech minulého století spatřil nedaleko jejich domu vysokou ženu v bílých šatech. Zavolal svou rodinu a společně pak přízrak sledovali až k potoku, kde zmizel. „Lujan později popsal, že ta postava klouzala vzduchem, jako by neměla nohy,“ dodává Gina Dimuro.

Další známé svědectví pochází z roku 1954. Plačící ženu tehdy u jedné řeky v Coloradu pronásledovalo několik mužů z dělnické rodiny z Las Vegas. I dnes se na internetu čas od času najdou zprávy o tom, že někdo přízrak ženy v bílém spatřil nebo zaslechl nevysvětlitelné kvílení. Může snad právě La Llorona i za některá dosud nevysvětlená zmizení dětí?

Přízrak má v Mexiku i své sochy. Foto: Creative Commons/KatyaMSL/CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 1.8tis
Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století, ale v moderní současnosti, byl by jistě virální hvězdou sociálních sítí. Přinejmenším o jím zaznamenanou bitvu čarodějnic by byl enormní zájem! Evliya Celebi (1611-1682) strávil na cestách po Osmanské říši i sousedících regionech plných čtyřicet let. Rodák z Konstantinopole se rozhodl, že chce v životě co nejvíce poznat. Byl to zbožný […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.1tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.5tis
Tento příběh se vyprávěl před několika lety v Singapuru. Popisuje snahu jedné zbloudilé duše dostat se domů. V zemích, jako je Singapur, je zcela normální, že v jednom bytě žije několik generací, obvykle to bývají děti, rodiče a prarodiče. V bytě, kterého se týká tento příběh, žila žena s manželem, jedním dítětem a manželovými rodiči. […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.7tis
Hrůza může mít různou tvář, ale někdy ji nemá vůbec! Dartmoor je oblast mokřin umístěná v srdci anglického hrabství Devon a právě odtud přichází ve 20. letech minulého století hodně podivné zprávy… Na silnici B3212 mezi osadou Postbridge a místem zvaným Two Bridges řidiči často ztrácí kontrolu nad svými vozy či motocykly. A údajně za […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.1tis
Londýnský hřbitov Highgate by byl koncem 60. let hororovým místem i bez jakýchkoliv paranormálních jevů. Zchátralé hroby jsou prorostlé hustou zelení, hrobky a rakve rozlámané, někdy dokonce tak, že můžete spatřit hnijící ostatky mrtvých. A mezi tím vším se má pohybovat stín patřící králi upírů… Každý hřbitov je obklopený duchařskými historkami a s Highgate to […]