17. ledna 2012: V Melbourne v Austrálii jsou ze země slyšet záhadné dunivé zvuky. Jejich zdroj je neznámý.
Domů     Paranormální jevy
La Llorona: Kde má kořeny legenda o plačící ženě?
Filip Appl
od Filip Appl 20.9.2021
4.5tis
Žena v bílém je jedním z nejslavnějších přízraků Mexika. Foto: Creative Commons/Alyosn/CC BY-SA 4.0
615
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Plačící žena v bílém, která za života udělala něco strašného nebo zažila smrt svých dětí, což ji přivedlo na pokraj šílenství. A také do světa duchů. To je La Llorona. Přízrak unášející vyděšené děti je i dnes oblíbeným tématem knih a filmů.

Žena v bílém je jedním z nejslavnějších přízraků Mexika. Foto: Creative Commons/Alyosn/CC BY-SA 4.0 Námět se objevil v celé řadě filmů. Foto: Creative commons/SWWhite /CC BY-SA 4.0 La Malinche. Foto: Creative Commons/Nanahuatzin/Volné dílo Přízrak má v Mexiku i své sochy. Foto: Creative Commons/KatyaMSL/CC BY-SA 4.0

Legendu La Lloroně využili filmaři už několikrát, ovšem největší měrou bezesporu až v roce 2019. To totiž vznikly hned dva filmy o tomto strašidelném přízraku. Zatímco ten první americký je klasickým duchařským hororem, který se snaží diváka vylekat, ten druhý od guatemalského režiséra Jayre Bustamanteho sází na temnou a pomalou atmosféru a příběh ženy, která se jako duch vrací pro pomstu.  Společné tak mají oba snad jen to jediné:

Děsivý ženský přízrak, se kterým není radno si zahrávat. Kdy vlastně příběhy o něm vznikly?

Námět se objevil v celé řadě filmů. Foto: Creative commons/SWWhite /CC BY-SA 4.0

POSTRACH AZTÉKŮ

Také kořeny legendy o La Lloroně sahají stovky let do minulosti. Někteří folkloristé dokonce věří, že první zkazky o ní pocházejí už z doby slavné Aztécké říše, tedy někdy z přelomu 15. a 16. století. Podle jedné hypotézy mohlo jít o jednu z aztéckých bohyní, které v dávných časech předpověděly dobytí Mexika Španěly.

To má prý vysvětlovat i její smutek a neustálé hrůzu nahánějící kvílení a pláč. I ono unášení dětí do této teorie zapadá. Aztékové z ní totiž měli takovou hrůzu, že jí čas od času obětovali i vlastní děti, aby na nějakou dobu utišili její hněv.

Vedle toho však existuje i názor, že La Llorona není nic jiného než přízrak slavné indiánky La Malinche, která pomohla španělskému dobyvateli Hernánu Cortésovi (1485–1547) při jeho dobyvatelské cestě.

„Traduje se, že když dobyvatel La Malinche opustil, zhrzená žena opovrhovaná vlastními lidmi se pomstila tím, že zabila jejich dítě,“ píše americká publicistka Gina Dimuro. Nebo snad platí ta v současnosti nejčastěji zmiňovaná verze, která z La Llorony dělá obyčejnou ženu, která v záchvatu zuřivosti utopila své dva syny?

La Malinche. Foto: Creative Commons/Nanahuatzin/Volné dílo

MIZÍ PRONÁSLEDOVATELŮM

Především v Mexiku dnes najdeme celou řadu tajemných příběhů, ve kterých údajně figuroval přízrak La Llorony. Tím nejslavnějším je bezesporu případ desetiletého Patricio Lujana z Nového Mexika.

Ten ve 30. letech minulého století spatřil nedaleko jejich domu vysokou ženu v bílých šatech. Zavolal svou rodinu a společně pak přízrak sledovali až k potoku, kde zmizel. „Lujan později popsal, že ta postava klouzala vzduchem, jako by neměla nohy,“ dodává Gina Dimuro.

Další známé svědectví pochází z roku 1954. Plačící ženu tehdy u jedné řeky v Coloradu pronásledovalo několik mužů z dělnické rodiny z Las Vegas. I dnes se na internetu čas od času najdou zprávy o tom, že někdo přízrak ženy v bílém spatřil nebo zaslechl nevysvětlitelné kvílení. Může snad právě La Llorona i za některá dosud nevysvětlená zmizení dětí?

Přízrak má v Mexiku i své sochy. Foto: Creative Commons/KatyaMSL/CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.1.2022 357
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 1.7tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.3tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.7tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Pavel Polcar 13.1.2022 3.5tis
Duchové stále patří mezi entity, které se současné vědě nedaří vysvětlit. Experti na paranormální jevy však mají jasno a jsou o jejich existenci přesvědčeni. Co však duše zemřelých po smrti chtějí? V České republice je na „lov duchů“ odborníkem Jaroslav Drábek, jenž má údajně nespočet hodin nahrávek konverzací s duchy. Pro pátrače po duších na […]