4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     La Llorona: Kde má kořeny legenda o plačící ženě?
La Llorona: Kde má kořeny legenda o plačící ženě?
od 20.9.2021
4.5tis
Žena v bílém je jedním z nejslavnějších přízraků Mexika. Foto: Creative Commons/Alyosn/CC BY-SA 4.0
615
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Plačící žena v bílém, která za života udělala něco strašného nebo zažila smrt svých dětí, což ji přivedlo na pokraj šílenství. A také do světa duchů. To je La Llorona. Přízrak unášející vyděšené děti je i dnes oblíbeným tématem knih a filmů.

Žena v bílém je jedním z nejslavnějších přízraků Mexika. Foto: Creative Commons/Alyosn/CC BY-SA 4.0 Námět se objevil v celé řadě filmů. Foto: Creative commons/SWWhite /CC BY-SA 4.0 La Malinche. Foto: Creative Commons/Nanahuatzin/Volné dílo Přízrak má v Mexiku i své sochy. Foto: Creative Commons/KatyaMSL/CC BY-SA 4.0

Legendu La Lloroně využili filmaři už několikrát, ovšem největší měrou bezesporu až v roce 2019. To totiž vznikly hned dva filmy o tomto strašidelném přízraku.

reklama

Zatímco ten první americký je klasickým duchařským hororem, který se snaží diváka vylekat, ten druhý od guatemalského režiséra Jayre Bustamanteho sází na temnou a pomalou atmosféru a příběh ženy, která se jako duch vrací pro pomstu.  Společné tak mají oba snad jen to jediné:

Děsivý ženský přízrak, se kterým není radno si zahrávat. Kdy vlastně příběhy o něm vznikly?

Námět se objevil v celé řadě filmů. Foto: Creative commons/SWWhite /CC BY-SA 4.0
Námět se objevil v celé řadě filmů. Foto: Creative commons/SWWhite /CC BY-SA 4.0

POSTRACH AZTÉKŮ

Také kořeny legendy o La Lloroně sahají stovky let do minulosti. Někteří folkloristé dokonce věří, že první zkazky o ní pocházejí už z doby slavné Aztécké říše, tedy někdy z přelomu 15. a 16. století.

reklama

Podle jedné hypotézy mohlo jít o jednu z aztéckých bohyní, které v dávných časech předpověděly dobytí Mexika Španěly. To má prý vysvětlovat i její smutek a neustálé hrůzu nahánějící kvílení a pláč. I ono unášení dětí do této teorie zapadá.

Aztékové z ní totiž měli takovou hrůzu, že jí čas od času obětovali i vlastní děti, aby na nějakou dobu utišili její hněv.

Vedle toho však existuje i názor, že La Llorona není nic jiného než přízrak slavné indiánky La Malinche, která pomohla španělskému dobyvateli Hernánu Cortésovi (1485–1547) při jeho dobyvatelské cestě.

„Traduje se, že když dobyvatel La Malinche opustil, zhrzená žena opovrhovaná vlastními lidmi se pomstila tím, že zabila jejich dítě,“ píše americká publicistka Gina Dimuro.

reklama

Nebo snad platí ta v současnosti nejčastěji zmiňovaná verze, která z La Llorony dělá obyčejnou ženu, která v záchvatu zuřivosti utopila své dva syny?

La Malinche. Foto: Creative Commons/Nanahuatzin/Volné dílo
La Malinche. Foto: Creative Commons/Nanahuatzin/Volné dílo

MIZÍ PRONÁSLEDOVATELŮM

Především v Mexiku dnes najdeme celou řadu tajemných příběhů, ve kterých údajně figuroval přízrak La Llorony. Tím nejslavnějším je bezesporu případ desetiletého Patricio Lujana z Nového Mexika.

Ten ve 30. letech minulého století spatřil nedaleko jejich domu vysokou ženu v bílých šatech. Zavolal svou rodinu a společně pak přízrak sledovali až k potoku, kde zmizel.

„Lujan později popsal, že ta postava klouzala vzduchem, jako by neměla nohy,“ dodává Gina Dimuro. Další známé svědectví pochází z roku 1954. Plačící ženu tehdy u jedné řeky v Coloradu pronásledovalo několik mužů z dělnické rodiny z Las Vegas.

I dnes se na internetu čas od času najdou zprávy o tom, že někdo přízrak ženy v bílém spatřil nebo zaslechl nevysvětlitelné kvílení. Může snad právě La Llorona i za některá dosud nevysvětlená zmizení dětí?

Přízrak má v Mexiku i své sochy. Foto: Creative Commons/KatyaMSL/CC BY-SA 4.0
Přízrak má v Mexiku i své sochy. Foto: Creative Commons/KatyaMSL/CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.1tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 1.9tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 2.4tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.7tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.3tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o